Reklama

Kontaktní čočky je třeba při mytí obličeje z očí sejmout

Pokud dáváte přednost pohodlnějším kontaktní čočkám před brýlemi, nezapomínejte si je vždy před mytím obličeje vyndat z očí. Když tak neučiníte, riskujete, že si do očí zanesete nepříjemnou infekci, upozorňují britští lékaři.

"Při mytí obličeje se může dostat do očí jednobuněčný organismus zvaný Acanthamoeba, který způsobuje nepříjemné a vážné tvoření vřídků na oční rohovce. I když vzácně, může jít v některých případech o velmi bolestivé onemocnění, které může vést až ke slepotě," uvedl specialista v oboru oftalmologie John Dart z londýnské oční kliniky pro magazín New Scientist. "Jde o děsivou nemoc. Velice těžce se léčí a je obtížné ji vymýtit úplně," dodal. A právě lidé s kontaktními čočkami jsou k této infekci náchylnější než ostatní.

Podle jeho slov onemocní ve Velké Británii touto nemocí jeden z třiceti tisíc uživatelů kontaktních čoček. Ve Spojených státech je toto číslo patnáctkrát vyšší, zatímco v Holandsku sedmkrát. Ještě donedávna musela mít podle nařízení každá britská domácnost zásobník na vodu, která nebyla vždy dostatečně upravená a chlorovaná. Právě takovéto prostředí je podle doktora Darta nejvhodnějším místem pro rozmnožování Acanthamoeby.

"Uskutečnili jsme společně s kolegy testy DNA z organismů, které jsme našli v osmi pacientech a srovnali je s testy vody v jejich vodních zásobnících. Šest jich bylo identických, u nich voda byla skutečně zdrojem infekce," uvedl lékař.

"Dart míní, že největším riskem je umývání obličeje s kontaktními čočkami nebo vyndávání kontaktních čoček mokrými prsty," napsal magazín New Scientist.

Reklama

Zdroj: Plus

Reklama

Komentáře

Milan (Ne, 18. 1. 2004 - 00:01)
To je samozřejmost, to dělám odjakživa. Jakmile si do okolí očí nanesete mýdlo, které pak chcete smýt, vždy se vám část dostane na kontaktní čočky. Pokud čočky člověk nemá, zbytky mýdla se přirozenou cestou umyjí, kdežto na kontaktních čočkách zůstávají.
Lili (Ne, 18. 1. 2004 - 18:01)
osobne som si nikdy neumyvala tvar mydlovou vodou a ked si umyvam vlasy, oci mam zatvore. Sosovky nosim uz x rokov a som fit.
Pavla (Čt, 8. 3. 2007 - 14:03)
Informovala jsem se u svých prodejců kontaktních čoček a bylo mi sděleno, že pokud čočky opečovávám pravidelně kvalitním roztokem, tak mi nic takového při dodržování základních hygienických návyků nehrozí. Takže čuňata si to zaslouží!!!
´jááá (St, 13. 6. 2007 - 14:06)
může se v čočkách do moře?děkuji za odpověd
Pavla (Po, 16. 7. 2007 - 23:07)
Hele jak píšu, ptám se na všechno na stránkách www.kup-cocky.cz a poraděj mi ve všem. Ověřovala jsem to zpětně v optice a nekecaj :-) Do moře se může, ale hrozí prý, že ti vlna čočky vyplaví. Čočky a plavecké brýle jsou prý ideální kombinace :-)
Milada (Út, 17. 7. 2007 - 00:07)
Hmm, mě se často stalo, že při plavání, se mi čočka uvolnila. Také ve sprše. Většinou ale tím, že se mi voda dostala do oka a já začala nevědomky zuřivě mrkat a to tu čočku uvolnilo.
david stary (St, 25. 2. 2009 - 19:02)
Kontaktní čočky by neměly vůbec přijít do kontaktu s vodou. Více na http://cocky-levne.cz/poradna
david stary (St, 25. 2. 2009 - 19:02)
Kontaktní čočky levně
Petra (St, 17. 6. 2009 - 13:06)
Zajímavý článek. Hodně informací jsem našla taky na tomhle webu http://www.vasecocky.cz/clanky.html, taky se mi líbí jejich slovník pojmů http://www.vasecocky.cz/slovnik-pojmu.html.
Reklama