Reklama

Tabu: inkontinence

Téměř 40 procent Čechů občas neudrží moč, polovina však nejde kvůli tomu k lékaři. Pět procent tak učiní až po dvou letech obtíží a šest procent se odhodlává ještě déle. "Pomočují se všichni, nejen děti, a proto by všichni měli vědět, že inkontinence je léčitelná," řekl ČTK předseda
vědecké rady ministerstva zdravotnictví Jan Dvořáček.

Lidé by se podle něj neměli s těmito obtížemi smiřovat, mnohdy totiž mohou být příznakem vážného onemocnění. Neovladatelný únik moči kromě toho společensky handicapuje postiženého. "Sám člověk nic necítí, ale všichni kolem o tom vědí," podotkl lékař, který je specializací urolog.


Inkontinencí tedy netrpí jen staří lidé, postihuje například děti s rozštěpem páteře, trápí také mladé lidi, kteří jsou po úraze na vozíčku, i pacienty po mrtvici. Častěji postihuje ženy. Příčinou úniku moči může být i pouhá vyhřezlá plotýnka, uvedl předseda Incofora a České urologické společnosti J. E. Purkyně Tomáš Hanuš.


Obtíže lze podle něj řešit léky, plenami a chirurgicky, je možné například voperovat umělý svěrač močového měchýře či zavést
volnou pásku pod močovou trubici.


"Inkontinence je stále tabu, řada lidí si raději sama kupuje pomůcky, místo aby vyhledali odbornou pomoc. Zdravotní pojišťovny
léčbu plně hradí, včetně potřebných plen," dodal Hanuš.


Incoforum jako sdružení odborníků připravilo osvětovou kampaň, kterou chce dosavadní tabu zrušit. Vydalo letáky o
inkontinenci a připravilo výukový film na téma gymnastika pánevního dna. Zájemci se dozvědí o problému více na www.inco-
forum.cz


