Reklama

Vzájemný odstup dvou lidí signalizuje charakter jejich vztahu

Znáte lidi, kteří vám už od prvního setkání doslova lezou až pod nos? Ač je to možná míněno dobře, pro mnoho lidí je to vyloženě nepříjemné.

Odborníci rozlišují čtyři zóny odstupu. Veřejná zóna je neutrální. V ní se pohy­bujeme, když mluvíme k velkým skupinám, odstup činí v těchto případech více než 3,5 metru. Po ní následuje sociální zóna, která zahrnuje vzdálenost 3,5 až 1,2 metru. V ní se setkáváme s neznámými lidmi, novými kolegy, se zákazníky nebo s neznámými lidmi při společenských událostech. Osobní zóna se vyznačuje odstupem mezi 1,2 metru a 46 centimetry. Za ní začíná zóna intimní. Do té smějí proniknout pouze naši milenci, rodiče, děti, blízcí přátelé a příbuzní.

Osobní prostor, který si člověk nárokuje, se může individuálně lišit. Ten, kdo vyrostl na venkově, bude možná potřebovat více prostoru než ten, kdo žil vždycky ve stísněných podmínkách velkoměsta.

Rozhodně uděláte dobře, když budete v případě pochybností dodržovat spíše větší než příliš malý odstup. Navazujte stále znovu kontakt s partnerem a všímejte si signálů, kterými vám váš protějšek dovoluje vstoupit do další zóny.

Zdroj: Psychologie- Základ úspěchu v práci, nakladatelství Grada

Reklama

Reklama

Komentáře

iveta (Ne, 7. 8. 2011 - 06:08)
My máme byt 2plus1 a tak v počtu 5.lidí mámé osobní zonu nucenou,hlavně že se máme rádi a třeme se o sebe v jednom kuse až padají obrázky ze zdí.....Je to praktické na ůklid,jsme skromní,ale přírodu máme moc rádi a tak se v ní léčíme z ošoupanin.děkuji předem za reakce.
Petra (So, 3. 12. 2011 - 20:12)
Měla jsem v práci kolegu(přes 40 let mu je),který se do mě zakoukal a pořád mi s něčím chtěl pomáhat,chtěl semnou chodit na svačiny,na pivo,psal mi básničky,hodně často byl u mého pracoviště a to mi fakt lezlo na nervy... Žárlil na ostatní kolegy,se kterými jsem pracovala... Naštvával se na mě... Já jeho lásku neopětovala a věděl,že nikdy ani nebudu. A bohužel jsem mu úplně ze začátku dala svoje číslo na mobil a to jsem opravdu neměla dělat,protože on mi pak psal jak blázen stále sms. Denně i 20x. I když jsem neodpovídala,on psal ... Požádala jsem ho ať si mé číslo smaže a neudělal to. Jen se naštval. Neni normální. Naštěstí už v mém zaměstnání nepracuje a sms skončili.:-)
Reklama