Reklama

Psychické a společenské důsledky anorexie

Zpověď anorektičky: “Celý můj život se točí kolem jídla. Nedokážu se na nic jiného soustředit, jsem podrážděná a u ničeho nevydržím. Přestalo mě těšit nejenom jíst, ale i pravidelně se vídat s přáteli a rodiči, se kterými se neustále hádám kvůli jídlu. Začala jsem být podrážděná a zahleděná do sebe. Ztratila jsem veškerou sebedůvěru a přestala se mít ráda. To, co mě mělo povzbudit, dnes zcela ovládá můj život.“

Psychické a společenské důsledky anorexie lze shrnout:

-         Nálada je nadměrně závislá na tělesné hmotnosti a stupni sebekontroly. Zpočátku bývají anorektičky velmi aktivní a živé, s postupující vyhublostí, nebo naopak když jsou donuceny jíst, je jejich nálada pokleslá, depresivní a podrážděná. Častá je sebestřednost a sebelítost.

-        Namísto posílení sebevědomí přibývá nejistoty a úzkostných prožitků. I malé problémy se zdají neřešitelné. Na rostoucí tlak ke změně reagují často přecitlivěle a hystericky.

-         Vzrůstá potřeba úzkostné sebekontroly, která se přenáší z jídla i na jiné oblasti života. Potřeba mít všechno srovnané (pacientky si začínají rovnat svoje věci, nutkavě uklízet...) může být spojena i se zvýšenou aktivitou. Přítomny mohou být známky silné vnitřní tenze. Nemocné dívky často nutkavě uklízí, myjí nádobí, starají se o domácí zvířata, vykrmují ostatní.

Reklama

-         V myšlenkách se neustále zabývají jídlem, roste nutkání přejídat se a chuť na sladké nebo naopak nechuť k jídlu. Prožitky spojené s jídlem (pocit přejedení, plnosti, nechutenství) mohou být přehnaně dramatické.

-         Nemocné se přestávají orientovat ve svých vnitřních pocitech, zejména když jsou vázány na jídlo. Pocity hladu, sytosti nebo chuti ztrácí svoji regulační funkci a nelze se na ně spoléhat.

-         Koncentrace pozornosti se zhoršuje, stejně jako pracovní tempo a pohotovost chápat komplexní problémy. Mívají problémy se spánkem, mění se jejich denní a pracovní režim.

-         Zhoršuje se celková intelektová výkonnost a schopnost řešit problémy, ztrácí smysl pro humor. Mají sklon k černobílému vidění světa.

-         Posiluje se závislost nemocné na jejím okolí, které na její problémy reaguje zvýšenou úzkostí a obavami a neumožňuje jí tak přiměřenou sociální zpětnou vazbu a vyzrávání. Některé anorektičky se adaptují na roli nemocné, chronické pacientky nebo duševně nemocné.

-        Snižuje se zájem o okolí (vzrůstá egocentrismus a vztahovačnost), o sex a vše, co se bezprostředně netýká jídla. Ubývá společenských kontaktů, přibývá konfliktů s okolím. Zpravidla vzrůstá zájem o jídlo (anorektičky často sbírají recepty a vaří, někdy chtějí kontrolovat i jídlo a výdaje celé rodiny).

Mentální anorexie (Portál, 2010)

 

Reklama

Komentáře

! (Út, 15. 2. 2011 - 19:02)
Jdi se svou reklamou na herbalife do řiti.
Tereza (Čt, 17. 5. 2012 - 21:05)
Dobrý den, jsem začínající psychoterapeutka a byla bych moc ráda za sdělení zkušeností s terapií ze strany pacientek. Najde se zde (vy)léčená žena, trpící anorexií či bulimií, která by byla ochotná se se mnou pobavit po telefonu? Napište mi prosím mail s telefonním kontaktem a já vám pak po dohodě zavolám. Děkuji :-)
Tereza (Čt, 17. 5. 2012 - 21:05)
Dobrý den, jsem začínající psychoterapeutka a byla bych moc ráda za sdělení zkušeností s terapií ze strany pacientek. Najde se zde (vy)léčená žena, trpící anorexií či bulimií, která by byla ochotná se se mnou pobavit po telefonu? Napište mi prosím mail s telefonním kontaktem a já vám pak po dohodě zavolám. Děkuji :-) [email protected]
Terezko (Čt, 17. 5. 2012 - 21:05)
Dobrý den, jsem...určitě by ti někdo zavolal a čas ti věnoval. Správně jsi zřejmě pochopila, že PPP netrpí jen dívky, ale i ženy. Adresu ti sem ale nikdo nenapíše, to musíš ty
Terezko (Čt, 17. 5. 2012 - 21:05)
určitě by ti někdo zavolal...omlouvám se, kontak jsi uvedla. To víš, to jsem celá já, ach jo
!!! (So, 30. 5. 2015 - 09:05)
Holky už vám chybějí jen tři věci k dokonalosti:
1) Upíří zuby
2) Netopíří křídla a
3) Slepičí pařáty
Karolína Myšková (Čt, 16. 2. 2017 - 14:02)
Dobrý den, chtěla bych Vás požádat, jestli by jste mi nepomohli s mým projektem. Jsem studenta žurnalistiky a mediální komunikace a dělám závěrečnou práci o PPP a jednou z části je dotazník. Tak kdyby si někdo našel čas, prosím o vyplnění a předem děkuji. :)

http://www.survio.com/survey/d/X9B1V2L9W1E7V1S9Z
Reklama