Naďa Myslivcová - ČTK

Reklama
Reklama

Komentáře

coroner (Pá, 11. 7. 2003 - 10:07)
Místo vymýšlení léčebných procedur a zákroků by možná problém vyřešilo celoplošné informování obyvatelstva, proč dochází k tak prudkému nárustu tohoto "onemocnění".
Proč to zatím nikdo z pracovníků ve zdravotnictví neudělal, bude nejspíše tím, že kšeft s prostředky proti intenkontinenci začíná být natolik výnosný, že by bylo škoda odbourat takový zdroj rostoucího zisku.
Milena (Pá, 24. 3. 2006 - 21:03)
Raději si kupuji za své inkont.vložky,než bych podstoupila další/už snad 5/ponižující vyšetření inkontinence.Copak takováto "nemoc"se chce někomu vymýšlet.Lékaři mi nevěří a způsoby vyšetření úniku moči jsou neskutečné.Jsem už po 3.operaci,a situace se nezlepšila.Mám se rozhodnout,zda podstoupím další,ale nikdo mi nezaručí zlepšení-a tak jít-nejít?
existují i léky (Út, 23. 5. 2006 - 22:05)
dočetla jsem se i o lécích, a také že existuje bezplatná linka hyperaktivní měchýř
800660100 jsou tam sestřičky vždy od 16.00 a poradí
Jirka (St, 13. 9. 2006 - 13:09)
Mám problémy s udržením moči..zajímá mě jakým způsobem probíhá vyšetření a jak se to léčí...zdrav.pomůcky si pacient kupuje sám?Děkuji za odpověď.
mirka (St, 30. 5. 2007 - 18:05)
ahoj mileno,věř,že tě chápu..trápí mě tento problém už rok a půl,našla jsem před rokem odvahu a šla k urologovi,vyšetření jsou ponížující a taky mi nevěří..nikdo mi nechce pomoc..tohle by si ale nikdo nevymyslel...
alexa (Ne, 8. 3. 2009 - 01:03)
/ enureza-inkontinence-pomocovani.webgarden.cz /
admin (So, 28. 3. 2009 - 15:03)
http://enureza-inkontinence-pomocovani.webgarden.cz/
Návštěvník (Čt, 23. 7. 2009 - 15:07)
http://www.zdravotnicke-potreby-a-pomucky.cz/kulicky-pro-panevni-dno/kulicky-luna.html
jana (St, 29. 7. 2009 - 14:07)
prodej pomůcek pro inkontinenci je tak velký kšeft,že se o léčbě ani nepřednáší na vzdělávacích seminářích pro SZP,protože fy ,které tyto pomůcky vyrábějí většinou tyto akce sponzorují a současně kontrolují témata seminářů.léčba není v jejich zájmu.
jana (St, 29. 7. 2009 - 14:07)
prodej pomůcek pro inkontinenci je tak velký kšeft,že se o léčbě ani nepřednáší na vzdělávacích seminářích pro SZP,protože fy ,které tyto pomůcky vyrábějí většinou tyto akce sponzorují a současně kontrolují témata seminářů.léčba není v jejich zájmu.
Nikol (Pá, 3. 5. 2013 - 14:05)
Pokud zaznamenáte problém s inkontinencí,je nejlepsi to zacit hned resit, vím ze svou roli hraje stud.já ho taky mela a proto jsem sáhla po něčem bez predpisu a to po IVE, prodávají ho téměř v kazde lekarne. Uz takové problémy díkybohu řešit nemusim.
pesimistka (Pá, 3. 1. 2014 - 10:01)
Jo, pomůže, ale na jak dlouho....
Markéta (Čt, 9. 1. 2014 - 21:01)
A co místo preparátů zkusit nějaké cvičení na posílení pánevního dna? Na stránkách http://www.moliklub.cz/ naleznete nejen cvičení, ale i spousta rad spojených s tímto tématem.
Alena (Út, 28. 1. 2014 - 15:01)
S inkontinencí se dlouhodobě trápila moje maminka. Nejhorší bylo, že to hodně dlouho neřekla nikomu, dokonce ani mně, až později se mi se svými problémy svěřila, když už si nevěděla rady. Snažila jsem se jí pomoci, sehnat něco v lékárně, ale problémem bylo, že většina účinných léků je na předpis, ale prodali mi pro maminku dýňové tablety, že si je lidé hodně chválí. K tomu jsem ještě mamince vytiskla kegelovy cviky, ale trochu je upravila tak, aby pro ni nebyly příliš náročné, protože už přeci jen není nejmladší. Nakonec to vypadá, že se maminka problémů zbavila, alespoň to tvrdí, ale určitě by bylo mnohem lepší, kdyby se to začalo řešit dříve, jenže právě ten stud jí bránil v tom, aby to řekla i mně, vlastní dceři. Myslím, že o tomhle tématu by se mělo mezi veřejností mluvit mnohem více, aby se lidé přestali bát na to jen pomyslet.
Ja (Ne, 16. 2. 2014 - 11:02)
jsem si na urgentni inkontinenci-drazdivy mocovy mechyr sam naordinoval latkove plenky a celoigelitove kalhotky.A uz nemam strach z ostudy,kdyz se pocuram na verejnosti,nebo s problemy pri cestovani-autobus,ale i treba delsi jizdy autem po meste.Ale i navsteva kina,restaurace,nebo noc,kdyz s prateli vypijete vic,nez jste zvykli.Plenky moc vsaknou a gumove kalhotky ochrani zbytek a udrzi plenky na svem miste.A pak neni zadny problem.
ive (Po, 15. 9. 2014 - 13:09)
Ive je asi jen na stressovou inkontinenci. Urgentní ink.je větší "malér". Má někdo zkušenosti s urgentní ink.?
Jak Vam pomohou (Po, 11. 1. 2016 - 12:01)
dýnové tablety???asi taky...nejake tablety,kdyz se Vam chce urgentne curat, napriklad v aute, autobusu,v kine, v divadle? Ja mam vyzkousene klasicke plenky-vypratelne v pracce a celoigelitove plenkove kalhotky.A jsem v pohode.
Kamil (Čt, 14. 1. 2016 - 15:01)
sem po operaci prostaty a mám problém s odtékáním moči.Používám samozřejmě plenkové kalhotky a podložku do postele,ale stejně mám ráno mokro.Nevím,co ještě vylepšit?Ve zdravotních potřebách už mi nebyli schopni poradit,pořád,že něco dělám špatně,ale postupuju přesně podle jejich návodu a bez výsledku.Co dělám špatně?
Pokračovat na poslední stránku příspěvků v diskusi

