Reklama

Koberec je zdravější než parkety

Ačkoli se ještě přednedávnem brojilo proti kobercům pokrývajícím celou plochu podlahy a kladlo se jim za vinu, že se v nich koncentruje veškerá nečistota a slouží především jako líheň roztočů, odborníci sdružení v německém svazu zabývajícím se alergiemi a astmatem nyní koberce rehabilitovali.

Dospěli totiž k závěru, že při pečlivé údržbě jsou běhouny daleko zdravější než holá parketová podlaha. Až dvojnásobně totiž snižují koncentraci jemného prachu, jenž poletuje v ovzduší obytných místností.

Nezakryté dřevěné desky naopak posunují hladinu škodlivin, jež poškozují dýchací orgány, nad hranici, která je ve vnitřním prostředí přípustná.

Zdroj: Plus

Reklama
Reklama

Komentáře

Denis (Út, 3. 1. 2006 - 11:01)
Je s podivem, že se našel někdo tak silný k tomuto odhalení pravdivého tvrzení. Je to přeci úplně jasné, že koberce jsou významným zachytávačem významného dílu nebezpečného polétavého prachu-resp. respiračního prachu. Respiračního proto, že se pohybuje jako kal ve vodě v prostoru a jenom díky cyrkulaci teplého a studeného vzduchu se dává do pohybu i směrem k podlaze.jinak by se vznášel před naším nosem. V koberci se pak skutečně zachytává, aby tak "ředila" jeho přítomnost ve vzduchu v uzavřených prostorách. Vezmeme-li v úvahu, fakt, že v domácím prachu se vyskytuje cca 2.000.000 startérů závažných zdravotních komlikací, tím spíše platí, čím více zachatávačů tím lépe. Problém je však s ošetřováním koberců. Maminky a babičky se uměly vypořádat lépe jak my s tímto faktem. Roztoče z lůžkovin likvidovaly účinně vyvěšením na mráz nebo na horké slunce. Nepoužívaly vysavače, které prostředí více než uklidí tak zapráší. Ty co dnes opravdu fungují nejlépe však odráží cenovou kategorii, která může být překážkou i v tom případě, že se člověk opravdu rozhodne s prachem něco dělat a do svého zdraví i zdraví své rodiny investovat. Měli jsme problém s alergií na kočičí srst a přitom jsme se kocourka zbavit nechtěli. Nepomáhalo nic, čím bychom si ještě zdraví spíše neničili. Před lety jsem se rozhodl investovat do zdraví a pořídil si přístroj, bez kterého si další život nemužeme už ani představit. Do rodiny jsme pořídili další a proto si můžeme dovolit v bytech pohodlí s koberci, závěsy atd. . Používáme vysavač s vodou a separátorem PRO-AQUA z Německa - má dokonce certifikát Medizin preventiv.
Lenka (Čt, 16. 2. 2006 - 15:02)
Ja si tiež myslím, že koberce sú lepšie.
1. nešmýkajú sa tak ako parkety
2. deti cítia pohodlnejšie keď sa hrajú na zemi
3. zachytávajú prach
Ja síce nemám drahý prístroj, ale kúpila som si koberce z bavlny a to také veµké, aby sa zmestili do pračky. Operiem ich asi tak raz za mesiac, podµa znečistenie (niekedy aj 2 týždne).
jenny (Čt, 16. 2. 2006 - 12:02)
Plně s tímto tvrzením souhlasím. Mám vlastní zkušenosti s hladkými povrchy které mi byly doporučeny alergologem. Bohužel se tím nic nevyřešilo. Po půl roce jsme se opět vrátili ke kobercům, ale zároveň jsme dali na doporučení známých a pořídili si mašinku Proaqua, díky které je rázem po problémech. Pro zvídavé doporučuji stránky www.zdravarodina.com
jenny
MUDr. Stojan Jakotyč (Po, 17. 7. 2006 - 10:07)
Ještě vhodnější je pořídit ke kobercům těžké závěsy a několik koček. Podle "nejnovějších" výzkumů to mají alergici nejraději a zdravotní stav se poté rapidně zlepšuje.
Návštěvník (Po, 17. 7. 2006 - 18:07)
Stačí nebýt prase a občas ty parkety vytřít a vyvětrat. Tímto zdravím výše podepsané dealery.
Karel Zezdisral (Po, 17. 7. 2006 - 19:07)
Reaguji na seriózní příspěvek MUDr. Jakotyče a rád bych chtěl jeho slova dnes už jako bývalý alergik jen a jen potvrdit. Vysoké koberce, těžké závěsy, záclony a především kočky a další domácí mazlíčci pohybující se volně a po bytě, lapají na své kožíšky poletující prach a alergeny a tím vlastně čistí vzduch. Nám se také jako lapač prachu osvědčil i můj oblíbený kocour mé drahé manželky.
Možná bych však pana doktora přece jen doplnil, jelikož se nám doma také velmi osvědčila jako anti-alergenní podlahovina udusaná hlína. V obývacím pokoji a ložnici si tento druh krytiny nemůžeme vynachválit. Tato podlahovina totiž kromě svých vynikajících vlastností ještě navíc vyniká svým luxusním vzhledem.
jir K (Čt, 4. 1. 2007 - 22:01)
nejlepší jsou perské koberce.
bonus je půl kila roztočů zdarma.
že to vůbec někdo za tu cenu koupí???
Franta (Pá, 26. 1. 2007 - 10:01)
A taky je super, když občas zavítá dealer a předvede zvětšený fotky roztočů s kusadlama...
Peter (Pá, 26. 1. 2007 - 14:01)
Ja to tvrdim už nieko?ko rokov,odkedy opravujem PC, hned vidí, či v danej miestnosti sú koberce alebo nie. Ak nie sú tak ventilátory sú plné prachu aj celá skrinka. Koberec prach zachytí a potom ho vysávame. Kde nie je koberec, prach poletuje a my ho dýchame. Sám som alergik a viem o čom hovorím. Nechápem, kto prišiel volakedy s tým nezmyslom, že podlaha bez kobercov je lepšia pre alergikov. To by sme museli tri krát denne vytierať podlahu vlhkou handrou a to nikto nerobí...
Peter (Pá, 26. 1. 2007 - 14:01)
Mimochodom - roztoče nežerú koberce ale naše kúsky odpadnutej kože a tá odpadá aj na podlahu bez kobercov a víri sa vo vzduchu aj z roztočmi, čím ich µahšie vdýchneme.
Martin (St, 16. 9. 2009 - 16:09)
A
nika (St, 16. 9. 2009 - 20:09)
To máme i v matracích a peřinách.

