Reklama

Stavebnice rozvíjí tělesné i duševní dovednosti dítěte

Mají-li se malé děti něco naučit, je podle Hany Pačesové z Centra sociální a ošetřovatelské pomoci Prahy 10 vhodné motivovat je hrou se stavebnicí.

"Při porovnání dětí, jež mají stavebnici doma či ve školce, a těch, které nemají možnost si s ní pravidelně hrát, se potvrdilo, že obohacuje dětský svět," řekla Pačesová novinářům. Podle ní se předškolní děti od rána do večera něco učí. "Mají-li to dělat ochotně, s láskou a dobře, musíme je motivovat. Nejlépe to jde hrou se stavebnicí," upozornila.

Stavěním kostek dítě podle Pačesové rozvíjí jemnou motoriku, protože musí do prstů brát různě velké a tvarované dílky a skládat je podle potřeby dohromady s jinými. Učí se poznávat tvary, velikosti a barvy - je tedy také pomůckou didaktickou. Děti se nemusí držet nabízených předloh a mohou si vymýšlet vlastní stavby, čímž prokazují tvořivo

st. Stavebnice vede i k rozvoji řeči - učitelky v mateřských školách nebo rodiče pobízejí děti, aby pojmenovaly, co složily, ale například i jednotlivé díly. Stavebnice totiž často znázorňují určité prostředí - zoologickou zahradu nebo fotbalové hřiště. Děti pak přiřazují figurky a díly do správných kombinací. Tak rozvíjejí paměť, logiku a chápání souvislostí.

Hra se stavebnicí umožňuje, aby si dítě stavělo zcela podle vlastní fantazie. "A když je dílo hotovo, mohou si všichni sednout a přemýšlet o tom, zda je stavba pěkná, líbivá i pro ostatní, zda například mosty nad silnicí nejsou tak malé, že jimi žádné autíčko neprojede," podotkla Pačesová.

Reklama

Široká barevná škála dílků stavebnic podle ní také podporuje barevné vnímání - děti se přesvědčí, které barvy k sobě ladí. Navíc může vytvořený model sloužit jako předloha k malování.

Autor: Naďa Myslivcová - ČTK

Reklama

Komentáře

Jana (Ne, 25. 3. 2018 - 08:03)
A s čím si teda vaše deti nejraději hrají? Hledám něco jak domů tak i na zahradu, s čím by se mohli děcka vyřádit.
Jana (Ne, 25. 3. 2018 - 08:03)
A s čím si teda vaše deti nejraději hrají? Hledám něco jak domů tak i na zahradu, s čím by se mohli děcka vyřádit.
:-) (Ne, 25. 3. 2018 - 08:03)
Vítězí tablety! S tím si hrají nejraději. Stavebnice tady ani nereklamujte.
Peťa (Po, 26. 3. 2018 - 09:03)
Myslím, že je docela škoda, aby dítě sedělo celý den u tv a u tabletu. My hodně hrajeme doma hry a stavíme, nejoblíbenější máme tyhle kostky www.cihlicky-pro-deticky.cz děcka si s nima hrají i v létě na zahradě. A hlavně baví kamarády, když přijdou na návštěvu.
Tereza (Po, 26. 3. 2018 - 16:03)
Taky teda zrovna moc neuznávám, aby děcka seděly u tv nebo u tabletů.
hm (Po, 26. 3. 2018 - 16:03)
Ať se vám to líbí nebo né, kostky nahrazují mobilní hry. A bude hůř.
Kdo koho nahrazuje? (Po, 26. 3. 2018 - 17:03)
Ať se vám to líbí nebo...Kostky mobilní hry nebo mobilní hry kostky?
Reklama