Reklama

Jak muzicírovat s dítětem

Aby Vaše dítě bylo muzikální, nemusíte zrovna navštěvovat speciální kurz. Stačí, když si doma uděláte čas na chvilku hudby a dbáte při tom na vývoj a na signály Vašeho dítěte:

-     Vyzkoušejte s dítětem prstové a pohybo vé hry. Už malé děti mají rády rytmus těchto her a pohyby, které s nimi sou­visejí. Příklady těchto her najdete dál v této kapitole.

-     Tanec je způsobem prožívání hudby a všechny děti velice baví, protože děti chtějí vyjadřovat slyšené celým svým tělem. Už miminka mají ráda, když s nimi v náručí maminka nebo tatínek tancuje. A zcela mimochodem se tím dostávají do pohybu.

-     Chrastítko, chrastící polštářek, pásek se sponou nebo míč s rolničkami - to jsou věci, pomocí nichž děti rády produkují zvuky. Větší děti baví pískat, roztáčet káču vydávající zvuk, hrát na ozvučná dřívka, jednoduché flétny nebo zvonkohry. Žádané jsou i hrnce a plastové misky vhodné na bubnování.

Poslouchat, zpívat a prožívat                        

Reklama
Přestože melodie z CD nebo hraček s melodií znějí tak pěkně, Vašemu dítěti se líbí především Váš hlas. Ať už jde o uklidňu­jící ukolébavku, veselou písničku pro děti nebo písničku či říkanku ke hře na prsty - neváhejte a použijte svůj hlas!

Dvojnásobně je to zábavné tehdy, pokud při zpěvu trochu pře­háníte a při hrách s písničkami provádíte vhodné pohyby - to nedokáže ani CD, ani zvuková hračka.

Využijte každou příležitost, kdy můžete dítěti něco zazpívat. Měňte výšku tónu, používejte akcenty a zřetelně artikulujte - to vše vytváří akustické spojení mezi Vámi a Vaším dítětem, které to velmi stimuluje. Prostřednictvím sluchu přijímá dítě velké množství informací. Sluchové informace stimulují vývoj mozku a také fyzické schopnosti, jako např. sed, lezení, otáčení se na břicho a na záda a chůzi.

Zdroj: Karin Schutt - Šťastné dítě - Masáže, hry, hudba, nakladatelství Grada

Reklama

Komentáře

Reklama