-a co plovoucí podlaha ??
Peter (St, 16. 9. 2009 - 20:09)
Keď skutočne pláva /pri povodni/ tak je problém prachu vyriešený....
k (St, 16. 9. 2009 - 21:09)
plovoucí podlaha se u nás v česku dělá .
Návštěvník (St, 16. 9. 2009 - 21:09)
Ale má velkou spotřebu vody, neustále je třeba doplňnovat a udržovat hladinu.
Jurečka35 (Čt, 4. 4. 2013 - 09:04)
My se naopak chystáme zrušit všechny koberce v domě kvůli alergiím a nahradit je dřevěnou podlahou. V souvislosti s tím mám dotaz na ty, kteří mají doma dřevěnou podlahu. Vyplatí se na ní šetřit? Našli jsme si levné podlahy na http://www.levnedrevenepodlahy.cz/ ale chci znát názor druhých, zda-li jsou kvalitní?
Jana (St, 7. 8. 2013 - 15:08)
Mrkněte na nabídku koberců na www.kusovky.com
Peter (St, 7. 8. 2013 - 20:08)
My se naopak chystáme...Opravujem počítače. Keď ku mne príde zákazník a pc otvorím okamžite vidím, či majú doma koberce alebo len holú podlahu. Keď majú koberce tak v PC je len málo prachu ale keď majú len holú podlahu tak je to príšerné. A všetok ten prach aj dýchajú. Podlaha bez koberca by mala zmysel, len ak by bola bv byte práčka vzduchu a niekolkokrát denne by ste utierali prach vlhkou handrou. Inak to budete dýchať. V prípade koberca sa prach zachytí do koberca a povysáva sa. Na hojej podlahe sa nemá prach o čo zachytiť a víri sa vo vzduchu. Neviem kto vymyslel ten nezmysel, že treba dať kôli alergii preč kberce. To bol idiot.
oho (St, 7. 8. 2013 - 21:08)
Opravujem počítače. Keď...Kdo ti takhle vymyl hlavu. Ty jsi se někdy staral o domácnost, že jsi tak chytrej? Prodáváš luxy, co?
Sabina (Čt, 24. 4. 2014 - 11:04)
Bohužel nemohu než souhlasit. Nemáme sice koberec přes celý pokoj ale alespoň část pokoje pokrývá http://www.qrshop.cz/koberec-lexus-176-a60-r/ a od doby co ho máme méně kýchám a celkově se mi zklidnila alergie na prach.
Eva (Pá, 9. 5. 2014 - 11:05)
Rozhodně doporučuji koberec - trpím alergií na prach a nedovedu si představit, že bych měla doma jen plovoučku - to by mi všude vířil prach. A s kobercem není zas takový -problém, stačí se o něj pravidelně starat a čistit ho a není nijak závadný. Doma máme jeden kus dokonce s vyšším vlasem http://www.eshop-rohoze.cz/kusove-koberce/kusove-koberce-luxusni/luxusni-koberec-supreme-shaggy-160-x-240-cm-ruzna-barevna-provedeni/ a jeho údržba je stejná jako u klasického.
Lenka Pešková (Po, 1. 12. 2014 - 15:12)
Souhlasíme s manželem s názorem pana doktora na koberce. Však jsme si do dětského pokoje pořídili koberce http://www.vip-podlahy.cz/koberce/detske-koberce/detske-koberce-city-life/koberec-city-life.htm a věříme, že naše dítě nebude trpět tolik na alergie.
Poučitel (Čt, 2. 4. 2015 - 06:04)
Je s podivem, že se našel...Určitě budu brát vážně názor někoho, kdo je schopnej napsat "cyrkulaci"..
Behoun (Čt, 2. 4. 2015 - 07:04)
Koberce jsou hlavne vhodne v panelacich,aspon trochu tlumi hluk.Nad nami koberce nemaji a mi po nima trpime a i nespíme.
Peter (Čt, 2. 4. 2015 - 09:04)
Keď mi do servisu PC prinesú počítač, hneď vidím či majú doma koberce alebo nie. Ak majú koberce tak v PC je len veľmi málo prachu. Ale ak nemajú koberce tak ani nie je vidieť procesor. Je to tým, že koberec prach zachytí a my ho povysávame. Ale ak tam koberec nie je a my vlhkou handrou každé dve hodiny neutierame podlahu, tak prach poletuje vo vzduchu a PC ho nasaje. Podobne fungujú aj naše pľúca. My ten prach, roztoče a alergény vdychujeme.
Martina (Ne, 31. 1. 2016 - 07:01)
My se naopak chystáme...Plovoucku vůbec nekupovat,same chuchvalce prachu. Jsme i z datma alergici a budu kupovat taky koberce.
Avalon (Ne, 31. 1. 2016 - 17:01)
Plovoucku vůbec...Ano. Kupte si hodně koberců. To je na alergii + astma vůbec to nejlepší.
tom (Ne, 31. 1. 2016 - 17:01)
Ano. Kupte si hodně...a válející se chuchvalce jsou taky prima
máte (Ne, 31. 1. 2016 - 21:01)
Ano. Kupte si hodně...staré informace a nemáte pravdu.
na to (Ne, 31. 1. 2016 - 22:01)
staré informace a nemáte...nepotřebuješ informace od dealerů, měl by ti stačit mozek
pro Avalon (Út, 2. 2. 2016 - 16:02)
Koberce prach zachycují a proto se dále nevíří, kdežto na hladké podlaze se prach nezachytí a při pohybu vzduchu jde zpět do oběhu.
a (Út, 2. 2. 2016 - 16:02)
Koberce prach zachycují a...ty chceš mít plné koberce prachu?
milan (Út, 2. 2. 2016 - 19:02)
ty chceš mít plné koberce...Je to lepší než cirkulující prach po bytě.
Ina (Út, 2. 2. 2016 - 19:02)
Je to lepší než...Plácáte blbosti. Když jsme měli koberce, manžel pořád kašlal, když jsme se jich zbavili, má klid. A jednou za dva dny to snad není takový problém setřít. Nechápu, jak někdo může mluvit o chuchvalcích. Záclony, závěsy také nemáme.
Co by měli dělat ti chudáci, co žijí na Chebsku nebo v Ostravě? Nevětrat?
a (Út, 2. 2. 2016 - 19:02)
Je to lepší než...Jistě musíš podlahu občas vyluxovat.Tvrdá podlaha se ti bude luxovat lépe než celoplošné koberce
když myslíte (Út, 2. 2. 2016 - 22:02)
Plácáte blbosti. Když jsme..."Ačkoli se ještě přednedávnem brojilo proti kobercům pokrývajícím celou plochu podlahy a kladlo se jim za vinu, že se v nich koncentruje veškerá nečistota a slouží především jako líheň roztočů, odborníci sdružení v německém svazu zabývajícím se alergiemi a astmatem nyní koberce rehabilitovali.
Dospěli totiž k závěru, že při pečlivé údržbě jsou běhouny daleko zdravější než holá parketová podlaha. Až dvojnásobně totiž snižují koncentraci jemného prachu, jenž poletuje v ovzduší obytných místností.

