Reklama

Mobily prý mohou urychlit Parkinsonovu a Alzheimerovu nemoc

Záření z mobilních telefonů může urychlit průběh Parkinsonovy a Alzheimerovy nemoci. K tomuto zjištění dospěl nový výzkum, který zpracovali vědci na univerzitě ve švédském Lundu.

Podle autoru studie poškozuje záření z přenosných sluchátekochrannou bariéru, kterou mozek brání své nervové buňky předpůsobením cizích jedovatých prvků. 

U krys, jež byly vystaveny "mobilnímu" záření, byly změny tohoto druhu jasně patrné. Normálně jsou totiž cizí jedovaté elementy kolující v krevním oběhu od nervových buněk v mozku účinně izolovány.

Takzvaná hematoencefalická bariéra mozku byla u krys poškozena již při poměrně malém záření a bílkovina albumin tak pronikla do "zakázané zóny". 

Dílčí poznatky o tom publikovali výzkumníci z Lundu již dříve. Podle jejich nejnovějších znalostí však mohou otevřenou bariérou pronikat dokonce i jiné prvky, například těžké kovy.
 

"Mohli jsme vidět, jak se mozkové buňky 'nabíjejí' albuminem
a tím možná i dalšími podobnými substancemi," sdělil švédské TV 4 Arne Brun, profesor neuropatologie na univerzitě v Lundu. Proto podle něj nelze vyloučit, že choroby jako Parkinsonova a Alsheimerova se vyvíjejí rychleji, než kdyby ochranná bariéra mozku zůstala
neporušena.

Zdroj: ČTK - Tomáš Sniegoň

Reklama

Reklama

Komentáře

Reklama