Kdo chce výkon, musí nabídnout smysl

U některých lidí mám občas pocit, že mají doma trhací kalendář, kde je na každém listu napsané: "Dnes není tvůj den." Člověk takové adepty většinou pozná už podle výrazu v obličeji, prázdného nebo zamračeného pohledu a podle směru, kterým se v nejbližší době vytvoří vrásky kolem visících koutků úst. Samozřejmě, svaly, které člověk nepoužívá, atrofují.

Pro obličej to platí stejně jako pro nohy, břicho nebo zadek. Chtít takovým programovým pesimistům ukázat pozitivní stránky života může být k uzoufání. Člověk má pocit, že i kdyby uměli chodit po vodní hladině jako Ježíš, ještě by si stěžovali: „Podívej, ani plavat neumím.“

Odkud pochází takový negativní postoj? Narodí se člověk takhle? Jsou to špatné geny, špatné dětství nebo špatná výchova? Nebo je takový člověk prostě od přírody demotivovaný? Nic takového. Podle aktuálního stavu vědy je to sice tak, že existují určité faktory ovlivňující lidské chování, které mají svůj původ v genech nebo také ve zkušenostech z raného dětství a vzorcích výchovy. Velký význam má ale úplně jiný aspekt, který člověk může sám ovlivnit: základní životní orientace.


Motivace je něčím, co člověka provází dnem. Inspirace je něčím, co člověka provází životem. Slovo „inspirace“ pochází z latinského pojmu inspiratio a znamená něco jako „vdechnout životu duši“. Duše vždy sloužila jako spirituální metafora pro základní orientaciv životě. Touto orientací se míní: Být si vědom svých hodnot a definovat smysl života s odpovídající životní úlohou. Neboť jak má člověk vytvořit motivaci a vůli v sobě a v jiných lidech, když pro to není zjevný smysl a účel? Nebo jinak řečeno: Jak má člověk vědět, jak využít dne, když neví, k čemu má využít svůj život?


Pokud nefunguje motor, nepomůže žádné tankování. Čeho se nedostává lidem, kterým pro něco chybí Iimpuls, není motivace, nýbrž inspirace a orientace.


Motivace je obrazně řečeno benzín ve vašem těle, zatímco inspirace je motor. Čím silnější je motor, tím lépe je možné za pomoci nádrže plné benzínu dostat sílu auta na ulici. Teď je také jasné, proč metody „čáry máry, dokážeš všechno“ dosahují jen nedostatečných účinků. Nepřinese mnoho, když naléváte do auta stále víc benzínu, nemáte-li k dispozici funkční motor. A stejně nesmyslné je zvyšovat rychlost, když jedete po špatné straně silnice. Z tohoto důvodu je teď na čase, abychom se už neorientovali podle povrchních motivačních frází, protože vedou kamkoli, jen ne tam, kam by chtělo vlastní srdce.

Zdroj: Steffen Kirchner - Motivační lži - Proč jen pozitivní myšlení nefunguje?, nakladatelství Jota

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama