Reklama

Tipy, jak zvládnout práci z domova

Práce z domova ne každému vyhovuje. Někteří lidé se v domácím prostředí na práci těžko soustředí, jiní mohou mít sklony k prokrastinaci či vyhoření.

„Doma na člověka působí mnohem víc rušivých faktorů, než kdyby byl v kanceláři. Ať už jsou to domácí práce, které je třeba udělat, děti, které vyžadují pozornost, nebo partner, který také pracuje z domova. Soustředit se pak na plnění zadaných úkolů je velmi obtížné. Práce z domova navíc svádí k prokrastinaci. Lidé si rádi přispí, dočtou rozečtenou knížku nebo dokoukají oblíbený seriál. Pracovní úkoly se pak hromadí, lidé je nestíhají plnit, jsou ve stresu, dělají chyby a jejich pracovní výsledky se rapidně zhoršují,“ popsala Olga Hyklová, majitelka personální agentury Adventage Consulting.

Podle průzkumu dvě pětiny lidí, kteří pracují z domova, postrádají pravidelný kontakt s kolegy. „Lidé, kteří byli zvyklí chodit několik let do kanceláře, se mohou cítit frustrovaní. Chybí jim běžný kontakt s lidmi, ať už jde o komunikaci s kolegy, nebo třeba jen to, že se s lidmi potkávají cestou do práce. Pokud navíc lidé žijí sami a nyní pracují z domova, nemusejí s nikým promluvit celé dny. To má samozřejmě obrovský vliv na psychiku. Někomu také může chybět slovní hodnocení jejich práce, jejich pracovní náplň jim může začít připadat zbytečná, ztrácí motivaci a může u nich dojít k syndromu vyhoření,“ uvedla Olga Hyklová. A její slova potvrzuje i Lucie Mairychová, realizátorka rozvojového programu Samsung Tvoje šance #futureskills. „Když jsme s kariérní poradkyní převedli projekt komplet do on-line verze, snažili jsme se zachovat především vzájemnou komunikaci a týmovost projektu. Díky on-line konferencím, webinářům a následným follow-up konzultacím se nám takto v režimu home office podařilo sdílet mnohem víc, než jsme čekali. Ovšem sledujeme, že i aktivní, motivovaní a technicky založení mladí lidé při home office ztrácí pozornost a systematičnost v plnění svých pracovních cílů,“ řekla.

Home office může mít i neblahý vliv na zdraví. Lidem totiž kvůli práci z domova odpadl přirozený pohyb – spousta z nich chodila do práce pěšky nebo jezdila na kole. Málokdo navíc doma sedí na kancelářské židli za pracovním stolem. „Určitě se proto vyplatí věnovat trochu času úpravě pracovního koutku, pořídit balanční podložku jako podporu správného vzpřímeného sedu anebo rovnou gymball, který dobře poslouží nejenom místo židle, ale i při relaxaci a protahovacích cvicích. Zároveň doporučuji pracovat spíše u jídelního stolu, kde je páteř v sedu napřímená, a nevyužívat konferenční stolek v obýváku, kde je páteř naopak velmi nepřirozeně a dlouhodobě ohnutá. Minimálně každou hodinu je třeba vstát, projít se po bytě a věnovat se krátkému protažení – jakýkoli pohyb ve vzpřímené poloze se počítá a působí preventivně proti bolestem zad,“ doporučila Iva Bílková, hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky.

Firmy díky nepřítomnosti zaměstnanců ušetří měsíčně desetitisíce, zaměstnancům naopak náklady rostou. „S přítomností zaměstnanců ve firmě je samozřejmě spojena i řada nákladů, které firmám zavedením home office odpadly. Nejvíce firmy ušetří na hrazení cestovních nákladů, za používání tiskáren, na občerstvení pro zaměstnance nebo za energie. A v neposlední řadě z dlouhodobého hlediska i za pronájem kanceláří. Na druhé straně zaměstnancům naopak náklady rostou. Největší položkou je zpravidla nárůst spotřeby energií, platby za rychlejší internetové připojení nebo náklady spojené s vybavením domácí kanceláře.  Z našeho průzkumu z letošního července vyplývá, že přes 98 procent firem nehradí svým zaměstnancům provoz domácích kanceláří. To je do budoucna určitě třeba změnit, protože práce z domova se zcela jistě stane součástí běžného pracovního života v Česku,“ řekla Olga Hyklová.

