Reklama

Dlouhodobá poloha vleže na zádech je rizikem pro vznik zápalu plic a může zhoršit jeho průběh

Pokud jsou pacienti z jakékoliv příčiny dlouhodobě upoutáni na lůžku a nejsou vhodně polohováni, vzniká u nich zvýšené riziko rozvinutí zápalu plic, který může končit smrtí. Malá studie na 12 pacientech se závažnými příznaky COVID-19 hospitalizovaných na ventilátorech v nemocnici Jinyintan  Wuhan v Číně zjistila, že pokládání nemocných obličejem dolů bylo pro jejich plíce lepší.

U většiny pacientů přijatých na JIP v této nemocnici s potvrzeným COVID-19 se vyvinul ARDS. (Syndrom akutní respirační tísně).

Pacienti, kteří nebyli polohováni, měli špatnou ventilační schopnost plic, zatímco střídání polohy vleže (obličejem vzhůru) a polohování na břiše (obličejem dolů) bylo spojeno se zvýšenou ventilační schopností plic.

Dopis od vědců byl zveřejněn online v americkém časopise American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine. (Zdroj: American Thoracic Society)

Reklama

Polohování na břicho při léčbě těžkého respiračního selhání je ve světě využíváno již delší dobu.

Polohování na břiše se vyvinulo k nejnadějnějšímu terapeutickému přístupu při léčbě těžkého respiračního selhání.

V nemocnicích jsou praktikovány různé typy kinetické terapie, ale ne každá metoda může být použita u jakéhokoli pacienta. Například nestabilní zlomeniny pánve, prasknutí aorty, výrazná vnější fixace, obezita  někdy neumožňují pacienta otočit do polohy na břiše

S novým druhem kinetického lůžka (Rotoprone®) může být více pacientů léčeno ve vhodné poloze na břiše. - viz. http://meninnursingcz.blogspot.com/2018/02/rotoprone-kdyz-gravitace-leci...

Pozitivní účinky polohy na břiše při akutní respirační tísni jsou shrnuty na:

Zjednodušeně lze říci, že nedochází k stlačování zádních částí plic, ventilace plic v poloze na břiše znovu otevírá plicní sklípky, které se zkolabovaly při poloze na zádech. Výsledkem je zlepšená ventilace a perfuze plic (přivádění odkysličené krve k plicním sklípkům a odvádění okysličené krve) a lepší okysličování krve, které pacientům vydrží i poté, co se vrátí do polohy na zádech.

I při léčbě zápalu plic v domácím prostředí je důležité neležet stále v jedné poloze, střídat aspoň leh s častým sedem a leh na zádech s lehem na boku či břiše.

Mezi první pomoc při náhle vzniklé dechové tísni se doporučuje dostat se na lokty a kolena, pak není na plíce vyvíjen tlak ani nejsou zakryté dýchací cesty (nos a ústa).  Tato poloha zlepšuje perfuzi i ventilaci plic.

Před dlouhodobým ležením na zádech při infekci dýchacích cest varuje i britský  lékař z nemocnice Queens Hospital; Dr. Sarfaraz Munshi ve videu na https://www.youtube.com/watch?v=HwLzAdriec0&fbclid=IwAR2pFCELYtCbl9gH02XOkABv76eiQrS26K5QA96T7qW1ciz9z3aagV00sPs, kde popisuje životně důležitou techniku dýchání u pacientů trpících koronovým virem Covid-19, která by mohla zabránit tomu, aby se u pacientů vyskytla nebezpečná sekundární pneumonie (zápal plic).  (5x hluboký nádech, vždy po kažném nádechu na 5 sekund zadržet dech a pak vydechnout, po 6. nádechu hluboké zakašlání se zakrytím úst. Tento cyklus zopakovat ještě jednou a pak si lehnou na břicho na polštář a deset minut dýchat o trochu hlouběji než obvykle. Tato technika má docílit, aby se vzduch dostal i do dolních částí plic a nedocházelo k uzavírání dýchacích cest.)

Autor: MK

 

Reklama

Komentáře

Jana (Út, 14. 4. 2020 - 07:04)
Bohuzel vim o plno lidech, co si zlomili krcek stehenni kosti a jiz se z nemocnice nevratili, protoze zemreli na zapal plic. Samozrejme zadne otaceci luzko v nemocnici nebylo a jak casto byli ruzne polohovani o tom si nedelam nadeje, ale docela by mne to zajimalo.
Reklama