Nezakryté dřevěné desky naopak posunují hladinu škodlivin, jež poškozují dýchací orgány, nad hranici, která je ve vnitřním prostředí přípustná. "
Ina (Út, 2. 2. 2016 - 22:02)
Pořád tady řešíte blbosti. Zásadní je, kde kdo žije.
Peter (St, 3. 2. 2016 - 08:02)
Bohužial bežný zamestnaný človek nemá čas každý deň vysávať alebo vlhkou handrou utierať celú podlahu a preto je lepšie mať koberce. Viem o čom hovorím. Sám som alergik. A okrem toho opravujem počítače a keď mi zákazník prinesie na opravu PC hneď viem či má doma koberec alebo len holú podlahu. Keď nemajú koberce, tak je PC neskutočne plné prachu, ktorý ventilátor vysaje zo vzduchu a uloží v skrinke a chladičoch .Kde majú koberce tak tam je prachu minimum. Koberec zachytí prach a stačí ho vysať raz do týždňa. Keď nemáme koberce, tak to všetko dýchame, lebo prach sa víri pri každom pohybe po podlahe.
a (St, 3. 2. 2016 - 08:02)
Bohužial bežný zamestnaný...Podívej. celoplošná textilní kritina je trochu z nouze ctnost. Dává se tam, kde z jakýchkoli důvodů nelze instalovat parkety nebo aspoň plovoucí nebo laminátovou podlahu. Předpokladem je ovšem, že tato textilní krytina bude mít žádný nebo minimální vlas a že bude čištěna poloprofesionálními stroji, nejlépe vodou. Běžná údržba textilních krytin bude vždy nedokonalá. Proto se s ní setkáváme v administrativních budovách atd.

