Reklama

Vitamín A má velký vliv na naše duševní i fyzické zdraví

Vitaminy jsou nezbytné látky, které spolu s bílkovinami, tuky a sacharidy patří k základním složkám lidské stravy. V lidském organismu mají funkci katalyzátorů biochemických reakcí, tudíž hrají významnou úlohu při procesech vstřebávání a látkové výměny. Jedním z důležitých, ovšem často opomíjených vitaminů pro naše duševní i tělesné zdraví je vitamin A. Za co je v našem organismu zodpovědný a kde ho najdeme?

Celkem rozeznáváme třináct základních vitaminů. Až na některé výjimky si je lidský organismus nedokáže sám vyrobit a musí je dostávat prostřednictvím stravy nebo umělým doplněním. Nedostatek vitaminů se projevuje poruchami různých funkcí organismu, které mohou vyústit až ve vážná onemocnění. Na duševní zdraví se často nahlíží jako na něco, co je spíše spojeno s myslí, psychikou - tedy něco „nehmatatelného“, neuchopitelnéhp. Naproti tomu mozek je vnímán jako lidský orgán. Avšak jakýkoli nedostatek nebo porucha, která se váže na chemické procesy důležité pro správné fungování mozku, může negativně ovlivnit psychiku a procesy jako vnímání, prožívání, představivost, koncentrace, paměť apod.

Vitamin A je významný antioxidant. Podílí se na prevenci a léčbě různých druhů rakovin. Je důležitý pro zdravý vzhled pokožky, pleti, očí a pro činnost pohlavních žláz.

Průměrná denní doporučená dávka pro dospělého člověka je stanovena na 0,8 mg vitaminu A na den.

Nedostatek vitaminu A se nejčastěji projevuje v podobě šerosleposti. Trvalý nedostatek vede až k úplné ztrátě zraku, u dětí dochází k opoždění růstu a vývoje. Dále způsobuje suché sliznice, potíže s dýcháním a potíže s močovým traktem.

Reklama

Vitamin obsahují hlavně živočišné zdroje: játra mořských ryb, játra a vnitřnosti jiných teplokrevných zvířat, žloutky, máslo, sýry, plnotučné mléko. Mezi potraviny s obsahem provitaminu patří mrkev, nať petržele, jeřabina, paprika, špenát.

 Významným zdrojem provitaminu A je i moringa olejodárná. Tento zázračný a plně využitelný strom je znám již tisíce let a využívá se i v ajurvédském léčitelství. Kromě tohoto vitaminu je moringa zvláštní tím, že obsahuje komplex 90 živin a 46 antioxidantů v přirozené a dobře vstřebatelné podobě. Kromě vitaminu A obsahuje dále vitaminy skupiny B, biotin, kyselinu listovou, dále vitamin C k podpoře imunity a ochraně proti volným radikálům. Obsahuje také vitamin D, který napomáhá vstřebávání vápníku do těla do kosti. Vitamin E je rovněž další antioxidant, který chrání naše tělo zevnitř i z vnějšku proti volným radikálům a chrání buňky před poškozením. V neposlední řadě obsahuje moringa i vitamin K. Moringa také obsahuje komplex nezbytných stopových prvků - železo, zinek, hořčík, fosfor, mangan, měď, vápník a draslík.

 Výživoví poradci doporučují pravidelnou konzumaci potravin s vitaminem A. Nejlepší je čerpat jej z přírodních zdrojů a společně se zdravou a vyváženou stravou zmírnit rizika vznikající z jeho nedostatku.

Reklama

Komentáře

Co to má spole… (St, 4. 4. 2018 - 17:04)
Vyskoušejte Moringu...Ty jsi zase nějaká dealerka, že ?
.... (St, 4. 4. 2018 - 17:04)
Ty jsi zase nějaká...Klikni na její modrý nic a je to jasný.
Jo (St, 4. 4. 2018 - 17:04)
Ty jsi zase nějaká...A ke všemu dost blbá dealerka ! "Vyskoušejte Moringu"...
Reklama