linkuj | google | facebook | vybrali SME tisknout | doporučit
Přidat příspěvek

Přihlásit Registrovat

Váš příspěvek byl úspěšně uložen
Jméno * Příspěvek *
Další články z rubriky
Pokročilý navigační systém pro nevidomé
Chrupavky vypěstované v laboratořích pro obnovu částí těla
Pět příčin Alzheimerovy choroby
Jezte kari 3x týdně
Psychowalkman, odborně AVS přístroj: mýty a fakta - PhDr. Jarmila Nývltová
Nástrahy fitness jídelníčků a zdroje bílkovin
reklama
reklama
Ostatní články k tématu
Pokročilý navigační systém pro nevidomé

14.1.2016 00:01 | Zdraví
Chrupavky vypěstované v laboratořích pro obnovu částí těla

14.1.2016 00:01 | Zdraví
Pět příčin Alzheimerovy choroby

13.1.2016 00:01 | Zdraví
Jezte kari 3x týdně

11.1.2016 00:01 | Zdravá výživa
Psychowalkman, odborně AVS přístroj: mýty a fakta - PhDr. Jarmila Nývltová

7.1.2016 08:01 | Zdraví
Nástrahy fitness jídelníčků a zdroje bílkovin

7.1.2016 00:01 | Zdravá výživa
Rubriky

Soutěže
Terapie
Bylinky
Cestování
Diety
Drogy
Duchovno
Hubnutí
Kosmetika
Napsal život
Psychologie
Rodina a děti
Sex a vztahy
Vitamíny
Zdraví
Zdravá výživa
Zdravý domov
Zdravý pohyb
Zvířátka
Potravinové doplňky
Knihy
Humor

Posílání novinek

Nechte si posílat novinky o dění na našem serveru.
SOLGAR

Úvodní strana
Nemoci
Diagnózy
Zdravotní databáze
Recepty
Databáze lékařů
Poradny
Diskuze
Obchod

registrace | přihlásit se

LékárnaVitaminy, bylinkyManuka DoctorNaturyaSuper nutrientsManukový medRaw potravinyAloe vera

