Reklama

Pasivní kouření snižuje dětem IQ

Nová studie prokazuje, jak moc by měli být rodiče

Výsledky žáků, jejichž rodiče před nimi kouří a vlastně je tak nutí vdechovat cigaretový kouř, jsou oproti dětem nekuřáků horší v matematice, čtení a jiných testech mentálních schopností.


Ačkoli se o nežádoucích účincích pasivního kouření ví dlouho a stále se proti němu bojuje, vystaveno mu zůstává podle výzkumů více než čtyřicet procent dětí. Ty totiž ani ve svých domovech nenalézají před nebezpečným tabákovým dýmem ochranu. A právě zjištění, že kouř může u dětí způsobovat nejen rakovinu, ale také snižovat jejich mentální schopnosti, by se mělo stát oporou pro další boj s pasivním kuřáctvím.


Odborníci tvrdí, že tato studie je výjimečná tím, jak se pasivní kuřáctví u dětí prokazovalo. Zatímco dotazníky nemusejí být moc spolehlivé, vědci testovali krev dětí na přítomnost látky nazvané kotinin. Tato chemická sloučenina se v krvi objevuje poté, co je dotyčný vystaven, byť pasivně, cigaretovému kouři. Experti testovali na čtyři a půl tisíce dětí, měřili jim množství kotininu v krvi a také zkoušeli jejich inteligenční schopnosti.


"Rozsah snížení v testech je velmi značný. Při vystavení dítěte pasivnímu kouření jsme prokázali pokles IQ o dva až pět bodů na škále," potvrdila doktorka Kimberly Yoltonová.


Zdroj: Plus

Reklama
Reklama

Komentáře

Steve-o (Čt, 3. 2. 2005 - 17:02)
Jedna cigareta zkrátí život o 11 minut.
Pája (Út, 1. 2. 2005 - 13:02)
Těžko věřit tomu,že by ještě existoval člověk,který nikdy neslyšel o škodlivosti kouření.Bohužel,mládí je takové,že nevěří,dokud nezkusí na vlastní kůži.Taky není psáno,že děti kouřících rodičů budou pokračovat. Moji rodiče kouřili mnoho let,až na "stará kolena" oba přestali.Já ani bratr jsme cigaretu nevzali do úst.A může to být i naopak.Nekuřáčtí rodiče mohou mít z dětí "hulící fabriky".
j. (Út, 1. 2. 2005 - 10:02)
Ano, je to smutné, že ročiče klidně před dětmi kouří, mamiky těhotné, s miminkami v kočárku,...
Také znám několik dětí, co mají dost špatný prospěch a jsou pasivními kuřáky.
Myslíte ale, že to rodiče přiměje ke změně, to zjištění, že pokud budou před dětmi kouřit, že budou děti hloupější? Když je nepřimělo ani, když snad už ví, že budou více nemocné???

Je to těžké odvykat kouření, ale dá se. A také se dá kouřit jen tam, kde nejsou děti a ostatní.
A mladí, co ještě nezačli kouřit, uvědomují si škodlivost? A že je těžké odvykat?
Hodně štěstí při nekouření :-)
petr (Pá, 4. 2. 2005 - 14:02)
Proboha, co je to zase za pruzkum. Kdyz nekdo prokaze, ze pasivni kuraci maji nizsi IQ, tak to neznamena, ze to nizsi IQ je dusledkem pasivniho koureni. Je preci znamo, ze vice kuraku je mezi lidmi s nizsim IQ. Dale take IQ je geneticky dano a castecne se dedi. Deti kuraku tedy maji nizsi IQ nez deti nekuraku uz z techto duvodu. Nebo snad ta studie zkoumala i vztah koureni rodicu-IQ rodicu-IQ deti? Kdyby tak mily "Zdroj: Plus" radsi uvedl opravdovy zdroj, mozna by ten clanek i k necemu byl.
tomas (Út, 15. 3. 2005 - 19:03)
ty asi patris ke kurákum proto se ti zda tohle blbý. Ale urcite ses blbej jako prase kdyz si tohle myslis.
bfxcbcbfb (St, 7. 9. 2005 - 19:09)
fajčite tak jako ja asi ne tak nemužete vjedet jak to chutna
Růžena (So, 15. 4. 2006 - 15:04)
Mám problémy se svým desetiletým synem ,který vyhledává opakovaně party dětí ,kteří kouří .Snažím se mu domlouvat ,ale bohužel jakmile příležitost má skusí to znovu .Chtěla bych vyhledat pomoc ,jak mám toto řešit .Vychovávám ho sama ,a proto potřebuji radu ,jak mu pomoci .děkuji
nikitka (Pá, 6. 2. 2009 - 10:02)
kaslete na to...jen kurte!
Reklama