Reklama

Nejlepší věno do partnerství

Vaše nejlepší věno do partnerského vztahu je odpověď na tři otázky, které nemůžete obejít. Kde jsem dnes, odkud pocházím a kam se chci dostat? To jsou tři základní otázky našeho života. Zkusili jste si už někdy na ně pravdivě odpovědět? A zdůrazňujeme: Odpovědět - ne se odpovědi vyhnout výmluvou.

Ten, kdo se chce vysvobodit z nadvlády své výchovy, nevyhnutelně selže, pokud si důkladně nepromyslí svůj dosavadní život z nového pohledu.

Kde jsem dnes? Tady a teď. Jsem šťastný? Žiji skutečně tak, jak bych žít chtěl, nebo žiji podle měřítek a požadavků, které mi diktují druzí?

Odkud pocházím? Kdo mě vychoval podle svých představ? Kdo a co rozhoduje o tom, zda jsem šťastný nebo ne? Čeho se tak strašně bojím, že potlačím vše, po čem ve svých tajných snech celý život toužím?

Kam chci jít? Jsem spokojený s životem, který vedu, nebo doufám, že se objeví někdo, kdo mi dá Šanci a udělá mě šťastným? Nebo jsem se rozhodl a nechci, aby mé štěstí bylo závislé na někom jiném než na mně?

Nezáleží na tom, zda si na tyto otázky dáte uspokojivé odpovědi nebo ne: jejich poctivé hledání je však to nejkrásnější věno, které můžete do partnerského vztahu přinést.

Nedělejte si falešné naděje: ani ty nejelegantnější výmluvy vás nezachrání a váš partnerský vztah bude od prvopočátku odsouzen k zániku, pokud přesně nevíte, co chcete.

Teprve tehdy, když víte, co sami můžete od života očekávat, můžete rozhodnout, jakým způsobem byste mohli v partnerském vztahu dosáhnout toho, čeho byste sami nebyli schopni.

Možná najdete při hledání svého životního cíle jinou odpověď. Moudří si každopádně říkají: "Chci být každý den svého života vlastní silou co nejsvobodnější a nejšťastnější."

Svoboda a štěstí - je to to, co chcete?

Nebo chcete být raději jen úspěšní, slavní, bohatí a zdraví a celým světem milovaní? Úspěšní jako Boris Becker, slavní jako Einstein, bohatí jako Bill Gates. Ale kdo je vlastně i přes všechen úspěch a velké bohatství celý život zdráv a celým světem milován?

Jak zřejmě tušíte, je tu maličký rozdíl v tom, zda je někdo bohatý, slavný nebo pracovitý, nebo zda patří k Moudrým, kteří na tom všem nechtějí být závislí. Protože se rozhodli být svobodní a šťastní přede vším vlastní silou.

Nebo patříte k těm naivním Hloupým, kteří přísahají na to, že šťastnými vás učiní již samotné peníze? Možná také doufáte ve štěstí díky vychytralosti, s pomocí které chytáte mnoho ostatních do závislosti na vás?

Přiznáváme, jsou to cíleně provokativní otázky. Mají sloužit k tornu, abyste hledali své pravé Já. Ale skutečně zcela pravdivě: Jak byste mohli být šťastným a svobodným člověkem, když byste neměli jasno v tom, jak dalece závislí můžete být na penězích, majetku a úspěchu?

Pak by se někdy v partnerském vztahu mohlo vymstít to, že jste se včas nerozhodli, čeho jste ochotni se vzdát, abyste společně s partnerem dosáhli něčeho, co je pro vás důležitější než vše ostatní: více svobody a více štěstí, než kolik byste mohli dosáhnout sami.

Zdroj: Josef Kirschner - Trénink pro partnerský život, nakladatelství Portál

Reklama
Reklama

Komentáře

Radmila (St, 22. 1. 2003 - 02:01)
Naprosto s tebou souhlasim, nestastniku, bohuzel zijeme v dobe, kdy pokud zaspime 5min, tak se po cely zbytek zivota nechytime. Mam stejny problem, s tim, ze jsem zenskeho pohlavi, tudiz pokud se zreknu prace kvuli rodine, tak se po materske "dovolene" nemohu uchytnout na stejnem bode, kdee jsem prestala pracovat, ale musim zacit vse znovu od zacatku. Bohuzel bychom se asi meli narodit o par stoleti driv, ci pozdeji. Treba by to bylo o necem jinem, nez o tom, kdo si driv vydela milion..?
jeden stastny … (Po, 9. 12. 2002 - 17:12)
Dobry den,
Trochu mi clanek pripomina americke komentare a rady,jak byt stastny a pritom se mysli jen na to,jak mit co nejvice penez.
Kdo je v dnesni dobe stastny? Kdyz nebudu mit praci,nebudu mit jak se uzivit,kdyz budu mit praci,budu muset makat od nevidim do nevidim,aby me sef z prace nevyhodil. Stesti je jen chvilkovy pocit,kdy neceho dosahneme,po cem jsme touzili,jinak se bohuzel za necim furt honime.
Takova je praxe,ktera prisla z tak opevovane Ameriky,kde rodice misto pece o deti shani Au-pair,protoze jsou neustale v praci a kde se ve skolach strili na pockani.
anonym (Po, 21. 8. 2006 - 22:08)
Ale vždyť je to úplně normální a vždy to tak bylo, nenamlouvejme si, že je to otázka jen posledních let... Vždy, v pravěku nebo ve středověku, nebo kdykoli jindy se lidé starali za prvé: aby přežili (hledání obživy), a za druhé: aby po sobě něco zanechali (děti). A pokud má tyto dvě základní věci, snaží se svůj život "vylepšovat", zvýšit blaho. A tak je to i dnes, člověk si zajistí obživu, a až se cítí dost stabilně a "na úrovni", pořídí si děti a po zbytek života se snaží získat si co největší blaho, tento poslední bod je smyslem života, i když si to nikdo nechce přiznat. A peníze jsou jen prostředek, jak jej dosáhnout.
taky anonym (Po, 21. 8. 2006 - 23:08)
Moje starsi sestra musela jit do prace v necelych 3mesicich veku ditete.To dostalo od jejiho podniku jesle.V "noci" / kolem 5-te rano/vozila dcerku na opacny konec mesta,nez pracovala.Vetsinou musela pesky,byla dost kruta zima a moc snehu.Psal se zhruba rok 1965.To byla bezva materska ze?!Mnoho lidi vzpomina na stare casy,ale bylo to horsi nez ted.Deti vyrustaly v jeslich,skolkach a druzinach.Jenze byla tvrdsi vychova a tak z nich i presto nerostly drzy spratci a vrahounci.
Mimo jine,ani praci si jeden vybirat nemohl,stejne vsude platili mizerne.Tak myslim,ze nejlepe se maji Ti zodpovedni,co zalozi rodinu,az si aspon neco nasetri.Dva chudi lide mohou nic..Proto je nutne mit penize.
Návštěvník (St, 21. 5. 2008 - 11:05)
Nejlepší věno do partnerství? POŘÁDNEJ DLUH!!!!!!!!!!
Gery (St, 21. 5. 2008 - 16:05)
Nejlepší věno je sebevědomí a drzé čelo.Jinak je všechno na nic a pomíjivé.Tohle je základ veškerého úspěchu ve všem konání.Drzé čelo je lepší, než poplužní dvůr.
Reklama