Reklama

Jak na zdravotní pojištění při cestování po Evropě

OTÁZKA TÝDNE: Chtěli bychom v létě cestovat po různých zemích Evropy. Četl jsem něco o tom, že pojišťovna teď již proplatí prakticky všechnu zdravotní péči, kterou by tam člověk potřeboval. Je tedy vůbec ještě nutné uzavírat si cestovní pojištění? Na celé prázdniny to asi nebude malá částka.

ODPOVĚĎ:

Domněnka, že pojišťovna zpětně proplatí veškerou zdravotní péči poskytnutou v Evropě, vznikla zřejmě ze špatného pochopení informací o tzv. přeshraniční péči. Od 22. dubna 2014 pojišťovna refunduje svému pojištěnci péči, za kterou do jiné země EU cíleně vycestoval. Může si tedy nechat např. provést operaci v Rakousku, aniž by musel pojišťovnu žádat o souhlas, zaplatit si ji sám a po návratu dostane refundaci, ovšem v cenách, jaké by pojišťovna platila českému zdravotnickému zařízení. To může být mnohdy několikanásobně méně, než pojištěnec zaplatil ze svého.

Pro turistický pobyt v Evropě platí jiný režim - na základě svého průkazu pojištěnce (EHIC) máte v zemích Evropské unie, Evropského hospodářského prostoru a ve Švýcarsku nárok na poskytnutí nezbytné zdravotní péče. Tím je míněna veškeré péče, která je z lékařského hlediska nezbytná pro to, abyste se ze zdravotních důvodů nemusel předčasně vracet domů. Pro cestu do Srbska, Černé Hory a Turecka si musíte od své pojišťovny nechat vystavit „evropské formuláře“ a s nimi máte nárok na poskytnutí nutné a neodkladné zdravotní péče. Tedy péče nezbytné pro odvrácení ohrožení zdraví či života, která se nedá odsunout až do doby návratu. Cokoli jiného byste si zde museli zaplatit, bez nároku na refundaci. Stejně je to v Makedonii, kde ale u lékaře předložíte svůj průkaz pojištěnce.

Tuto péči “na účet“ své české zdravotní pojišťovny vždy musíte čerpat ve zdravotnických zařízeních napojených na místní systém pojištění. Měla by být poskytnuta za stejných podmínek, jako místním pojištěncům, tedy většinou bez přímé úhrady, ovšem kromě spoluúčasti a podobných poplatků. Kdybyste z nějakého důvodu museli péči zaplatit, dostanete po návratu refundaci až do výše, kterou za danou péči platí pojišťovna v dané zemi. Pokud by vás ale ošetřil např. soukromý hotelový lékař, péči plně zaplatíte a po návratu dostanete refundaci opět jen v českých cenách. Z prostředků zdravotního pojištění se nikdy nehradí zaplacená spoluúčast, ani případná repatriace.

Reklama

Pokud chcete celé prázdniny cestovat po Evropě, měli byste mít jak platný průkaz pojištěnce, případně zmíněné evropské formuláře, tak pro jistotu i uzavřené komerční pojištění. Z komerčního pojištění je hrazena nejen lékařská péče, ale i spoluúčasti, které v zahraničí mohou dosahovat desítky procent z ceny poskytnuté péče, a také repatriace. S vyhledáním vhodného zdravotnického zařízení a zajištěním péče klientům pomůže asistenční služba.

Komerční cestovní pojištění PVZP pro země Evropy zahrnuje i evropskou část Ruska, Maroko, Alžírsko, Tunisko, Libyi, Egypt, Turecko, Izrael a Kypr. Zaplatit si můžete samotné pojištění léčebných výloh, nebo také pojištění odpovědnosti, pojištění osobních věcí, úrazové pojištění, pojištění hospitalizace aj. Varianty se nabízejí i ohledně limitů pojistného plnění. Třeba pojištění léčebných výloh a odpovědnosti pro země Evropy lze sjednat na 90 dní za 1 889 Kč, nebo si můžete zvolit paušál pro opakované pobyty (z nichž ani jeden nepřesáhne 90 dnů) za 1 516 Kč. Jako pojištěnci VZP dostanete u PVZP slevu - pokud jste studenti od 18 do 26 let, tak dokonce ve výši 30 %. Pojištění si můžete sjednat jak na pracovištích VZP, tak i on-line.

Mgr. Oldřich Tichý?vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí

Reklama

Komentáře

Berta (Út, 23. 9. 2014 - 19:09)
Když si alespoň dám přehled o tom, jaké cestovní pojištění existuje, viz třeba http://www.zamorem.cz/co-muze-zahrnovat-cestovni-pojisteni/ je jasné, že to není jenom o zdraví.
Kaja (St, 1. 4. 2015 - 10:04)
já to řeším vždy s pojišťovnou, u které jsem pojištěná
Baromila (Út, 23. 6. 2015 - 15:06)
Pojišťovnám nevěříme. Máme jen samou negativní zkušenost. Podle nás to jsou všechno zloději a tak žádné pojištění nemáme kromě toho povinného, ke kterému nás nutí zákon. A to řešíme tak, že si na této stránce necháme vyjet to aktuálně nejlevnější, naše zákonná povinnost je tím splněná a víc neřešíme. Celá debata pak s pojišťovnou probíhá tak, že jen nahlásíme pojistnou událost a o zbytek se stará poškozený. Takže nějaké průtahy a cukance s placením ze strany pojišťovny jsou jeho starost a ne naše. Až poznám nějakou solidní pojišťovnu možná na ně někdy změním názor, ale zatím to tak není a řešíme to takto. http://www.srovnator.cz/zakonne-pojisteni-vozidel/
Eva (Ne, 22. 1. 2023 - 17:01)
U které pojišťovny vyřizujete cestovní pojištění, když jedete na dovolenou? Můžete mi prosím někdo poradit, kam se podívat?
Jana (Út, 24. 1. 2023 - 21:01)
Já cestuji hodně a když to takhle vezmu zpětně, tak vlastně pojištění vyřizuji pokaždé jinde. Víte proč? Protože se pokaždé podívám na online srovnávač pojištění, kde si vlastně nabídky všech pojišťoven rychle zjistíte a můžete si vybrat tu nejvýhodnější.
Eva (Čt, 26. 1. 2023 - 23:01)
Na jaký srovnávač pojištění se díváte? Kam bych se mohla na tohle mrknout?
Default User Image
Radka (Út, 23. 4. 2024 - 21:04)

Já když cestuji, tak musím mít vždy uzavřené cestovní pojištění. Bez toho bych prostě nikam nejela. Už několikrát se mi podařilo cestovní pojištění uzavřít výhodně díky online porovnávači pojištění klik.cz  Tam se dá na pár kliknutí zjistit nabídky od všech pojišťoven. Když si pak člověk z některé z nich vybere, tak si pojištění může také rovnou online sjednat. 

Reklama