Reklama

MEDUŇKA LÉKAŘSKÁ - proti nespavosti, úzkosti a nevolnosti

Latinský název - Mellisa officialis.Jiné názvy - doubravnice, doubravník, včelanka, medunice, medovka, medlinka, planá máta, sladký balzám. Patří mezi hluchavkovité - Lamiaceae.

Meduňka pochází ze Středozemí, u nás se pěstuje v zahradách, především odrůda 'Cifra'. Meduňka je vytrvalá bylina. Má rozvětvenou lodyhu dlouhou 40 až 60 cm, někdy dorůstá i do výšky 100 cm. Na lodyze jsou dva druhy listů. Dolní listy jsou dlouze řapíkaté, vejčité s pilovitým okrajem. Horní se vyznačují krátkým, srdčitým řapíkem. Kvete od června do srpna drobnými květy bílé barvy, které se objevují v úžlabí listů. Celá rostlina má svou charakteristickou citrónovou vůni, zejména před rozkvětem.

Meduňka vyžaduje teplou, chráněnou polohu a lehčí půdu s dostatkem vápníku. Při dobrých podmínkách může na jednom stanovišti vydržet i 30 let. Množí se především dělením starších trsů. Sazenice vysazujeme na jaře nebo na podzim.

vyrašení prvních lístků, nať k sušení před rozkvětem za slunného počasí. Sušíme ji ve stínu, aby nezhnědla. Čerstvé a mladé lístky meduňky se hodí k ochucení zeleninových salátů, do bylinkových omáček a másla. Vařením i sušením ztrácí aroma. Také čím déle se skladuje, tím méně je aromatická.

Meduňkový dresing připravujeme z rozemletých listů smíchaných s majonézou a skladujeme v lednici. Je to výborné zpestření masitých a rybích pokrmů.

Reklama

Jako lék se využívala meduňka již ve středověku. Obsahuje silici, která má zklidňující účinky při stavech úzkosti, snižuje krevní tlak, tlumí bolesti a zlepšuje zažívání.

Šálek teplého meduňkového čaje večer se používá proti nespavosti. Lžíčku sušené meduňky lékařské nebo čerstvou snítku přelijeme 250ml vroucí vody a necháme krátce vyluhovat.

Již v 17. století z ní vyráběli mniši v klášteře bosých karmelitánů Karmelitské kapky. 50g meduňky, 20g citronové kůry, 30g semen koriandru, 10g nastrouhaného muškátového oříšku a 10g skořicové kůry drobně pokrájíme a louhujeme týden v ředěném lihu (200ml vody na 100ml lihu). Po scezení skladujeme kapky v dobře uzavíratelné láhvi a užíváme proti nevolnosti i pro osvěžení.

Při migréně se doporučuje pít čaj připravený ze směsi listů meduňky a jitrocele, lipového květu a kořene kozlíku.

Proti celkové nevolnosti se používají Karmelitské kapky, proti nechutenství a bolestem žaludku "meduňkové víno". Meduńkové víno připravíme z rozmačkaných čerstvých listů meduńky, které necháme 3 dny louhovat ve víně. Po scezení uchováváme meduňkové víno v uzavřené láhvi v chladničce. Užívá se při nechutenství a žaludečních bolestech každé 2 hodiny.

Velice uklidňující je koupel s odvarem meduňky.

V kosmetice se přidává do bylinných směsí a masek. Proti bolestem kloubů a revmatickým potížím lze připravit meduńkový obklad. Připravíme nálev z 20g meduńky lékařské a půl litru vody. V ohřátém nálevu namočený obklad přiložíme na bolestivé místo a převážeme suchým obvazem.

Zdroj:Gabriela Kliková, Zuzana Pavelková - Pěstujeme bylinky, nakladatelství Grada

Reklama

Komentáře

Reklama