Kde jste: Hlavní stránka > Diskuze > Různé > V čem spíte?
Jani (Čt, 14. 1. 2016 - 16:01)
Ahoj, chtěla jsem se vás zeptat, jestli se taky tak hrozně stydíte při nakupování inkontinenčních pomůcek vložek plínek kalhotek, já hrozně vždy mi přijde že se na mě každý kouká a uplně přesně ví proč si to kupuji a že je to pro mě :/ Vím každý tvrdí že jsou na to v prodejnách zvyklý ale stejně nemůžu si pomoct. Máte to tak někdo taky?
Tom (Čt, 14. 1. 2016 - 17:01)
Ahoj, chtěla jsem se vás...Jo to znám, a vždy doufám že mě neuvidí někdo známí, normálnímu známímu bych řekl že to je pro rodiče :-) (jako malí děcko když si jde kupovat cigarety ) :-) Ale známej co zná i moje rodiče no tak to nevím jak bych vysvětlil. Lékárnice jsou v poho zboží jako zboží těm jde o to to prodat a je jim jedno komu,kolik a jak.
to (Čt, 14. 1. 2016 - 18:01)
Ahoj, chtěla jsem se vás...já mám spíš problém, když si jdu kupovat lubrikant na mastění péra. To je mi víc nepříjemné než nějaké plenky.
Mili (Čt, 14. 1. 2016 - 19:01)
Ahoj, chtěla jsem se vás...Ahoj Jani.Kdyz jsem byl o dost mladsi a kupoval jsem si jeste ty nejvetsi detske plenkove igelitove kalhotky,tak to jsem se stydel silene,protoze jsem si myslel,ze je to na me videt,ze je kupuji pro sebe.Pochoitelne jsem je kupoval v samoobsluzne drogerii v okresnim meste.Dnes si je objednavam pres internet,tak stud nehrozi.Ale pred nekolika roky mi prisel balik igelitovych kalhotek z Nemecka a byl poskozeny.A kdyz jsem si ho na poste prebiral,tak se na me postacky divaly dost divne-asi se do nej podivaly driv.NO A CO!No a velke plenky/osusky si kupuji v kojeneckych potrebach a kdyz se me jedna znama prodavacka zeptala pro koho je kupuji,tak jsem ji odpovedel,ze pro sebe.A ze mam prave ted na sobe dve ty velika osusky a igelitove plenkove kalhotky pro dospele.Jeste jsem se pred ni otocil,aby si me mohla prohlednout.Rekla mi,ze nic nepoznala,jestli ji nelzu,tak jsem ji nechal,at me placne pres zadek a bylo jasne,ze nelzu.Jenom nechapave kroutila hlavou.Jsem uz ve veku,ze bych tyhle veci mohl kupovat pro vnoucata,ale jak jsem se drive stydel,tak dnes uplne naopak.Nestydim se vubec a kdyz nekdo nahodou nekdo-napriklad pri ohnuti zahledne pleny a plenkove kalhotky,ktere mam na sobe,tak se na dotycneho jen usmeju.Stava se to na nakupech pri ohybani do spodniho regalu,ale i pri jinych cinostech.To pak uz neni muj problem,ale jeho-jak se s tim vyporada.Ano vykeca to vsem znamym a co dal?Predloni jsem dost divoce tancoval na mestskych slavnostech a uplne fascinovane na me hledela kamaradova dcera,ktera mi pri jeho navsteve rekla"uzivali jste si to,ale bylo ti to vsechno videt" a ja ji na to rekl"no a co".U nas to o me uz vi asi hodne lidi-taky od tech dobrych kamaradek-ale me to nevadi.100x radeji se pocuram do plen,nez bych jednou sel pres mesto v pocuranych kalhotach,nebo me nahanel autobusak za mokrou sedacku.A pri obcasnem nakupu jednorazovek spis uvadim do rozpaku prodavcku,kdyz ji reknu,ze je chci pro sebe a jestli mi budou M,nebo L.Neresim drobnosti.At se dari!
Hanka (Pá, 29. 1. 2016 - 20:01)
Ive,nakonec moc nepomůže a skončíš u urologa.Jakmile máš problémy navštiv ho co nejdřív,na nic nečekej.Neutrácej rok dva za Ive,pokud máš i malý problém, nech se vyšetřit a můžeš předejít zhoršení svého zdravotního stavu.Pokud budeš potřebovat lék na posílení močového ustrojí,lékař ti jej předepíše a bude levnější a učinnější.Přemýšlej o tom.
