Reklama

Projevy kvasinek u dětí

Na napadené kůži vznikají načervenalé, silně svědící puchýřky. Při přebalování se dítě dotýká svědících partií a jestliže bezprostředně poté strčí prstíčky do úst, je cesta k nákaze zažívacího traktu připravena.

Nehty. Při škrabání napadených míst se dětem kvasinky dostanou za nehty a mohou se zde usadit. Pod napadeným nehtem se vytvářejí bělavá až nažloutlá prosvětlení, nehet se pomalu uvolňuje z lůžka a zbarvuje se.

Trávicí orgány. Kvasinky nejprve napadají ústa. Světlé bělavé puntíky na sliznici či nápadné bělavé vyvýšeniny sliznice na okrajích jazyka označuje lékař termínem soor. Se slinami se kvasinky dostávají do žaludku a do střeva.

Při napadení střeva patří k typickým obtížím velmi časté nadýmání, zejména po sladkých jídlech. Obzvlášť silně se nadouvá bříško pod pupkem. Děti si neustále stěžují na bolesti břicha. Odcházející páchnoucí větry představují dočasnou úlevu od bolestivého trápení do té doby, než je v nespočetných záhybech střeva přiskřípnuta další dávka plynů.
Onemocnění kvasinkami ve střevě může dramaticky zhoršit zánětlivé onemocnění kůže, neurodermitidu, nebo může dokonce vyvolat tuto přecitlivělostní reakci.

Reklama

Pohlavní orgány. Jestliže jsou malé děti vysloveně neklidné, nedokáží v žádném případě klidně sedět a neustále se šoupají po židli sem a tam - obzvlášt po návštěvě bazénu nebo po léčení antibiotiky, je třeba pomýšlet na kvasinkové onemocnění genitálií, provázené svěděním. Tuto infekci je nezbytně nutné odborně vyléčit, dříve než se rozšíri či prsty přenese na jiné části těla.

Uši a horní cesty dýchací. Příčinou chronických nebo opakovaných zánětů uší nebo horních cest dýchacích by též mohlo být kvasinkové onemocnění.

zdroj: Dr. med. Eva-Maria Kraske - Kandidóza