Reklama

Léčba bolesti bez léků - 4. díl

Stimulace nervů pomocí elektrického proudu:
Někdy je vhodné pokusit se léčit bolest i bez léků - elektroléčbou, vířivými koupelemi studenými a teplými zábaly, masážemi, chiropraxí apod. Pokud selžou i tyto metody, existuje možnost chirurgického zákroku. V prvím díle tohoto seriálu ukážeme možnosti stimulace nervů pomocí elektrického proudu.

V čem spočívá:

V rámci této techniky se do těla vysílají elektrické impulzy vysoké frekvence, ale nízkého napětí, které mají narušit zprávy o bolesti putující tělem. Nejobvyklejší metodou je tzv. transkutánní elektrická stimulace nervů (TENS) pomocí malého přenosného přístroje, kterou se ovlivňují hlavně periferní nervy. Jiné metody se zaměřují přímo na míchu nebo silná nervová vlákna kolem ní.

Vědci zatím přesně nevědí, jakým způsobem elektrická stimulace bolest zmírňuje, ale existují minimálně dvě možná vysvětlení. První vychází z vrátkové teorie, podle níž jsou zprávy o bolesti do mozku přenášeny pomalými nervovými vlákny typu C, která dávají branám bolesti signál, aby se otevřely a zprávy o bolesti tak mohly do mozku proniknout. Silnější nervová vlákna typu A, která reagují rychleji, branám posílají signály, aby se zavřely a přenos zpráv o bolesti do mozku se zastavil. Podle některých názorů elekt rostimulace aktivuje vlákna typu A, a tím uzavírá brány bolesti. Druhá teo rie říká, že elektrostimulace podněcuje tvorbu endorfinů, přirozených látek proti bolesti.

Něco z historie

Základních principů elektrostimulace nervů využívali ve své praxi už pradávní léčitelé. Například egyptští lékaři v době kolem roku 2000 př. n. 1. objevili, že dokáží zmírnit pacientovu bolest, když na bolavé místo přiloží živou elektrickou rybu z řeky Nilu.

Při léčbě metodou TENS se na kůži pacienta pomocí gelu nebo adhezní hmoty připevní pár elektrod podobně jako při vyšetření EKG. Elektrody se obvykle umísťují přesně nad bolestivé místo nebo blízko něj, ale někdy i na protější stranu těla nebo na dráhu nervu mezi bolestivým místem a míchou. Potom se drátem propojí s napájecí jednotkou, což je miniaturní generátor velikosti fotoaparátu nebo walkmanu, který může být připevněn na opasek nebo je možné ho nosit v kapse. Pomocí ovladačů na generátoru se dá nastavovat intenzita a frekvence elektrických impulzů.

Komplexnější systém, nazývaný elektromodulace, využívá hlavně dvou typů implantovaných přístrojů, které ovlivňují míchu. Obvyklejší z nich má zhruba stejnou velikost jako pacemakery používané ke kontrole srdečního tepu a obsahuje generátor pulzu, který je celý umístěn pod kůží pacienta, většinou v oblasti břicha. Z generátoru vede jeden nebo více tenkých drátků do daného místa u míchy. Intenzita elektrických impulzů se dá regulovat pomocí externího programovacího zařízení. Další experimentální typ elektrostimulátoru má implantovaný přijímač impluzů a je spojen s externím vysílačem na bate rie, který se dá nosit na opasku nebo v kapse. Na kůži nad implantovaným přijímačem je páskou přilepena anténa. Uživatel může pomocí externího vysílače změnit nastavení celého systému, případně vnitřní část úplně vypnout.

Zdroj: kniha Zbavte se bolesti - Readers Digest Výběr

Reklama
Reklama

Komentáře

Kateřina Horálková (Po, 22. 5. 2006 - 11:05)
Dobrý den, zujala mě tato metoda léčby bolesti.Provádí se i u nás? Prosím doporučte.
Děkuji Horálková
Návštěvník (Čt, 3. 4. 2008 - 09:04)
měla by jsem taky zájem o tuto léčbu mohla by jsem dostat kontakty na pracoviště kde se provádí léčba?? děkuji mockrát klohnová
j Krestová (Út, 28. 10. 2008 - 21:10)
dobrý den,jsem 16let po operaci trojklaného nervu na pravé straně,asi 4 roky trpím bolestmi na levé straně.Je mi 64let.Je tato metoda pro mě vhodná?Operaci již nechci.Prosím o informaci kde se provádí Děkuji J Krestová
Dana (So, 1. 11. 2008 - 04:11)
Zdravím a také se ptám, zda se u Vás provádí operace trojklanného nervu. Po úrazu velmi trpím. Ozáření Gama nožem nemomohlo.
Reklama