Reklama

Kofeinu by se měla mládež spíše vyhýbat

Příjem kofeinu není dospívající mládeži příliš prospěšný. Američtí vědci zjistili, že čím více kávy v pubertě popíjíme, tím větší je pravděpodobnost, že budeme v dospělosti trpět vysokým krevním tlakem. Kofein ovšem není jen v kávě, kterou ostatně teenageři příliš nemilují. Velké množství kofeinu je obsaženo ve většině mládeží tak oblíbených limonád a nápojů typu Cola.

Ve Spojených státech si nejvíce těchto nápojů dopřávají černošské děti. Dospělí Afroameričani tvoří navíc většinu pacientů s hypertenzí. Studie je však zatím první vlaštovkou svého druhu a další výzkumy teprve musejí potvrdil skutečnou souvislost mezi pitím nápojů s kofeinem v období dospívání a vysokým krevním tlakem v dospělosti. 


"Ještě se budeme muset hodně naučit o výživě adolescentů a dětí a jejím vlivu na krevní tlak," tvrdí doktor Stephen R. Daniels z dětské nemocnice v Cincinnati. 


"Kofein bude jistě hrát klíčovou roli v existenci vysokého krevního tlaku, ale musíme přesně zjistit, jak a kdy může toto onemocnění ovlivňovat," dodává. 


Ukazuje se totiž, že zatímco někomu kofein nemusí příliš škodit, jinému doslova ubližuje. U teenagerů závisí vliv kofeinu zejména na jejich pohybové aktivitě, skladbě potravy a kuřáckých návycích.
Vlivem zvýšeného příjmu kofeinu a soli na krevní tlak se v minulosti zabývaly již mnohé studie, ale nyní se na ně soustřeďuje pozornost zejména kvůli tomu, že nejen v USA, ale i v ostatních zemích celého světa přibývá dětí s hypertenzí. A lékaři ukazují hlavně na kofein v Cole, ale také slaná a tučná jídla z fastfoodů. 

Zdroj: Plus

Reklama
Reklama

Komentáře

Klára (St, 27. 6. 2007 - 18:06)
Z

a týden vypiju 14 kafí a nemám vysoký tlak
tony (St, 27. 6. 2007 - 19:06)
A ještě počítačovým hrám a mobilům a slečnám a pokud možno i životu. Další jednostrannej článek. Ale co čekám:)
Anun (St, 19. 3. 2008 - 20:03)
Jaky by meli mit teenageri krevni tlak...?nikdo se to nemuzu docist jen o dospelich
.-.-. (Út, 9. 12. 2008 - 23:12)
Staci chodit o vikendech do baru, tim pasivne dychat cigaretovy dym, neco vypit, malo spat, pak to zalit nakou kofolou nebo kavou, do toho pridejte stress, nevyvazenou stravu a mate vysoky krevni tlak jako ja... ale na neco se umrit musi.
Káva ano,ale p… (St, 11. 11. 2009 - 16:11)
www.biocoffe.dxneurope.eu
Kamila (Čt, 10. 6. 2021 - 21:06)
Já jsem kávový maniak, denně zvládnu i 4 kávy..ale musím uznat, od té doby co chci trošku zhubnout a nasadila jsem reduxil, tak mi stačí i 2 :)
Denisa (Út, 20. 7. 2021 - 20:07)
Tak to je vtipný! Mám ten stejný pocit. Od té doby piju o hodně méně kávy než před užíváním reduxilu.
laki (Út, 23. 4. 2013 - 16:04)
To je nejaky nesmysl, staci to s kofeinem akorat neprehanet. Vice treba na http://jaknakavu.eu/prispevky/espresso/kofein-jeho-mnozstvi-v-napojich-a-pusobeni-na-cloveka/
Reklama