Reklama

Naučme se poslouchat hudbu

Naučme se poslouchat hudbu srdcem, ne rozumem. Vysoké a pronikavé tóny lze nasměrovat, v představě, do oblastí, kde cítíme bolest (nebo kde máme nějaký zdravotní problém): harmonická vibrace si sama najde místo a způsob, jak zharmonizovat ono rozladěné.

Máte-li čas a prostor, zkuste poslouchat hudbu i tělem. Můžete se kymácet, houpat, pohybovat do rytmu, můžete rukama a dlaněmi ohmatávat a "dotýkat se" jednotlivých zvuků a barevných tónů. Opačně, představte si, že máte tělo prázdné, a z pozice svědka sledujte, kde (v těle) a co cinkne, ťukne, a zažijete tak zvukovou lázeň nebo sprchu, kdy každičký úder piana či drnknutí struny ťukne a zahraje na vnitřní strunu harmonie. Lze postupně rozlišit jednotlivé zvukové úrovně poslouchané hudby (např. tělem se soustředíte na nízké tóny a pomalý rytmus, myslí poslouchejte melodii nebo text písničky, někde nahoře u stropu nechte cinkat činely nebo zvonky) ale koncentrovat se, vědomě, na poslech toho, co vzniká "M E Z I". Mezi vrstvou nízkých, středních a vysokých frekvencí.

Můžete najednou vypnout (gramofon nebo CD přehrávač) a soustředěně naslouchat, jak se zbytky hudby roztříští o strop a spadnou na zem: jakou barvu má ticho? Jak se liší ticho po druhém nebo třetím pokusu?

Léčivě lze hudbu vdechovat (levou nebo pravou nosní dírkou), hmatat, vidět barevně. Lze poslouchat symfonii trávy na louce nebo dialog cvrčků, lze slyšet barvu kamenů a skal. Nevěříte? Zkuste si to.

Zdroj: Hudba je lék budouctnosti - Vlastimil Marek

Reklama

Reklama

Komentáře

omar.roman (Út, 28. 3. 2006 - 22:03)
pomalou hrou na africký buben a hlubokým hlasem se dá hodně rychle pomoci i těm největším nedůvěřivcům. po pětileté praxi jsem o tom 100 procentně přesvědčen. omar.roman"atlas.cz
Mp3Site.cz (Út, 4. 11. 2008 - 16:11)
Kvalitní MP3 hudba ke stažení: http://www.mp3site.cz
Daniel (Čt, 8. 12. 2011 - 01:12)
Asi jsem se na stará kolen. zbláznil. Již delší dobu mne přitahovaly el. klávesové nástroje až jsem si je ve svých 53 letech koupil s tím, že bych se na ně chtěl naučit (pro vlastní potřebu) hrát. Doposud jsem však v životě nikdy na žádný hudební nástroj nehrál a dokonce si už z doby školní hudebí výchovy nepamatuji ani noty. Může se mi to podařit nebo jsem jen pošetilý stařík? Má s něčím takovým někdo vlastní zkušenost? Prosím, poraďte mi, jak na to. Děkuji.
Reklama