Zatemňující jazyk medicíny

Zatemňovat je jedním z těch slov, která dělají přesně to, co znamenají - dělají problémy. Doufáme, že jazyk nás a lidi, s nimiž mluvíme, osvítí, ale on často naopak “zatemňuje“. Lékařská mluva určitě komplikuje mnohé pokusy o komunikaci.

 

Mnoho slov používaných v lékařství je buď latinských, nebo odvozených z latiny, nebo někdy z řečtiny - demence, delirium, bakterie, angina pectoris, schizofrenie a hypoglykémie. Pro průměrného člověka je téměř nemožné správně vyslovit názvy některých léků. Zkuste třeba alfa-methylthiofentanyl nebo piperidinocyklohexankarbonitril. „Akutní virová rhinofaryngitida neboli akutní koryza ... je nakažlivá virová infekční choroba horních dýchacích cest, primárně vyvolávaná picornaviry (včetně rhinovirů) nebo coronaviry“ - toto je úvodní věta článku z Wikipedie o běžné rýmě.

Lidé často přemítají, jestli tajemný jazyk medicíny slouží jako tajný kód, který vyděluje a chrání kastu doktorů. Určitě stěžuje komunikaci mezi pacienty a lékaři a udržuje je rozdělené do dvou cizích světů. Zdravotníci by se mohli snažit mluvit s pacienty srozumitelněji.

Jednou v únoru jsem se připojil ke skupině lékařů v Jackson Hole ve Wyomingu, kde teplota dosahovala 25 stupňů pod nulou, abychom se bavili o něčem, čemu se říká „zdravotní gramotnost“. Myslel jsem si, že by se mohlo jednat o snahu zrušit bariéry mezi lékaři a pacienty tím, že se najdou nové způsoby vzdělávání a komunikace. Avšak jako součást programu jsme sledovali film, který ukazoval, jak je laická veřejnost nevzdělaná v lékařských otázkách. Vyplynulo z toho, že lékaři musí laiky tepat ještě více než dosud. Jen málo z přítomných lékařů se postavilo proti proudu semináře a navrhovali, že lékaři musí být více lidští a lépe s pacienty komunikovat. Spíše musí vystupovat jako normální lidé než snižovat úroveň svého jazyka.

Samozřejmě každý vědní obor má svůj vlastní slovník a odbornou terminologii. Laik by měl obtíže číst freudovskou literaturu nebo třeba i instalatérskou, když na to přijde. Avšak lékařství je speciální případ. Tam tajemná povaha slov překračuje rozumné hranice a jedná se o závažný problém, uvážíme-li, jak důležitá je komunikace mezi lékařem a pacientem.

Jako spisovatel jsem si všiml dalšího problému v lékařské literatuře. Pojednání na dané téma často porušují všechna pravidla dobrého psaní. Konkrétně lékařské texty jsou plné trpného rodu a jmenných vazeb, což je protiklad dobrého stylu. Následující ukázka je z abstraktu vydaného jedním známým univerzitním vydavatelstvím: „Po dobu deseti let byl zkoumán přínos měření věku, krevního tlaku, váhy, kouření, tělesného cvičení a cholesterolu v krvi pro predikci úmrtí a kardiovaskulárních onemocnění. Bylo zkoumáno 16 skupin čítajících 12 763 mužů ve věku 40-59 let (na začátku studie) ze sedmi zemí (Jugoslávie, Finsko, Itálie, Nizozemí, Řecko, USA a Japonsko). Bylo zjištěno, že nejrizikovějšími faktory jsou věk, systolický krevní tlak a koncentrace cholesterolu v krvi (vzhledem k nasyceným mastným kyselinám ve stravě). Nebylo prokázáno, že by rozdíly v incidenci byly svázány s charakteristikami kohort, co se týče relativní tělesné hmotnosti, kouření nebo tělesného cvičení. Způsob zpracování dat je zvlášť přínosný pro epidemiology.“

V tomto odstavci používá každá věta trpný rod. Jedna věta obsahuje důmyslný dvojí trpný rod: „nebylo prokázáno, že by rozdíly v incidenci byly svázány“. Spojení „charakteristiky kohort“ využívá pěknou aliteraci (v angličtině obě slova začínají stejným písmenem „c“, pozn. překl.), ale netuším, co se tím myslí. Zdravotní gramotnost by mohla začít tím, že by se lékaři naučili vyjadřovat jasněji - méně trpných rodů a více sloves. Můj dojem při čtení odborných textů napsaných strašným stylem je ten, že autoři prozrazují mechanistickou filozofii, která před dlouhou dobou ovládla medicínu. Přistupujeme k tělu jako ke stroji a pak o něm hovoříme mechanisticky. Snadno se dá představit, že by takto mluvil robot.

