Reklama

Jak používat olivový olej v kuchyni

Při nákupu olivového oleje by si kupující měl pečlivě pročíst údaje na etiketě, kde je napsáno, zda v lahvi je olej panenský, extra panenský či olivový. Jakmile je uvedeno jen "olivový", jde vždy o olej rafinovaný nebo směs rafinovaného a panenského. Také údaj o obsahu volných kyselin, napoví, o jak kvalitní produkt se jedná. Ty nejlepší oleje by neměly obsahovat více jak jedno procento těchto kyselin.

Olivový olej je trvanlivý, ale přesto je lépe, když doporučená doba trvanlivosti je stanovena maximálně na 18 měsíců. Novinářům to dnes řekla Lucie Kopecká, zastupující jednoho z výrobců. 


Usazeniny v oleji podle ní nesvědčí o nižší kvalitě, ale o tom, že olej byl skladován při nižší teplotě. Potencionální kupec by se také neměl nechat ovlivnit barvou oleje. Může se lišit v závislosti na podmínkách pěstování či sklizně, ale není znakem kvality. 


Podle nutriční terapeutky motolské nemocnice Mariety Balikové je nejzdravější panenský olivový olej, který se lisuje za studena. Obsahuje nejvíce zdraví prospěšných látek, které upravují vysoký krevní tlak, působí preventivně proti ateroskleróze, rakovině i dalším nemocem. 


Člen Národního týmu kuchařů a cukrářů České republiky Jan Horký doporučuje olivový olej na přípravu salátů, i na dušení, restování či grilování. Je vhodný do různých marinád, lze na něm smažit i tradiční české řízky, ale do guláše se nehodí. Používá se i k přípravě lehkých moučníků, krémů a ovocných salátů. 


Horký doporučuje do salátu přidat olej až nakonec, aby ostatní přísady měly čas se dostatečné chuťově promísit. Když se zmražený chleba před rozpečením pokape trochou vody a olivového oleje, získá křupavou kůrčičku. Olivový olej lze ale použít i ke konzervaci čerstvých bylin. Je třeba je osušit, rozmělnit a zalít olivovým olejem a pak uchovávat v hliněné nádobě. 


K pečení, dušení nebo fritování by se měl podle odborníků používat zralý, tedy nejméně jeden rok starý olivový olej. Při zahřívání neprská jako mladý olej, ve které ještě neklesly ke dnu zbytky dužiny. Olivový ani žádný jiný olej by se neměl zahřívat na pánvích nebo hrncích přikrytých pokličkou, jinak hrozí nebezpečí, že se vznítí. Během pečení by se neměl přidávat studený olej, protože se tím přeruší proces pečení a pečeně ztratí šťávu.
Jitka Klejnová - ČTK

Reklama
Reklama

Komentáře

noego (Ne, 17. 5. 2009 - 00:05)
lol...tak tohle je směs bludů od lidí co o tom nic neví, nic z toho není pravda
Návštěvník (Ne, 17. 5. 2009 - 09:05)
CO NENÍ PRAVDA ?
Návštěvník (Ne, 17. 5. 2009 - 10:05)
Olivový olej je tuk jako každý jiný, nevím proč z toho někdo dělá vědu. Asi je za to placený, nejspíš výrobcem či distributorem olivového oleje.
Jenny (Čt, 17. 5. 2012 - 06:05)
Na tohle je výborný kupovat v olivovým klubu, tam dostanete všechny informace ke každýmu oleji a vypadá, že ty lidi tomu asi rozumějí. Koukněte na jejich stránky http://www.olivovyklub.cz
Není olej, jako olej (Po, 12. 10. 2015 - 12:10)
Ty nejkvalitnější olivové oleje jsou velmi šetrně zpracovávány, pečlivě kontrolovány a mají velmi vysoký obsah zdraví prospěšných látek.

Vybírejte olivový olej podobně jako víno. Chtějte vědět výrobce, z jakých odrůd je vyroben, ročník i oblast, kde byly olivy pěstovány. Dalšími ukazateli mohou být různá ocenění nebo označení původu.

Skutečně kvalitní olivový olej má krásnou barvu, úžasnou vůni a velmi zajímavou chuť.

A pokud chcete vědět o všech pozitivních účincích konzumace olivového oleje podívejte se na infografiku:
http://www.stryky.cz/infografika-olivovy-olej
Reklama