Reklama

8 TIPŮ, JAK ZVLÁDNOUT PRÁCI Z DOMOVA

Pyžamo dolů

Pracovat z gauče a v pyžamu určitě lze, na efektivitě práce to ale nepřidá. Když se obléknete stejně jako byste šli do práce, nastavíte svou mysl tak, že bude lépe připravena k plnění pracovních úkolů.

Pořádejte videokonference

Osobní kontakt je možné nahradit prostřednictvím videohovorů – z hlasu jsou navíc cítit emoce, na které je možné hned reagovat a udržet tak pracovní tým déle motivovaný. 

Dejte si pauzu

Někteří lidé se do práce ponoří natolik, že pracují bez přestávky i několik hodin. Po čase ale dojde k přepracování, což má v konečném důsledku vliv na pracovní výkon i zdraví. Dávejte si pravidelné pauzy na oběd i na protažení. 

Udělejte si harmonogram

V domácím prostředí má spousta lidí tendenci práci odkládat, ta se potom kupí a plnění pracovních úkolů začíná být nezvladatelné. Udělejte si na každý den harmonogram věcí, které chcete stihnout. 

Jděte ven

Sedět hodiny u počítače v uzavřené místnosti je vyčerpávající a pobyt na čerstvém vzduchu je příjemnou vzpruhou, navíc je zdraví prospěšný. Zajděte si, pokud je to možné, každý den alespoň na dvacetiminutovou procházku.

Pořiďte si domácího mazlíčka

Zvířata mohou zčásti nahradit sociální kontakty zejména, pokud žijete sami. Pomáhají též snižovat hladinu stresu. Psi podporují pohyb v přírodě při pravidelném venčení.

Zpříjemněte si pracovní prostor aromaterapií

Éterické oleje hezky voní a navíc dokáží podpořit mozkovou činnost, koncentraci, zmírnit stres...

Dopřejte si kvalitní stravu a podpořte svůj výkon pomocí potravinových doplňků

Kvalitní pestrá strava s dostatkem všech živin a vitamínů je velmi důležitá nejen pro fungování imunitního systému, ale též pro správné fungování mozku a vyrovnanou psychiku.

MK

Reklama

Komentáře

Jitka (Čt, 12. 11. 2020 - 15:11)
Mne při práci z domova vyhovuje, že si mohou pouštět svou oblíbenou hudbu. V práci to nebylo možné. To, že mohu ráno o hodinu déle spát, je též výhoda.
Vanda (Pá, 13. 11. 2020 - 09:11)
Mně vadí, že nikdo neocení mé nakoupené garderóby :D
! (Pá, 13. 11. 2020 - 13:11)
To jo, to je vážný problém.
Vanda (Po, 16. 11. 2020 - 07:11)
Já jsem moc spokojená, aspoň se nemusim dusit v roušce a z kolegyněmi si děláme pro zpestření středu bláznivých make-upů. Meeting nám začíná v deset, takže času ráno dost. Člověk se musí trochu odreagovat, aby se z toho nezbláznil.
Libor (St, 18. 11. 2020 - 11:11)
Někdy pomohou kvalitní bezdrátová sluchátka. Hlavně když je na home officu více členů rodiny či dokonce děti.
Zuzka (Po, 26. 12. 2022 - 20:12)
abych to zvládala bez jakkoliv zdravotní ujmy, musela jsem si koupit novou kancelářskou židli
Reklama