Trpný rod je způsob, jak z věty odstranit podmět. Má dospívající dcera má v telefonu zprávu předem nahranou od telekomunikační firmy, která zní: „Prosím poslechněte si hudbu, zatímco je navazováno spojení.“ Žádný podmět. Chladné a strojové. Snaha působit snaživě. Stejně tak je to s lékařstvím. Podmět „lidi“ dáváme z rovnice pryč a zabýváme se předměty. Náš jazyk prozrazuje, v jakém stylu uvažujeme o medicíně a jak ji praktikujeme.

Když nahlédneme ještě hlouběji do robotického jazyka medicíny, zahlédneme jeden z největších problémů moderní kultury, neschopnost ocenit krásu a styl. Dokud náš jazyk funguje, jsme spokojeni. Mnoho vysoce vzdělaných lidí nikdy nepřemýšlí o stylu nebo o pravidlech psaní nebo o smyslu krásy ve vyjadřování. Obecně vzato lékařství neumí ocenit úlohu krásna při léčbě nemocných a tato neschopnost se ukazuje v rozhovorech mezi lékařem a pacientem a v odborných časopisech.

Absence krásy je vidět všude v nemocničních pokojích a vyšetřovnách. Celé naše vnímání medicíny by se změnilo, kdybychom brali ohled na krásu v každé stránce lékařské péče. Staří Řekové by řekli, že urážíme ducha Afrodity, bohyně krásy, a jejich divadelní hry nás varují, že když se jí lidé vysmívají, ona se jim pomstí.

Krása a dobrý styl ve vyjadřování jsou dary tohoto ducha, jejž příliš často ignorují ti, kdo žijí v mýtu modernismu. Zdá se, že milujeme svou omezenost a fascinuje nás jazyk, jenž je srozumitelný pouze vyvoleným a zasvěceným. Avšak cenou za toto skrývání se za profesionalitu je oslabení léčebné úmluvy mezi pacientem a zdravotníkem.

Duše se otevírá v přítomnosti krásy. Lidé získávají naději a chtějí život v jeho plnosti. Když v léčebném stylu chybí krása, zůstane jen lékařova zručnost a technika, což pacienta nestačí motivovat k plné účasti na procesu uzdravování. Pokud by se věnovala větší pozornost tomu, jak lékaři a další odborníci mluví a píší, mohlo by to vnést do lékařské praxe více lidskosti.

Ukázka z knihy Léčebná péče o duši (Portál 2010)

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (32)

 • Obrázek uživatele Martina
  Martina (anonym)

  ak to by me celkem zajimalo, kdo takovouhle kravinu napsal! Tusim, ze nejaky schizofrenni a zivotem znudeny umelecky publicista!

  Pro 23, 2010
 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  Pokud jde o užívání trpného rodu v odborných spisech, je to zcela běžné ve všech vědních oborech a není to jen výsada medicíny.

  Pro 23, 2010
 • Obrázek uživatele Strašné
  Strašné (anonym)

  To jsou šílené kecy, trpný je rod v odborných pracech běžný a vhodný. Alespoň víme, co si nekoupit...

  Pro 23, 2010
 • Obrázek uživatele J
  J (anonym)

  Problém není zcela na straně lékařů. Je to tak, že jsme nekvalifikovaní i my , pacienti, a s tím by se mělo něco dělat. Například sáhnout do školních osnov základních škol. Ty osnovy, nebo co je dnes nahrazuje, nejdou s dobou. Já bych spojil biologii člověka s tělesnou výchovou, a udělal bych z toho nový předmět - "Péče o vlastní zdraví". Pracuji ve zcela jiném oboru, ale umím si představit, jak je pro lékaře těžké, vypáčit z pacienta informace potřebné pro inednifikaci nemoci, důvodu jejího vzniku a přijatelnosti navrhované léčby.

