Reklama

Neodmítat nic jako nemožné

Je-li světu předávána nová filosofie, setkává se u různých lidí s různým přijetím.
Někdo nedočkavě chňape po každé nové filosofii jenom proto, aby se ujistil, nakolik odpovídá jeho vlastním názorům. Pro takového člověka filosofie samotná příliš neznamená. Hlavní pro něj bývá obhajoba jeho vlastních názorů. Pakliže dílo v tomto ohledu splní jeho očekávání, stává se jeho vášnivým stoupencem a přilne k němu s nepochopitelnou silou; pokud nesplní, pravděpodobně knihu znechuceně a zklamaně odloží s pocitem, že mu její autor ublížil.

Jiného člověka se zmocní skepse, jakmile zjistí, že nová filosofie v sobě obsahuje něco, co on nikdy nečetl, neslyšel nebo nevymyslel. Ten by zřejmě zásadně nesouhlasil s obviněním, že jeho osobní postoj, je vrcholem sobectví a netolerance; taková je nicméně skutečnost; i to, že se uzavírá před jakoukoliv pravdou, která by mohla být v odmítaných věcech obsažena.

Oba uvedené typy lidí nikdy nepřekročí vlastní stín. Jejich zkostnatělost je činí odolnými vůči paprskům pravdy. Přesně naopak se však chová malé dítě ve vztahu ke starším lidem. Nedává povýšeně najevo, že ono je nejchytřejší, nesnaží se působit protřele světácky ani neskrývá vlastní nevědomost za přezíravý úsměšek. Jeho nevědomost je očividná, oproštěná od předsudků a tedy mimořádně vhodná k poučení. To vše souvisí s oním nádherným druhem důvěry, které říkáme "dětská" v níž nelze najít sebemenší stín pochybností. Dítě si podrží naučené vědomosti, dokud se mu v životě neprokáží jako platné či neplatné.

V každé okultní škole se žák učí nejprve zapomenout na vše, co se v minulosti naučil, aby nebyl ovlivněn žádnými předsudky, nýbrž si udržel mysl ve stavu klidného, oddaného očekávání. Jelikož skepse je nejlepším štítem proti pravdě, tento klid a důvěra mysli dovolí intuici čili "poučení zevnitř", aby odhalila pravdu konkrétního tvrzení. To je jediná cesta, jak si vypěstovat skutečně vytříbený smysl pro vnímání pravdy.

Žák není veden k tomu, aby slepě důvěřoval předkládané skutečnosti, aby věřil, že černé je ve skutečnosti bílé; musí si však zachovat přístup neodmítat nic jako nemožné. To mu umožní prozatím odložit to, co je všeobecně považováno za "prokázané", a pátrat, zda by se na celou věc nedalo pohlédnout ještě z jiného, jím dosud nepovšimnutého hlediska, které by černou barvu proměnilo v bílou. Skutečně, nesmí si dovolit považovat cokoliv za prokázané, neboť mu musí nade vše záležet na tom, aby svou mysl udržel ve stavu přizpůsobivosti, tolik vlastní malému dítěti. Každou buňkou své bytosti cítí, že nyní pohlížíme skrze tmavé sklo a podobně jako Ajax je vždy na pozoru a volá: "Světlo, více světla".

