Reklama

Stres rodičů poškozuje zdraví dětí

Honem děti odvést do školy, pak rychle do práce a k tomu starosti s rostoucími životními náklady: pro rodiče zajisté není snadné čelit dennodenně takovému stresu. Pro dobro svých dětí by se ale měli snažit omezit co nejvíce své obavy a nervozitu, pokud jim záleží na zdraví jejich dětí. K takovým výsledkům dospěli američtí vědci, jejichž studii zveřejnil odborný časopis Brain, Behavior and Immunity.

Studie, kterou realizovala Mary Casertová z oddělení pediatrie Rochesterské univerzity nedaleko New Yorku na vzorku 169 dětí ve věku od pěti do deseti let, ukázala, že stres rodičů způsobuje, že děti stále častěji trpí různými nemocemi, především infekcemi provázenými vracející se horečkou.

Američtí vědci monitorovali zdraví dětí tři roky a jasně dokázali souvislost mezi stresem a zdravotním stavem dětí. Četné studie dosud ukazovaly, jaký vliv má zejména trvalý stres na fyzický a psychický stav člověka, dosud se však nezkoumalo, jaké nepřímé účinky má na jemu blízké osoby.

Tým Mary Casertové se proto rozhodl testovat nepřímý vliv stresu na druhé, na ty, které jsou nejbezbrannější. Požádal rodiče, aby pozorně sledovali zdravotní stav svých dětí a zaznamenávali jej. Sami rodiče byli každého půl roku podrobně testováni psychologem, aby zjistil, nakolik je u nich rozvinut strach a stres. Míra jejich stresu byla bodována. Každý bod stresu rodičů navíc znamenal o 40 procent vyšší nemocnost jejich dětí v průběhu jednoho roku. Na základě krevních testů se prokázalo, že byl oslaben i imunitní systém dětí.

Tyto výsledky vedou k nepochybnému závěru: rodiče by měli zvládat vlastní stres či přinejmenším nevystavovat děti jeho projevům. Získají tím nejen ti velcí, ale i ti maličtí, kteří žijí po jejich boku.
Zdroj: ČTK