  Pro 23, 2010
 • Obrázek uživatele lajika
  lajika (anonym)

  trpný rod se užívá zcela běžně ve všech vědeckých publikacích a to v jakémkoliv oboru. Ostatně - zkuste si ten odstaveček dát do rodu činného (zkoumali jsme, oni zjistili...případně já jsem zkoumal, jarda zjistil...atd. To je prostě konina) A ten myšlenkový přeskok od "oni na mě mluví latinsky" k "(proto) prostředí v nemocnici je škaredé" ??? můj doktor se mně taky nikdy neptá, mám li rhinitis. Mně se zeptá jestli mám rýmu a ta nesrozumitelná slova si schovává pro zprávu, kterou ovšem píše jinému doktorovi a ten tomu rozumnět bude, tak co

  Pro 23, 2010
 • Obrázek uživatele celý ten blábol....
  celý ten blábol.... (anonym)

  je stejně jako další na doktorce určený k tomu, aby prostým až hloupým jedincům ukázal, jací jsou ti doktoři špína...proč mám já jako pacient rozumět odborným publikacím?

  Pro 23, 2010
 • Obrázek uživatele Pavel
  Pavel (anonym)

  osobně si myslím,že je předoktorováno!!!

  Pro 23, 2010
 • Obrázek uživatele T
  T (anonym)

  osobně si myslím,že je...Neboj oni brzo odejdou a přijdou jiní "lepší" z východ :) to bude teprve mazec !

  Pro 23, 2010
 • Obrázek uživatele Pavel
  Pavel (anonym)

  Už aby to bylo

  Pro 23, 2010
 • Obrázek uživatele Pavel
  Pavel (anonym)

  Pokud požadují 3x průměrný plat měli by si také uvědomit rozdíl mezi průměrným platem a obvyklou mzdou.Mně osobně jejich požadavky připadaji až moc rozcapené.

  Pro 23, 2010
 • Obrázek uživatele George
  George (anonym)

  je stejně jako další na...Ale doktori za nic nemohou a clanek neni vubec o doktorech. Je o tom, jak se ze vsech odbornych publikaci tykajicich se mediciny vytratil clovek jako celek, ktery krome hmotneho tela ma i dusi a ducha. Mozna prave proto se chovaji mnohokrat lekari k pacientum prezirave, protoze jsou zvykli cist o nich jako o nejakych porouchanych soucastkach a najednou maji pred sebou cloveka, ktery krome porouchanych organu ma i emoce a ruzne dusevni pochody a pozadavky. Je pravda, ze takto jsou psany vetsinou vsechny odborne knihy, ale je otazkou, jestli prave knihy o cloveku, by nemeli byti psany jinym stylem a trochu vice v lekarich podporovat i lasku k cloveku jako celku.

  Pro 23, 2010
 • Obrázek uživatele Pavel
  Pavel (anonym)

  Možná,že je to také tím,že řada lékařů nemá až moc tak zájem o svoji práci jako takovou.Něco prostě dělat musejí a nakonec tak nejhůř to zase placené není,kdyby chtěli a měli skutečný zájem o člověka tak si knihy seženou.Určitě existuje celá řada překladu z vyspělejších zemi.Řada lékařů je určitě špičkových,ti by měli být dobře zaplaceni a ostatni když myslí ať to zkusí jinde.

  Pro 23, 2010
 • Obrázek uživatele Martina
  Martina (anonym)

  Neboj oni brzo odejdou a...idealisto! ;)

  Pro 23, 2010
 • Obrázek uživatele Martina
  Martina (anonym)

  Možná,že je to také...zkuste okusit byt jen pulrok medika! ;)

  Pro 23, 2010
 • Obrázek uživatele Martina
  Martina (anonym)

  je stejně jako další na...Vy s Vaším názorem a formulací textu nejspíš nerozumíte žádným publikacím! :D

  Pro 23, 2010
 • Obrázek uživatele Martina
  Martina (anonym)

  Pokud požadují 3x...zkuste okusit byt jen pulrok medika! ;) Doktorsky plat je dost smesny a ubohy a to nemluvim o nastupnim platu...;)

  Pro 23, 2010
 • Obrázek uživatele Martina
  Martina (anonym)

  Ale doktori za nic nemohou a...Dekuji za Vas nazor, jen bych rada uvedla vec na pravou miru...na spouste lekarskych fakult se vyucuje psychologie, midicinska etika. sogiologie...uvedomte si, prosim, ze ukolem lekare je pacienta lecit a ne budovat si k nemu nejaky vzath!

