Reklama

Neusilujte o harmonii za každou cenu

Zkušení psychoterapeuti obecně doporučují, abychom se jednou za čas nevyhýbali sporům nebo hádkám, protože obdobné konflikty prý pročistí vzduch, vyjasní stanoviska, odhalí skutečné city a zbaví nás tlaku z emocí tak či onak potlačovaných. Řada lidí, zdánlivých milovníků souladu a harmonie, zametá často všechny konflikty pod koberec, prý z důvodu uchování blahodárného poklidu a míru, a raději se vskrytu užírá, takže si nakonec přivodí například ledvinovou nebo srdeční chorobu, případně psychické zhroucení.

Ženy potlačují palčivé psychické problémy mnohem častěji než muži. Snad i proto, že se cítí být na mužích závislé, jsou poddajnější a nemají tolik sebevědomí a síly jako páni tvorstva. Jenže se mylně domnívají, že se nevyřešené problémy a niterné konflikty po čase jaksi samy vstřebají a pominou a že snad budou ako partnerky více ceněny, tolerovány a milovány, když nebudou dělat scény a vyvolávat problémy. Dopady při potlačování naléhavosti problémů jsou však spíše opačného charakteru, žena totiž ztrácí sílu, odolnost, ale i vlastní autoritu, a přestává být oceňovanou a respektovanou osobností jen proto, že zbytečně vskrytu trpí a přivírá nebo dokonce úplně zavírá oči nad prohřešky svého partnera.

Každý den se v našem životě objevují nové problémy a nabízejí se k řešení nové konflikty. Drtivou většinu z nich vyřešíme smírně, neboť nelze trvale bojovat proti sobě, proti všem, proti větrným mlýnům. Aby se však partnerské nebo pracovní vztahy a role, které v nich hrajeme, mohly nadále pozitivně vyvíjet, musí čas od času dojít k akutnímu poměření stanovisek, případně rovnou k palčivé konfrontaci dvou protikladných postojů. Někdy v takovém střetu zvítězíme, jindy jsme poraženi: vítězství upevní naše sebevědomí, porážka naopak zvýší autoritu vítěze.

Bez občasných konfliktů a konfrontací by velká většina harmonických vztahů a emocí zmrtvěla, pohyb (vývoj) by se zpomalil či dokonce zastavil a my bychom přišli o šanci stát se lepšími, harmoničtějšími, odolnějšími, silnějšími, respektovanějšími, nezávislejšími.

Zdroj: Optimisté žijí déle - Heidelore Klugová

Reklama

Reklama

Komentáře

mimi (Út, 26. 6. 2001 - 21:06)
Moje drahá polovička se jaksi vymyká vámi popisovanému schématu chování při řešení problému.Dáváme přednost tiché eskalaci napětí do bodu nad hranicí udržitelnosti.V tomto bodě nás,již psychycky oslabené,přepadne potřeba si to vyjasnit.Takže mejte všichni hezký den a užijte si jej co nejlépe,protože na obzoru již může číhat nový problém.
Reklama