Reklama

Horečky v dětství snižují rozvoj alergií

K poměrně zajímavému zjištění dospěli nedávno američtí lékaři. Člověku prý prospívá, jestliže v ranné fázi života prodělá několik lehčích onemocnění provázených horečkou. V pozdějším věku se pak totiž u něj tak často nerozvíjí alergické onemocnění.

Studie potvrzuje takzvanou hygienickou hypotézu. Ta předpokládá, že během prvního roku života je třeba imunitní systém aktivovat a využít infikováním těla. Lidská obranyschopnost pak není přecitlivělá a nevyvolává v pozdějším věku alergické reakce.

"Hygienickou hypotézu odborníci znají, ale zatím nebyla hlouběji zkoumána a potvrzena. Naše objevy tuto hypotézu posilují, takže po mnoha dalších následných výzkumech by mohla přispět k lepší prevenci astmatu a alergií," uvedl Kenneth Adams z Národního institutu pro výzkum alergií a infekčních chorob ze Spojených států.

Studie zkoumala zdravotní záznamy zhruba osmi set dětí a zjistila, že pokud se u malých pacientů v průběhu prvního roku života neobjevilo žádné horečkou provázené infekční onemocnění, polovina z nich v sedmi letech trpěla některým typem alergie. Děti, které ve sledovaném období prodělaly jedno horečnaté onemocnění, trpěly v sedmi letech alergií ve čtyřiceti šesti procentech případů, pokud prodělaly dvě, tři a více horečnatých onemocnění, propukla alergie pouze u jednatřiceti procent.

Lékaři však zároveň uvádějí, že na rozvoj alergie má vliv řada dalších faktorů, které bude potřeba brát v úvahu při příštích studiích. Domnívají se však, že nalezli alespoň dílčí klíč k hlubšímu poznání této civilizační choroby, která rok od roku postihuje stále více lidí po celém světě.

Reklama

Zdroj: Plus

Reklama

Komentáře

Reklama