Reklama

Taneční extáze pro zdraví

Již v době kamenné existovaly extatické taneční kulty, jak alespoň naznačují skalní kresby v jižní Africe. Společný tanec za účelem kolektivní změny vědomí až na úroveň extáze je zjevně jakýmsi "kulturním archetypem", který jen na různých místech a v různých dobách obléká jiný šat.

Kultovní tance se odehrávají za nocí ve volné přírodě. Účastníci kultu se omamují různými farmaky, tancují v dusavém rytmu a stávají se součástí mystické družiny nějakého božstva. Harmonizující účinek mají přitom na člověka jak rytmus hudby, tak i rytmické pohyby těla. Je to, jako by se rytmicky protřepával, až se jeho vnitřní rozervanost, rozštěpenost jeho duše a ztuhlost těla znovu spojí v jedinou harmonii. To vede k duševnímu osvobození a ke kreativitě, příjemnému tělesnému pocitu, erotické chuti a k extázi. Krátce a dobře: ke zdraví.

Tyto extatické taneční kulty mají společné to, že nepatří k žádnému organizovanému náboženství, že nepostupují podle žádných dogmat předepsaných hierarchicky uspořádanými institucemi a že se obvykle neodehrávají na žádném stálém místě, a tedy že jsou nomadické. Kultovní tance se vyskytují všude ve světě. Známé jsou indiánské powpow, africké transové tance nebo asijské slavnosti Šivy. Patří sem i moderní rave nebo techno kultury, a zvláště goaparties se svou psychedelickou hudbou.

Vedle málo známých a sotva zdokumentovaných tanečních kultů Hekaté a Artemidy se pojmem staly především antické dionýsie. Dionýsie, které své jméno dostaly podle "boha vína" Dionýsa, se těšily značné oblibě. K uskutečnění těchto omamných svátků se lidé scházeli v noci v lese, například v jedlových lesích na Parnasu u Delf, tančili na divokou hudbu, omámili se vínem obohaceným drogami, v erotickém rozrušení se vrhali jeden na druhého, aby konečně, uchváceni bohem, explodovali v kolektivní extázi.

Na dionýsovský kult tance však stát nahlížel podezřívavě už v tehdejších dobách. Do komplexní státní struktury totiž vrážel anarchistický, nekontrolovatelný nůž. Před veřejností byl tento kult démonizován tak, že se tvrdilo, že ženy v dionýsovském šílenství zaživa trhají na kusy zvířata i muže a že se věnují nemanželskému sexu. V puritánském Římě byl nakonec dionýsovský kult roku 186 př. n. 1. zcela zakázán. Jeho přitažlivost však byla příliš velká a prožitky díky němu získané příliš lákavé. Zákon tak nevedl k žádanému vymýcení tohoto vůči státu nepřátelského kultu, jen ho zatlačil hlouběji do undergroundu.

Reklama

V pozdním středověku a v raném novověku byly pohanské taneční kulty církvi a vrchnosti takovým trnem v oku, že se je snažily zcela znevážit pomocí letáků, papežských bull a "kladiva na čarodějnice". Inkvizice lidi, které podezírala z účasti na "ďábelských orgiích", pronásledovala a vraždila.

Zdroj: Čarodějná medicína - Claudia Muller-Ebelingová, Christistian Ratsch, Wolf-Dieter Storl, nakladatelství Volvox Globator

Reklama

Komentáře

sheala (Út, 17. 7. 2001 - 00:07)
hmm jasne parties rulez .. ale proc z toho delat kult ? chodim na akce delsi dobu, techno, drumnbass, trance, jasne je to o uvolneni pohybem .... jasne dod is a dj :o)) (neposloucham faithless to ja jen tak )... ale podle më ma tanecni kultura aspon doufam daleko ke kultu, Proc kdyz je neco pekny, tak z toho horempadem delar nabozenstvi ????(it sux really hard ) jo a nemluvim o tom kolik lidi se na akci dehydruje ,l znici si klouby
(po tancovani me dycky boli celej clovek .. uvedomte si ze pokud clovek pari uplne desne je mnohem vic zniceny nez z klasickeho cviceni ) ... nemluve o chem. svinsvech co do sebe spousta lidi nacpe ..
to goa : goa vazne rulez hehe :o))) i like it
emil (St, 31. 1. 2001 - 22:01)
Souhlasím, že pořádná pařba na dobrým hauzíku je supr.Vždy se nabiju energií a vůbec se mi nechce domu. A to třeba , když tam jdu v pátek, tak jsem po celém týdnu v práci pěkně zmoženej a ta hudba mne fakt obrodí. Jen, kdyby bylo víc klubů, kde hrajou tu opravdu dobrou taneční muziku.
Tomáš (Pá, 2. 2. 2001 - 10:02)
Díky za upozornění...již jsem to opravil.
Pařan (Čt, 1. 2. 2001 - 09:02)
Všichni cizinci tvrdí, že Praha je kulturní velkokměsto, které nemá obdoby. Jen těch tanečních klubů je velice málo.....
Petra (Pá, 2. 2. 2001 - 08:02)
vymýcení se píše s tvrdým "ý"!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Tomáš (Pá, 2. 2. 2001 - 10:02)
A chybí kluby, kde by hráli černou hudbu, soul...
nebo někdo o nějakém supr klubu víte??
Helena (Ne, 4. 3. 2001 - 19:03)
Už 4 roky máme založený krúžok v ktorom prevádzam terapiu tancom. Tancujú ženy, dôchodkyne , ale mužov sme vynechali. Výsledky sú výborné kondične i aj po duševnej stránke.
Gorg (St, 23. 5. 2001 - 15:05)
jasněěě, psychedelic trance rulez :) psykodementál do pohody :)
Návštěvník (Čt, 29. 6. 2006 - 17:06)
CO?
Reklama