Aneta (Ne, 12. 1. 2020 - 17:01)
Po jaké době bych měla jít k doktorce řešit problémy s únikem moči? řešíte to pomocí vložek?
Jitka (St, 15. 1. 2020 - 15:01)
Jak dlouho to trvá? Vložky nejsou konečně řešení, to nevydržíte dlouho, já jsem s tímto problémem šla zhruba po půl roce, kdy se to stupňovalo.
Aneta (Po, 20. 1. 2020 - 13:01)
A co vám na to doktor nebo doktorka řekl/a? jak se to vyřešilo?
Jitka (Út, 21. 1. 2020 - 13:01)
Napsala mi recept na pomůcku proti úniku moči Diveen, můžete si to koupit o bez předpisu sama, ale je to výrazně dražší. Je to taková silikonová pomůcka, kterou si zavedete pomocí přiloženého aplikátoru, a vydrží až dvanáct hodin.
Mirka (Čt, 5. 8. 2021 - 13:08)
Moc děkuji za ty rady, co jste tu napsali. Já mám takový pocit, že jsem toho vyzkoušela opravdu hodně a zabralo mi stejně nejvíc to, že jsem se obrátila na urogynekologa. Četla jsem nejdřív některé informace tady v článku: http://www.urogynekologie-otcenasek.cz/uniky-moci-pri-cviceni-a-fyzicke-aktivite/ a pak jsem se rozhodla objednat se na konzultaci. Důležité je vždy řešit tyhle problémy včas a neodkládat to.
eliska25 (So, 15. 2. 2014 - 11:02)
Jak vidím tak každému pomohlo něco jiného, ale hlavní, že se toho člověk zbaví a nemusí se trápit s těmito problémy. Já jak Alena píše jsem také užívala právě dýňové tablety, bylo fajn, že jsou bez předpisu. K tomu pravidelné cvičení kegelových cviků, které posílí pánevní dno. Výsledek nebyl znát ihned, ale opravdu po fungovalo. A za to jsem moc ráda.
longbery (Čt, 30. 5. 2013 - 18:05)
Dobrý den,
ráda bych Vám doporučila inkontinenční pomůcky od Teny. Jsem velice spokojená s jejich užíváním. Cítím se komfortně a více sebejistěji. Také posiluji svalstvo pánevního dna.
viz.http://www.tenacz.cz/inkontinencni-pomucky/
elilly (Po, 24. 2. 2014 - 21:02)
Zaujimam sa o problematiku inkontinecie, kedze som sa s nou stretla a nemala som este ani 30 rokov .. klasicky pripad lahkej (stresovej) inkontinencie pred porodom a po nej a musim povedat, ze cvicenie naozaj pomaha. Dovolim si nesuhlasit s vyrokmi, ze vyrobcovia inkontinencnych pomocok nemaju zaujem tuto "chorobu" vyriesit, kedze ja som cvicila podla cvikov, ktore som si objednala u hartmanna. Na strankach moliklubu som sa dozvedela informacie, ktore mi moja lekarka nepodala a kedze sa jedna o velmi citlivu temu, som vdacna, ze som sa k nim dostala v pohodli domova, po chvilke guglovania ..
Kapicka7 (Čt, 20. 2. 2014 - 22:02)
Pokud á člověk jen lehčí inkontinenci- typicky třeba ženské po porodu ale i před porodem - třeba dvojčata bejvaj záhul na močový měchýř - tak cvičit, cvičit, cvičit - preventivně nejlépe a když je hůř, že člověk si opravdu občas cvrkne do textilu, tak prostě používat vložky - ty inkontinenční vypadají uplně jako slipové vložky, takžee no stress. Hlavně lépe sajou moč a pohlcujou pachy než obyč vložky. Na trhu jsem koukala je toho fakt dost, doktorka mi doporučila Molimed od Hartmanu, že víc makaj na té prodyšnosti a savosti než ostatní, ale to nemohu posoudit, mám vyzkoušený jen ten Molimed. A hlavně díky posilování pánevního svalstva už je snad nebudu potřebovat vůbec. COž je samozřejmě případ lehké inkontinence, kdo má střední nebo těžkou...tam už ty cviky tak výrazně asi nepomohou :-(
Reklama