Zdroj: Rosenkruciánská kosmokoncepce - Max Heindel

Reklama
Reklama

Komentáře

Jarmila (Čt, 17. 5. 2001 - 17:05)
Nemyslim, ze by mel clovek zapomenout, co se v minulosti naucil. Prave naopak by si mel uvedomit, jakymi zkusenostmi prosel, porozumet jim, aby mu pomohly dostat se dal a nemusel jimi prochazet znovu. Jsou to jeho zivotni lekce a na jejich porozumeni zavisi, jak rychle se bude ubirat dal. Ale souhlasim
s tim, ze vse je mozne, je jen treba se na cokoliv zamerit, a koincidence se objevi. Pak uz zalezi na jedinci, jak dalece je vnimavy a otevreny informacim. A v neposledni rade i vlastni rozhoddnuti co sam chce pro to udelat.
Vladimir (St, 9. 4. 2003 - 15:04)
No, v niektorych pripadoch clovek nema na vyber! Napr. ked poviem
ze riesenim rovnice x=0 v poli realnych cisiel (pri vsetkych postulatoch teorie mnozin a este dalsi veci, ktore do toho vstupuju) je 0 mam pravdu a osobne si myslim ze prijat fakt,
ze by sa za x dalo dosadit nejake ine realne cislo 'y' rozne ako 0
take aby sa rovnalo y=0 je absurdne. Ale to asi autor tymto clankom nechcel povedat :))
Merat (Po, 2. 11. 2009 - 12:11)
Filozofie je láska k moudrosti a tuto lásku projevuje tím, že má zájem se čehokoli dotíkat myslí, tedy svým myšlením, i když motivací je paradoxně nenávist a třeba i zžírava, ale zhlediska podstaty tohoto slova se jedná při poznáváníé vždy o lásku baz ohledu na osobní motivace. Lásku k moudrosti projevuje kdokoli, ať se zajímá o cokoli. Obor, který je obecně vnímán jako Filozofie by měl být nazýván Ideologikou neboli názvem Ideologije, nauka o idejích v původním významu slova, tedy původu jeho vzniku. Zkoumat by měla ideje bytosti, jež danou bytost vedou poutí životem, i když je může popřít v sobě a jednat z hlediska vlastního neporozumění sebe sama.
Merat-pokračov… (Po, 2. 11. 2009 - 12:11)
Vy tady v podstatě vybízíte k tomu, aby sviji Ideologiku člověk zapoměl, zřekl se ji bez možnosti reflexe což je nutné pro přijetí jakéhokoli nového směru myšlení, který se člověku v podstatě nabízí. Kdyby Filozofové, ti co prijevují lásku k moudrosti seberevlexi v zhledem k jiným, třeba výákladům fizikalních jevu neprováděli pravděpodobně by cela Věda byla někde, ve vývoji, neznámo kde.
Flash (Út, 9. 2. 2010 - 23:02)
Vladimir: vzdycky je na vyber, postulaty formulovali omylni lide, vzdycky muze bejt konstruktivni premyslet o tom co-by-kdy-by ten a ten postulat a ta a ta pravda byly omyly...

Merat: co clovek vi, nezapomene... vtip je v tom nepremyslet o tom jako o necem pevne danem: "strasidla neexistujou a to je proste PRAVDA PRAVDOUCI" ale o vsem vzdy premyslet tak jak se to skutecne stalo: "kdyz mi bylo 8, otec mi rek ze strasidla neexistujou" !otec se mohl mylit!(vazne).. co kdyz strasidla existujou? je davno dokazano ze v co clovek neveri, to ani nevidi
Myšlenka (Ne, 5. 5. 2013 - 21:05)
Myslet si, že když tučně někomu zaplatíte a on vás na oplátku za to naučí jak žít nebo vás zbaví toho co vás trápí, je tou největší lží sami sobě. Tím jen začnete hrát hru tohoto světa o moci, o penězích a o zneužívání nevědomosti a beznaděje mnohých. Nedávejte těmto lidem šance. Každý máte v sobě úžasné a velké schopnosti, o kterých nemáte ani tušení a pokud je nezačnete sami rozvíjet, za peníze se to stejně nenaučíte, ani je nekoupíte. Nepochybujte o nich ani o sobě, věřte si, věřte své intuici a učte se být sami sebou... Každý přece ví, že hloupost je lenost ducha a lenost hloupost těla, nebo ne?
Prasátko Rochátko (So, 26. 4. 2014 - 16:04)
Myslet si, že když tučně...Tak jo, ale už to nekopíruj do všech diskuzí...
hehehe (Ne, 2. 11. 2014 - 22:11)
Tak jo, ale už to nekopíruj...Jojo, nakopíroval to všude, snad je do diskuzí o vaření ne...:o)))
Oprava: (Ne, 2. 11. 2014 - 22:11)
Jojo, nakopíroval to všude,......jen do diskuzí o vaření ne...
Reklama