Reklama

Nesnášenlivost slunce

Úporným svěděním, zarudnutím pokožky a tvorbou podkožních uzlinek doplácí téměř dvacet procent evropské a severoamerické populace na jinak toužebně očekávané léto s hřejivými slunečními paprsky. Trpí totiž zvláštním druhem alergie, jež se odborně nazývá polymorfní solární dermatóza.

Postihuje zejména mladé ženy ve věku od dvaceti do třiceti let a zasahuje především ruce, paže, ramena a horní partie hrudníku. Její šířící se výskyt zneklidňuje i alergology, kteří se budou příčinami přecitlivělosti na sluneční záření zabývat na mezinárodním kongresu, jenž se uskuteční na přelomu června a července v Mnichově.

Postižení se podle slov Bernadette Eberlein-Königové, specialistky z mnichovské Technické univerzity, sice i nadále budou muset smířit s četnými omezeními, nicméně jim svítá naděje, jak důsledky onemocnění alespoň zmírnit a učinit přijatelnějšími. Pacienti s jeho těžkým průběhem by měli zcela rezignovat na pobyt v jižních krajích a dovolenou spojenou s koupáním a opalováním.

Nicméně pro zlepšení svého stavu mohou podstoupit zvláštní otužovací terapii, při níž se využívá ultrafialového záření s předem stanovenými a přesně aplikovanými vlnovými délkami, jež se diametrálně liší od paprsků běžných v soláriích. Těm, kteří strádají lehčí formou alergie, většinou postačí speciální krémy obsahující mimo jiné vitamin E.

Zdroj: Plus

Reklama

Reklama

Komentáře

Aleš (Út, 23. 8. 2005 - 20:08)
Moje manželka trpěla sluneční alergii a zbavila se ji díky pravidelnému užívání speciálního betakarotenu (název Sundermin) i přes zimu, neboli celoročně.
palomak (Čt, 30. 6. 2005 - 17:06)
Ako prostriedok na velmi účinné zmiernenie ťažkostí pri alergii na slnko sa mi osvedčila kyselina hyaluronová, napri. prípravok Biora.
Pavel
andahazyová mária (St, 23. 6. 2010 - 12:06)
mám 54 a keď vyleziem len na okamih na slnko, tak je mi na zomretie. vidím slnko iba z diaľky a je mi zle, na odpadnutie. čo s tým\,
Ruza (Út, 15. 7. 2014 - 16:07)
Já zas pokaždé když začně svítit víc slunce, tak se osypu nebo spálím. Už nevím, co s tím.
Pavla (Pá, 18. 7. 2014 - 12:07)
A znáte Ajurvédu? Mě přesně s tímto problémem neskutečně pomohla. Ted už vůbec nemám žádné alergie, opaluji se vpohodě, pokožka není tak citlivá. Tak to můžu doporučit za mě.
Romana (Čt, 24. 7. 2014 - 10:07)
Pavlo hodně jsem o tom slyšela, ale vlastně ani nevím, kam bych na to šla? Opravdu je to tak dobre? Budu ráda za nějaké info díky.
Pavla (Čt, 24. 7. 2014 - 11:07)
No je, jako za mě opravdu můžu doporučit. Mrkni na její stránky, dělá to jedna moc šikovná paní. www.centrumrevital.cz
Reklama