Reklama

Káva a antibiotika spolu neladí

Zatímco většina pacientů ví, že alkohol a antibiotika se spolu nesnášejí, méně známý je fakt, že určité potíže přináší i kombinace antibiotik s kávou.

Náhlému zběsilému bušení srdce, bolestem hlavy či závratím, jež se mohou dostavit u pacientů, kteří předepsaná antibiotika zapíjejí kávou či kolou, se nicméně lze podle odborného časopisu Apotheken Umschau zcela vyvarovat. Jednoduše stačí po příslušnou dobu vyloučit jakékoli nápoje obsahující kofein, jehož účinek na organismus se právě v kombinaci s antibiotiky zvyšuje nad přípustnou mez.

Nejlépe se na zapíjení antibiotik osvědčuje běžně dostupná pitná voda.

Příliš vhodné nejsou ani minerálky silně nasycené vápníkem, neboť tento prvek, jenž se váže na užívaný lék, podstatně snižuje jeho působení.

Zdroj: Plus

Reklama

Reklama

Komentáře

NO supr... (So, 8. 4. 2006 - 22:04)
..zvysuje ucinek kofeinu...to by nemuselo bejt na skodu, do urcite miry samo 8D...
xXx (St, 9. 1. 2013 - 09:01)
Je možné, že kdyz jsem si dal kávu v 10 hodin ráno s tím jsem si dal dve tabletky antibioutik, tak učinek kofeinu přetrval do pul šesté dalšího dne? Nemohl sem usnout uz druhý den za sebou
! (St, 9. 1. 2013 - 12:01)
Káva ovlivňuje pouze účinek první tablety antibiotika, s druhou tabletkou už nevadí.
Anonym (Po, 16. 1. 2017 - 13:01)
Takže chcete tvrdiť, že pacient ktorý berie antibiotiká počas celej svojej liečby nemôže piť kávu?
je to (Po, 16. 1. 2017 - 17:01)
Blbost
mirrco (Čt, 18. 7. 2019 - 08:07)
Dobry den, absolutne nepodstatne ci mi busi srdce alebo je mi zle, keby tak je kavu si nedam alebo si jej dam menej. DOlezite je ci kava moze znizit ucinnost ATB, podobne ako to robia mliecne vyrobky, vapnik horcik zinok hlinik?
Alebo len uzivanie ATB s kavou umocni ucinok kofeinu avsak nenarusi ucinnost ATB? - toto je fundamentalna otazka ktorej sa mate venovat. To ako kavu clovek znasa s ATB je uz kazdeho vec ,ktoru sam vie zmenit, ked mu zle, da si kavu neskor, alebo skor pred ATB alebo menej kavy.
Dakujem
Jirina (Ne, 15. 11. 2020 - 20:11)
Když si vezmu antibiotika zapíjí je vodou mužů na to kávu
Reklama