  Pro 23, 2010
 • Obrázek uživatele Lékařka
  Lékařka (anonym)

  Dekuji za Vas nazor, jen bych...Ale to je velký omyl. Vztah lékaře a pacienta je pro léčbu velmi důležitý. Léčit lidi bez vztahu k lidem, to přeci ani nejde. To pak jen likvidujeme nemoci, bakterie, viry, parazity...a neléčíme lidi. Lékař má primárně léčit. A léčba zahrnuje celou osobnost člověka. Nejen tělo. Naštěstí už to mnozí lékaři pochopili.

  Pro 24, 2010
 • Obrázek uživatele Pavel
  Pavel (anonym)

  Přesně tak,nemoc je záležitosti TELA DUŠE a OKOLI ,Pokud chcete lečit jenom tělo nepochopili jste to nejdůležitější o čem život vlastně je!!!!!!!!!

  Pro 24, 2010
 • Obrázek uživatele Mary
  Mary (anonym)

  Ale to je velký omyl. Vztah...Mnozí tedy ne, jen pár ojedinělých. Ti mnozí se pouze starají o své prachy.

  Pro 24, 2010
 • Obrázek uživatele Lenka
  Lenka (anonym)

  Mne v textu zaujalo předeším: "Samozřejmě každý vědní obor má svůj vlastní slovník a odbornou terminologii. Laik by měl obtíže číst freudovskou literaturu nebo třeba i instalatérskou, když na to přijde. Avšak lékařství je speciální případ." Když se nad tím zamyslím, tak s tím musím souhlasit. Jako laik jsem občas nerozuměla stavebníkům, kteří nám rekonstruovali barák, ale zas tak moc mne to netrápilo, protože 1) šlo o barák a za 2. jsem se stále ptala, co to znamená a stavebníci museli vysvětlovat. Ale když jde o mne, tak tomu chci sakra rozumět, obzvlášť když mi není dobře a nemám sílu se stále ptát, co vlastně doktor říká. Chci mu rozumět napoprvé. Nechci jen slepě důvěřovat, ani těm stavebníkům jsem slepě ve všem nedůvěřovala. A pak mne zaujalo to o absenci krásy - je pravda, že kolikrát když člověk přijde do nemocnice, že se mu kromě jeho problémů ještě udělá špatně od žaludku a psychicky, jak to tam je vše ponuré. T určitě léčebnému procesu nepřidá. Nevím, proč nemohou být v nemocnicích či ordinacích květiny, hezké obrazy, na chodbách hrá tichá uklidňující hudba atd.

  Pro 24, 2010
 • Obrázek uživatele Pavel
  Pavel (anonym)

  Zamyslete se třeba nad termínem "emočně plochý" u diagnozy schizofrenie, kdy je pacient doslova nadopovaný silnými léky, kdy není ani schopen se udržet delší dobu stát,souvisle mluvit atd.Co to je za blbost.Když vezmete 100 lidí napícháte jim injekce,že jsou rádi,že vůbec mluví,všichni musí být emočně plochý.K čemu tento termín v těchto případech slouží.Vždyť to je nesmysl největšího kalibru.

  Pro 24, 2010
 • Obrázek uživatele Zdá se mi
  Zdá se mi (anonym)

  Vy s Vaším názorem a...že Vy spíše nerozumíte tomu, že si z článků na Doktorce dělám legraci..obvykle jsou to strašné plácy a tenhle evidentně (jako řada dalších) ryje do lékařů... mj. proč by měl pacient rozumět odborným článkům, které píšou lékaři třeba do odborných časopisů?

  Pro 25, 2010
 • Obrázek uživatele Pavel
  Pavel (anonym)

  Já to vidím asi takto: do odborných časopisů píši odborníci a časopisy jako takové jsou určeny odborníkům.Pokud si laik koupí takový časopis je to jeho boj.Pokud ale, sděluje lékař pacientovi,že má zánět a ví,že má před sebou osobu neznalou latiny, asi bych tuto skutečnost sděloval v českém jazyce .Pokud komunikují lékaři mezi sebou, nic proti tomu.No a jsme u toho,že nemoc není jenom záležitostí těla.

  Pro 26, 2010
 • Obrázek uživatele Pavel
  Pavel (anonym)

  Jinak ale také může lékař lekáři sdělovat nesmyly a to už pak je jedno v jakém to je jazyku.V některých případech by možná byla vhodnější turečtině nebo jazyk starodávných aztéků.Pravda je ,že to už bychom měli nachat na nich.Jde o jeich volbu.Pokud si vzájemně rozumí a pacientovi tím neuškodí,proč né.