Pokud opravdu trváš na koberci, je ideální pořídit si některou s tvrdých podlah (dle tvých možností) a na tu hodit nějaký kvalitní koberec nebo dva, tak aby koberec zakrýval zhruba dvě třetiny plochy.
a (St, 3. 2. 2016 - 08:02)
Bohužial bežný zamestnaný...Podívej. celoplošná textilní kritina je trochu z nouze ctnost. Dává se tam, kde z jakýchkoli důvodů nelze instalovat parkety nebo aspoň plovoucí nebo laminátovou podlahu. Předpokladem je ovšem, že tato textilní krytina bude mít žádný nebo minimální vlas a že bude čištěna poloprofesionálními stroji, nejlépe vodou. Běžná údržba textilních krytin bude vždy nedokonalá. Proto se s ní setkáváme v administrativních budovách atd.

Pokud opravdu trváš na koberci, je ideální pořídit si některou s tvrdých podlah (dle tvých možností) a na tu hodit nějaký kvalitní koberec nebo dva, tak aby koberec zakrýval zhruba dvě třetiny plochy.
a (St, 3. 2. 2016 - 08:02)
Podívej. celoplošná...omlouvám se za pravopisné chyby
Martin (St, 3. 2. 2016 - 11:02)
Melete sračky , od narození do 22 jsem žil v Brně v paneláku kde byl koberec i na záchodě a jsem zdraví já i mé dítě.
Jana (St, 3. 2. 2016 - 12:02)
Myslím že je na každém co mu vyhovuje. Ale do paneláku je dobrý mít v pokojích koberce kvůli
sousedům pod vámi.
Alena (St, 3. 2. 2016 - 12:02)
a co velmi hlučný soused nad vámi?
Bob (St, 3. 2. 2016 - 14:02)
Pro někoho to může být divné, ale je to tak. Před lety jsem nahradil v obýváku koberec plovoucí podlahou. Před tím jsem nikdy v počítači neměl to co po půlroce provozu bez koberce. Myslím tím chuchvalce prachu jako nyní. A to 2x týdně zametám, 1x vytírám.
Bobe (St, 3. 2. 2016 - 14:02)
jenže ten prach byl všechen v koberci a to jsi dýchal.
a (St, 3. 2. 2016 - 16:02)
Myslím že je na každém co...Pak bych doporučila buď zainvestovat do betonové podlahy a na ni krásné parkety, nebo nejlevnější podlahovou textilní krytinu ana ni dřěvěnou (ne laminátovou ) plovoučku a malý kobereeček jako design doplněk
Ale nedýchal (St, 3. 2. 2016 - 17:02)
jenže ten prach byl všechen...pokud se neplazil držkou těsně u koberce.
gin (St, 3. 2. 2016 - 17:02)
Nevím, ale bejvalej šéf veškerý tebychy kde mohl vyházel, poněvadž jeho šestiletej syn měl těžkou alergii na prach z nich.
sardanapal* (Út, 2. 2. 2016 - 16:02)
Nejlépe jest kobercem oblepiti celou televizi , monitor od pc a pod.
Jelikož na ty hladké zelektrizované povrchy se prach chytá úplně nejvíc :-)
Reklama