Reklama

Sny o více ženách a o pocitech

Sexuální sny a fantazie jsou součástí života téměř každého z nás. Vždyť kdo alespoň občas rád nesní? Víme ale, o čem skuteční sní naši partneři? Na to jsme se zeptali psycholožky a sexuoložky Laury Janáčkové.

Sexuální sny a fantazie mohou ukazovat, jaké by bylo sexuální chování mužů a žen bez veškerých zábran. Nedávno ke mně do ordinace přišla žena středního věku, která se od svého nového partnera dozvěděla, že si při masturbaci a někdy i při souloži představuje své spolužačky ze střední školy, s nimiž souloží, a střídá nejen je, ale i sexuální aktivity.

Dále se mi svěřila, že její partner často ejakuluje při představě felace s dvěma dcerami bytné. Žena má s mužem dobrý vztah a v budoucnu by si ho ráda vzala za manžela, ale bojí se, zda je partner po sexuální stránce normální. Sama říká, že na jeho představy žárlí a připadá si jako žena nepřitažlivá, když si její partner musí představovat jiné, aby neztratil erekci a vyvrcholil. Sexuální fantazie nám poskytují psychologické vodítko k evoluční podstatě mužské náchylnosti k příležitostnému sexu.

Z pohledu evoluční sexuologie mají muži větší touhu po rozmanitosti sexuálních partnerů i aktivit, větší náchylnost k odosobněným a náhodným sexuálním stykům a jsou rovněž méně vybíraví při volbě sexuální partnerky. Tyto poznatky dokládají i výzkumy ochoty obou pohlaví k sexu. V jednom z nich například na otázku, zda by šel nebo šla večer na rande, řekla „ano“ polovina mužů i žen, ovšem odpovědi na další otázku - „Šel/šla bys se mnou do postele?“ - už se lišily. Žádná žena neřekla ano, zatímco mužů mělo zájem víc než 75 % dotázaných! Zájem ani erotické představy ovšem neznamenají, že je uskutečňujeme i v reálném životě. Člověk jakožto tvor myslící odpovídá za své chování se všemi jeho důsledky.

Snad právě proto se mnozí muži nechovají promiskuitně, i když zůstává věčnou otázkou, zda je monogamie pro lidský druh přirozená či nikoli. V rámci sexuálních fantazií existují mezi muži a ženami zásadní rozdíly už jenom v tom, že muži jich mívají asi dvakrát víc než ženy. A o čem že sní naši muži a ženy? Výzkumy ukazují, že klíčovou mužskou fantazií je mít kolem sebe mnoho krásných a mladých žen, které se je snaží získat. Ve spánku sní muži spíš o sexuálních událostech. V mužských představách jsou cizinky, několik milenek najednou nebo anonymní vášnivá žena. Muži mají tendenci v rámci jedné sexuální fantazie partnerky měnit, což ženy ve svých představách dělají jen zřídka. Také fantazie o skupinovém sexu jsou doménou spíše mužů než žen. Muži se často zaměřují na části mladého ženského těla a jejich sexuální zážitky jsou naprosto zbavené emočního kontextu.

Reklama

Evoluční biolog dr. Bruce Ellis k tomu dodává: „Nejnápadnějším rysem mužské fantazie je, že sex je čistá rozkoš a tělesné potěšení zbavené obtížných vztahů, emočního vydírání, komplikovaných peripetií, nutnosti dvořit se a dlouhé předehry.“ V ženských představách naproti tomu často figurují známí muži. Ženy se zaměřují na osobní a emoční vlastnosti vyfantazírovaných mužů. Soustředí se na pocity a chování. Ale vizuální představy jsou pro ně až na druhém místě. Ženy ve svých snech primárně zdůrazňují lásku, něhu a osobní zavázanost. Co dodat? Sexuálních představ svých partnerů se nemusíme bát, ale musíme vždy dbát na to, abychom svým milým nesdělovali, že naše sny se netýkají vždycky pouze jich.

Autor: PhDr. Laura Janáčková, CSc,  publikováno v časopisu Moje Psychologie

Reklama

Komentáře

Reklama