Reklama

Reklama

Komentáře

Marie (Pá, 4. 4. 2008 - 16:04)
Potvrzuji tuto hypotézu. Od malička mě matka nutila pomocí facek zvládat její povinnosti - od 10 let jsem se začala starat o svého mladšího bratra, vařit večeře, uklízet a byla jsem osobně zodpovědná za jeho školní prospěch a jeho chování ve volném čase při pobytu venku. Měla jsem s ním dennodenní problémy, za které jsem byla před jeho očima vždy fackována jen já. Při tomto denním režimu jsem vystudoval střední školu v blízkém městečku a na to jsem ještě promovala na strojní fakultě v Brně. Žádnou velkou pochvalu jsem za svou pomoc rodičům nikdy nedostala. Vdala jsem se, mám dceru, která má nervové problémy a já sama jsem prodělala 2 operace štítné žlázy s výsledkem rakovina. Následovaly 3 radiojody a výsledkem je už 10 letý invalidní důchod s problémy nervového původu, astma, podlomená imunita aj. Mám problémy se sama uživit, nejsem vlastně schopná se zaměstnat, protože při sebemenším stresu se díky poškozeným hlasivkám při operaci a astmatu dusím. Bratr se má dobře - právě za vydatné pomoci rodičů postavil dům, na pozemku, který mu darovali. Já žiji v bytě na Slovensku, nejsem schopná se sama živit, musí mě živit můj muž a musím čekat, kdy moji rodiče zemřou, protože nic jiného než jejich byt nezdědím! Velice mě mrzí nezájem jak ze strany bratra i mých rodičů - bohužel už si sama nikdy žádný dům nepostavím, takže se moje životní situace už nikdy nezlepší. Za svou pomoc rodině jsem "vyfasovala" jedině pohrdání. M
taky Marie (So, 5. 4. 2008 - 22:04)
Marie, to máš špatné. To mě už rodiče zemřeli, ale nebylo co po nich zdědit. I tak mi chybějí. Nedivím se, že tak smýšlíš.
Jinak k tomu stresu - chtěla bych vidět jak to dělá a jak žije ten, kdo se nestresuje.
Eliška (Po, 28. 4. 2008 - 10:04)
Přihlásila jsem se na školu, udělala přijímačky a řekla, že se mi škola zamlouvá a že tam ASI půjdu, mamka mě tam přihlásila jenže já si uvědomila, že tam nechci, teď se hádáme jen kvůli tomu, že ona mě od tama neodhlásí! No a mě to leze šíleně na nervy, dá se o tama odhlásit? Prosím poraďte
Zora (Po, 28. 4. 2008 - 10:04)
Eliško, to víš, že se dá odhlásit, ale já bych ti poradila takto.Až bude maminka v klidu, promluv s ní, měj připravenou alternativu, kam tedy chceš jít, řekni jí, že bys byla opravdu na škole nešťastná a máš jiný cíl.
PEGGY (Pá, 23. 5. 2008 - 12:05)
NAD TÍMTO PRÍBĚHEM BRECÍM, MILUJÍ SVÉ DĚTI BEZ ROZDÍLU,DNES JSOU DOSPĚLÉ A MÁM VNOUČATA, KTERÉ MILUJÍ TAKÉ STEJNĚ BEZ ROZDÍLU, TO ŽE RODIČE NECHÁVAJÍ SVOJE DĚTI ABY VYCHOVÁVALI JEJÍCH DĚTÍ, JE HRŮZA, KTEROU ODSUZUJÍ HROZNĚ MOC.NEVÍM JESTLI VĚŘITE V BOHA, JA JO ,TAK VÁM CHCI NAPSAT, ŽE VAŠE RODIČE TREST NEMINE, HLAVNE TEHDY,KDYŽ TO NEBUDOU ČEKAT A BUDOU OPĚT POTŘEBOVAT VAŠI POMOC.A VY JEŠTĚ ODMĚNENÁ BUDETE, TOMU MOC VĚŘÍM.PŘEJÍ HODNĚ ZDRAVÍ
Návštěvník (Pá, 23. 5. 2008 - 19:05)
marie kdo to nezažil, nepochopí.. jsem kluk a v hlavě kde mě třiskali mi operovali nádor vše dali bratrovi, nikdo mi za nic nepodekuje, jen kazdy vyuziva a rodice za pomoc vubec
Návštěvník (Pá, 23. 5. 2008 - 21:05)
je mi smutno a moc, vše mě to bolí, proč mají rodiče raději bratra
HOSANNA (So, 24. 5. 2008 - 01:05)
Mé děti.Když je Vám nejhůř a když se Vám děje bezpráví,tak se modlete a můj syn Ježíš Vám pomůže.Neplačte a zároven nepřejte nikomu nic zlého,však poslední slovo mám já.Tak se usmějte a věřte,že bude líp.U mě budete mít to co oni ted a naopak...Jinak ještě to nejdůležitější.Ten kdo za Vaše trápení může je Váš hajzl president Č.R. Václav Klaus,on Vašim rodičům nic nedá a pak to tak vypadá,že se rozbíjí klid a chod rodiny.Vám nic nedá a pak se rvete z nudy,protože nemáte nic a ani Vaši rodiče.Tím pádem je president Č.R. Václav Klaus sadistickocynickým vrahem Lásky lidské a čeká ho lázen v kyselině na 1000 let.Věřte,já a můj syn jsme Láska a nikým a ničím nezničitelná a ta jediná pravá a,že na Vás čekáme.NEBOJTE SE JSME S VÁMI!Hospodin
Návštěvník (Po, 13. 10. 2008 - 16:10)
Marie,špatný názor máš, pokud si myslíš že štestí v majetku získáš!! Tvůj bratr jistě také lásku tvých rodiču nezná, tak jako ty.Bud hrdá na to co jsi v životě dokázala!! Stestí máš a to veliké :-) jsi ve vnitř krása a tu vidí jen láska. Přeji ti hodně sil k uzdravení tvému.Přeji ti hodně štestí a lásky :-)
Natura (Út, 14. 10. 2008 - 06:10)
Moc smutné čtení, co rodiče dokážou dětem udělat...:-(
P.R (Čt, 9. 4. 2015 - 12:04)
Filipským 4:6
" Netrapte se žádnou starostí, ale v každé modlitbě a prosbě děkujte a předkládejte své žádosti Bohu."
marierutova1 (Čt, 9. 4. 2015 - 13:04)
Potvrzuji tuto hypotézu. Od...Také souhlasím
Reklama