Reklama

Máte vysoký cholesterol? Může za to cukr!

Cholesterol všichni nenávidí a vyhýbají se mu, jak mohou. Přitom právě on je jednou z nejdůležitějších látek v lidském těle. Jeho převážná většina navíc nepřichází do našeho organismu ze stravy, ale vyrábíme si ji sami.

Cholesterol všichni nenávidí a vyhýbají se mu, jak mohou. Přitom právě on je jednou z nejdůležitějších látek v lidském těle. Jeho převážná většina navíc nepřichází do našeho organismu ze stravy, ale vyrábíme si ji sami.

Nedá se bez něj žít!
Nevěříte? Tak se podívejte, proč je pro nás cholesterol nepostradatelný.
Jde o základní složku buněčné membrány živočichů.
Z cholesterolu se vyrábějí pohlavní hormony, hormony nadledvinek, vitamín D a žluč.
Potřebují ho i nervová spojení a neobejdou se bez něj ani myelinové obaly nervových vláken, které mnohonásobně urychlují nervové signály.

Důležitá fakta
1. Kolik cholesterolu je nutné přijímat?

Žádný. Naše játra ho umí vyrobit sama. Ne vždy ho ale produkují správné množství, což je také obvyklou příčinou jeho zvýšené hladiny v krvi. Potkáte dokonce řadu veganů, kteří nepřijímají prakticky žádný cholesterol, a přitom ho mají stále nadbytek.

Reklama

2. Kde ho lze nalézt?

Ve všech živočišných produktech. Některé ho obsahují méně, jiné více. Rostliny cholesterol nemají, místo něj používají ke stejným účelům fytosteroly. Ty jsou ale pro člověka toxické, proto je naše střevní sliznice velmi moudře odmítá vstřebat.

3. Zvýší se cholesterol, když se konzumují potraviny, které jsou na něj bohaté?

Ano, ale pouze tehdy, když bude tělo nastaveno tak, že bude chtít jeho množství zvýšit. Vliv zkonzumovaného cholesterolu na jeho stávající krevní hladinu je poměrně malý.

Proč se zvyšuje?
Největší dopad na hladinu cholesterolu má překvapivě příjem cukru a škrobů. A to především v průmyslově zpracovaných potravinách, ze kterých se tyto látky velmi rychle vstřebávají a způsobují prudký vzestup hladiny inzulinu. Inzulin pak zvyšuje aktivitu enzymu, který vyrábí cholesterol a který se jmenuje HMG-CoA reduktáza. Radí mu, aby ho produkoval víc a nedbal na to, že ho tělo nepotřebuje. Proto hladině cholesterolu prospívá dieta s velmi nízkým příjmem cukrů a škrobů. Omezuje nekalý vliv inzulinu a umožňuje HMG-CoA reduktáze, aby více naslouchala skutečným potřebám organismu. Jinými slovy se dá říci, že když máte vysoký cholesterol, nemáte problém s cholesterolem, ale s cukrem.

Reklama

Komentáře

Verča (So, 14. 7. 2018 - 22:07)
Dobrý den, dostala jsem od lékařky na cholesterol lék Cholib.
Nechápu proč, chce mě zabít? Stačí jen přečíst vedl. účinky, a to se ještě nepíší rak. účinky!!! To spíš mnohem dřív zemřu na tyto vedl. účinky než na cholesterol ! Proč nejsou takové jedy se statiny z prodeje staženy? To je cílená vražda lidí, aby lidé museli užívat další jedy farmac. průmyslu. Platím si pojištění na zdraví, nikoliv na smrt!
Jinak z netu vím, jak bojovat přírodně s vyšším cholesterolem.
nejsem dealerka (Ne, 15. 7. 2018 - 06:07)
Dobrý den, dostala jsem od...Dlouho jsem se nemohla zbavit vysokého cholesterolu. Jsem nepřítel všech těch tzn. léčivých pilulek, které někdy uleví, ale jinde můžou uškodit. Doktorka mi doporučila doplněk stravy Arterin, který jsem si naordinovala tabletu co druhý den. A pomohlo!
Hlavní je ovšem taky správná strava, kterou si najdete na netu a pohyb. Vyzkoušejte, já koupila za poloviční cenu před vánocemi.
Lisa (St, 2. 8. 2023 - 13:08)
Tabletky na vysoký cholesterol - https://nplink.net/ykwf5keo
po půl roce pravidelného užívání jsem zvýšený cholesterol neměla.
Reklama