  Pro 26, 2010
 • Obrázek uživatele Mary
  Mary (anonym)

  Jinak ale také může...Znám několik žen, kterým doktoři kategoricky oznámili verdikt, že už nikdy nemohou mít děti. A ono se to nakonec ukázalo jako blábol, a děti se narodily. Doktoři by si neměli hrát na polobohy, protože medicína není exaktní věda jako matematika. Což by měli vědět.

  Pro 26, 2010
 • Obrázek uživatele Tom Bene
  Tom Bene (anonym)

  Zamyslete se třeba nad...No ale jak vidíš výraz přesně sedi na skutečný stav. Proč zkoumáš příčiny. Ten výraz je popis výsledku.

  Pro 28, 2010
 • Obrázek uživatele enrey
  enrey (anonym)

  lekari predevsim vydelavaj manzelce na zivobyti.. a aby vydelali musej mit klienty.. vzdyt ty obory se stridaj na vysluni jak skatulata, pred par lety byl boom s mobilnima telefonama, potom boom s pujčkama na kdeco, ted prichazi boom s nemocema.. kdejaka ptaci chripka, kdejakej zakernej meningokok kterej rocne zabije pouze par lidi dokaze lekarnikum vydelat miliony.. v televizi jsou reklamy na kdejaky pocity jaky si jenom muze clovek predstavit, v reklame ten pocit popisou pekne hnusne, reknou ze to je spatnej a skodlivej pocit a ze si mate koupit anti-spatnej-pocitoxin 3000, ze ten vam da nejrychlejsi ulevu. lekari se paktujou s lekarnikama, predepisujou nejdrazsi mediciny a lecebny metody tam kde by treba stacilo si po ranu trochu zabehat.. Mas koule? tak bacha na ne... chemoterapie sice rakovinu nevyleci a jeste k tomu drsne znici cely telo ale to nevadi protoze to je obrovskej byznis se spoustou soupericich firem... clovek by se moh starat o svy telo sam a je davno znamej fakt ze kazda bytost ma schopnost vylecit sama sebe. a proto ta hantyrka, protoze clovek kterej neuveri ze je nemocnej ten lekarum na rodinu neprispeje.. "mate blablaliozu stredolevyho ultratitonu" - to je to co donuti cloveka zaplatit si ehm-lecbu

  Pro 28, 2010
 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  Nedávno jsem utrpěl pracovní úraz na Slovensku (foukl mně žhavý prach do oka). Okamžitě mě spolupracovník odvezl do nemocnice. První co doktorka udělala bylo, že cca 20 minut telefonovala po úřadech, jestli jí ošetření někdo zaplatí. Teprve pak se věnovala mně a mému zdravotnímu problému.

  Pro 28, 2010
 • Obrázek uživatele Fido
  Fido (anonym)

  Pro autora "enrey": Hlavně se mi v příspěvku líbil ten Pocitoxin 3000 - to budu doporučovat :-)). Ale vážně - úvodní článek svůj smysl má, jak z hlediska srozumitelnosti, tak i z úcty k češtině. A platí to nejen o lékařích; jistě jste se setkali třeba se slohem funkcionářů - "navrhujeme zrušení rozhodnutí o provedení opatření k zajištění vyzvednutí", s nadměrným a zbytečným užíváním cizích slov (a ne jen latinských) a podobně. Jistě, každá profese má své názvosloví - i v Kovoslužbě učili opraváře, aby se vyjadřovali přiměřeně - že nemohou nějaké babičce říct "musí se vyměnit elektrolytický kondenzátor padesát mikrofaradů v eliminátoru, jinak vám v televizoru nepůjde horizontální synchronizace", právě tak jako vypadá hloupě říct "no vyházel jsem tady ty válečky a takový ty hejble". Tam ovšem nejde o zdraví a ohrožení života...

  Pro 29, 2010
 • Obrázek uživatele pro Fido
  pro Fido (anonym)

  Informace "Musí se vyměnit elektrolytický kondenzátor..." a "vyházel jsem tady ty válečky..." má pro tu babičku úplně stejnou cenu, tj. žádnou.

  Pro 29, 2010
 • Obrázek uživatele Mary
  Mary (anonym)

  Nedávno jsem utrpěl...Jo, tohle si přesně vybavuju. Paní doktorka šla studovat medicínu, protože na chemii byla asi dost blbá. o))))

  Pro 30, 2010

Přidat komentář

Reklama

Reklama