Reklama

Varování před dětskými chodítky

Pediatrická společnost, zástupci ministerstva zdravotnictví, Česká obchodní inspekce (ČOI) a dovozci se shodli na tom, že budou upozorňovat na rizika spojená s užíváním dětských chodítek. Používání této pomůcky je podle nich nevhodné.

Odborníci, úředníci i dovozci se dohodli, že ministerstvo zdravotnictví vydá prohlášení o nevhodnosti chodítek. Dovozci mají opatřit tyto výrobky viditelným označením, že jejich užívání je rizikové. Inspekce pak bude pokračovat v kontrolách těchto pomůcek.

Podle České pediatrické společnosti chodítka ohrožují přirozený vývoj dítěte, předčasně zatěžují páteř a mohou být i příčinou úrazů. Společnost proto zahájí kampaň o nevhodnosti této pomůcky pro malé děti.

Někteří lékaři jsou však v kritice mírnější. Podle Milana Kudyna ze Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost je důležité, kdy, kde a jak rodiče chodítka používají. Do chodítka nelze dítě odkládat, je třeba na ně dávat pozor a nenechávat ho tam hodinu či dvě, řekl dnes Kudyn ČTK, který se dnešní schůzky nezúčastnil. Chodítko je podle Kudyna podpůrnou pomůckou mechanismu nácviku chůze pro děti, které začínají chodit později než jejich vrstevníci. Má význam například pro děti, které se bojí. Může jim poskytnout oporu a pomůže jim zafixovat krokové mechanismy.

Kudyn doporučuje chodítko maminkám sedmi až osmiměsíčních dětí. Domnívá se, že pokud v něm děti nejsou dlouho, není vývoj jejich páteře ohrožen.

Reklama

Na dětská chodítka se pozornost obrátila letos v srpnu v souvislosti s vážným úrazem sedmiměsíční holčičky z Bruntálska. Matka ji nešťastnou náhodou opařila polévkou, když se dítě pohybovalo v chodítku po kuchyni. Holčička zavadila o matčiny nohy, žena ztratila rovnováhu a strhla několikalitrový hrnec. Řada pediatrů však chodítka kritizuje už delší dobu. ČOI nedlouho po úrazu dítěte zahájila kontroly chodítek v obchodech.

Jitka Klejnová - ČTK

Reklama

Komentáře

slavka (Ne, 12. 9. 2004 - 08:09)
Ak mám dieťa plne pod kontrolou, nemalo by sa stať, že ho oparím polievkou. To nasvedčuje tomu, že dieťa tam bolo pravdepodobne odložené, lebo matka varila obed. Ak použijem chodúlik ako pomôcku, kedy s dieťaťom trávim čas, myslím, že dieťaťu neškodím. Ale isto netrávim čas 1-2 hodiny, ale snáď 20-30minút, lebo pre dieťa je samozrejme fyziologickejšie lezenie, ak ešte nevie chodiť. Ja som používala chodúlik pri svojich deťoch, a nemyslím, že som im škodila. Škodlivé je predsa zneužívanie chodúlika, a nie jeho použitie ako pômocku pri hre, alebo k?mení.
Ahojte. S.
Mira (St, 8. 9. 2004 - 21:09)
Podµa môjho názoru, nie sú chodítka nevhodné (ak sa do nich nevkladá dieťa, ktoré nevie sedieť bez opory), práve naopak sú veµkou pomôckou pre mamičky. Ja som moje dieťa dávala do chodítka, ako 10.mes. Samé začalo sedieť ako 8.mes. Väčšinou sme chodili za ruky, ale to bolo veµmi namáhavé na môj chrbát. Dieťa bolo neposedné a zvedavé a v chodítku sa mu páčilo, pravdaže vždy bolo pod dozorom. Úplne samostatne začalo chodiť až v 16.mes., takže pol roka bez chodítka by som si nedokázala predstaviť. Chodila v ňom aj vonku po asfaltových chodníkoch, vždy som stála pri nej a dávala pozor a bolo to určite lepšie ako byť zohnutá a potom unavená..Čo sa týka úrazov: v byte nemala ani jeden a to sme používali staré klasické 20ročné chodítko, vonku sa jej jediný raz zapichli kolieska do jamky v trávniku a prekotila sa. Nič sa jej však nestalo, oveµa horšie pády zažíva teraz, keď má 2,5 roka...
Chodítka sú podµa mňa dobrá pomôcka, ale dieťa musí byť vždy pod dozorom a malo by sa používať, keď dieťa samostatne sedí, cca od 7.mes.
Chodítko budem určite používať aj pri druhom dieťati!!!
S pozdravom Mira.
jana (So, 29. 9. 2007 - 22:09)
chodítka jsou na nic dříve vůbec nebyli,je to pohodlnost matek
petra (Po, 3. 12. 2007 - 08:12)
Ahoj chtěla jsem se zeptat maminek které používají chodítka na jejich názor.Rozhoduji se jestli mám malýmu koupit chodítko a tak jsem najela na tyto stránky a doufala jsem,že mi to pomuže se rozhodnout,ale jak koukám tak je to ještě těžší.každý má jiný názor a tak doufám že mi ještě pár maminek napíše svuj názor abych věděla více.Mockrát děkuji.PETRA
katka (Po, 21. 1. 2008 - 12:01)
Tak já jsem na tom úplně stejně jako Petra...ale určitě chodítko malinke koupím ...já, sestra, manžel a miliony dalších jsme v něm dováděli nikdy se nic nestalo a jsme v pořádku tak nevidím důvod proč ne?
jarda (Ne, 3. 2. 2008 - 08:02)
Dobrý den , jednoduchá pomoc stači dát Vašemu dítěti do chodítka ze zadu malý polštářek na zádička a ono se pohodlně opírá a tím se pěkně uvol?uje.
Také nezapome?te obalit nohy od chodítka tenkým molitanem a tím zamezíte poškození Vašeho nábytku při nárazu.
Návštěvník (Ne, 3. 2. 2008 - 13:02)
Chodítka a lentilky - nejhorší vynálezy.
Danuše (Ne, 15. 12. 2013 - 19:12)
chodítka jsou na nic dříve...Musím vás upozornit, že dříve chodítka byla. Již před 35 lety v nich běhali oba mí synové. A spokojeně.... :)
Reklama