Reklama

Pozor na skrytý cukr ! - v kečupu je o 8% více cukru než ve zmrzlině

Základní problém s cukrem je ten, že ho sníme mnoho a často o tom ani nevíme. Všechna uhlovodanová sladidla jsou cukry, i když často mají jiná jména. Mezi součástmi sladkých těstovin je sacharosa na 3-tím, kukuřičný sirup na 5-tém a med na 7-mém místě. Ani to nezaregistrujeme, jenom jíme něco, co je cukr na 50%!

Spotřebitel se už od mládí sžil s cukrem. Výživné výrobky pro kojence se často sladí cukrem, později i dětská výživa. Protože cukr působí i jako konzervační látka, váže a zadržuje vlhkost, často je v takových potravinách, ve kterých bychom to skutečně nepředpokládati (např. v soleném krému z arašídů, v zeleninových konzervách, v polévkových kostkách a jinde).

Uvěříte, že v kečupu, kterým si ochucujete hamburger, je o 8% více cukru než ve zmrzlině? Že mléčný prášek, který se používá jako náhražka smetany do kávy, obsahuje 65% ctem v porovnání s 51% v čokoládě?

Skutečně, spotřebujeme příliš mnoho cukru a škodíme tím organismu. Mimo jakoukoliv pochybnost je fakt, že prvořadou příčinou zubního kazu je cukr. Mimo to 1/3 našeho obyvatelstva má nadváhu a tloušťka způsobuje nemoci srdce, diabetes, vysoký krevní tlak a může být příčinou vzniku žlučníkových kamenů, bolestí zad a v kříži, a artritidy. Samozřejmě, příčinou těchto nemocí není jenom cukr. Jeho přítomnost v potravinách nutí uživatele k tomu, aby více jedl. Pokud dotyčný sníží kalorický příjem bez toho, aby snížil i příjem cukru, rychleji ztratí i výživné látky bez toho, aby zhubnul. S cukrem se dáva do souvislosti hypoglykemie a ač existuí důkazy pro i proti, cukrovka se bezprostředně považuje za jednu z příčin srdečních onemocnění.

Za skryté se považují cukry, se kterými člověk nejméně počítá. Pokud chcete pátrat po cukrech, doporučuji kontrolovat skladbu potravin na štítku. Hledejte náhražky sacharosy, napřiklad kukuřičný sirup nebo kukuřičný cukr a zaměřte se na slova končící -osa, které poukazuji na přítomnost cukru.

Reklama

Nezávisle na názvu, cukr je jenom cukr. A nezapomínejte: ani léčiva nejsou uchráněna od přídavku sladidel!

Zdroj:Earl Mindel - Vitamínová bible

Reklama

Komentáře

karin (Út, 27. 12. 2005 - 16:12)
Mam dotaz,ktery se tyka cukrovky,muze mit zena trpici cukrovkou dite?A jestli ano,jake nebezpeci hrozi diteti?
petra (Út, 29. 8. 2006 - 19:08)
Zena trpící cukrovkou,určitě může mít dítě.Je však sledována lékaři,kteří hlídají cukrovku i dítě.Pokud se nemýlím,udržování dobré kompenzace,je základem ke zdravému narození dítěte.petra
luboš (Čt, 22. 1. 2009 - 19:01)
hodně sladím máto vliv nato abych dostal cukrovku
Návštěvník (Čt, 22. 1. 2009 - 21:01)
casem ano
petra (So, 16. 5. 2009 - 16:05)
Hmmm,kečup má více cukru než zmrzka,ale kečupu si přece nedáte 3 kopečky?
Návštěvník (So, 16. 5. 2009 - 22:05)
JÍST JEN OVOCNOU ?
to bych nevydržela
KEČUP
syn sní i 3 kopečky
opok (So, 1. 8. 2009 - 19:08)
jinkik
Reklama