Reklama

Robotická operace spánkové apnoe i nádorů hltanu

Robotická chirurgie je u odstranění spánkové apnoe a chrápání velmi vhodná a pacientům pomáhá efektivněji než jiné typy chirurgických výkonů. Robotické operace nejsou v Nemocnici AGEL Nový Jičín výjimkou. Díky dvoukonzolovému robotickému systému DaVinci zde robota na ORL využívají i k operativě onkologických pacientů s nádory hltanu.

Chirurgická léčba spánkové apnoe a chrápání spočívá v rozšíření prostor oblasti hltanu a vchodu do dýchacích cest. Použití robotického systému nám umožňuje provést tyto plastiky především v oblasti kořene jazyka výrazně precizněji, než je tomu u stávajících metod (například radiofrekvenční ablace). Díky tomu má operace větší efekt na kvalitu spánku. “ říká operatér a primář Oddělení ORL nemocnice AGEL Nový Jičín MUDr. Jakub Syrovátka. 

V současné době je robot k operacím ORL využíván na pěti pracovištích v ČR. Pro spánkovou apnoe proběhla první operace v Ústí nad Labem, v současné době je však Nový Jičín jediným oddělením, kde je v této indikaci robotický systém využíván. 

Onkologické výkony jsou nadále spojeny s velkou zodpovědností a je nutná  velká zkušenost operatéra. V ORL oblasti ale dokážeme nyní chirurgicky řešit například i nádory v místech, která jsou bez něj nedostupná a v mnohých případech tak můžeme nemocného uchránit například před tracheostomií. Lidé se hojí po těchto výkonech lépe a s nižším rizikem komplikací, dodává MUDr. Syrovátka„Robot přenáší pohyby chirurga s daleko větší přesností a umožňuje  lékaři dostat se i do míst, kde to dříve nebylo možné, do míst, která jsou „za rohem“. U pacientů se spánkovou apnoe je tímto místem kořen jazyka a vchod do hrtanu,“ uzavírá operatér primář Oddělení ORL nemocnice AGEL Nový Jičín MUDr. Jakub Syrovátka.

„Robot na sále vypadal jak kovový pavouk ve sci-fi filmu. Bral jsem to ale s humorem. Lékaři mi všechno pečlivě vysvětlili, důkladně mne kontrolovali a já tenhle zásah můžu doporučit opravdu všem, kteří se třeba stydí jít kvůli chrápání k lékaři. Nebojte se. Opravdu tolik nocí, co jsem teď kvalitně prospal, stojí za to. Jsem vyspaný, kafe nepotřebuji a zdají se mi sny, což se mi dříve skutečně nestávalo,“ dodává vyléčený pacient Martin Adamec.

Reklama

MK

Reklama

Komentáře

Reklama