Reklama

Alkohol může způsobit návrat rakoviny prsu

Ženám po menopauze, které vypijí tři až čtyři sklenice jakéhokoli alkoholického nápoje týdně, hrozí zvýšené riziko, že se jim vrátí už prodělaná rakovina prsu. Američtí odborníci varují, že tomuto nebezpečí jsou vystaveny obzvláště ženy s nadváhou.

Dosavadní výzkumy se zaměřovaly na souvislost mezi konzumací alkoholu a vznikem rakoviny, poslední studie se ale zabývala rizikem recidivy tohoto onemocnění.

„Neobjevili jsme žádné riziko u žen, které si dopřávají půl drinku denně,“ říká Dr. Marilyn Kawanová, která prezentovala výsledky svého zkoumání na sympóziu Americké asociace pro rakovinu v San Antoniu.

Její tým sledoval 1 900 žen, které se vyléčily z raného stádia zhoubného karcinomu prsu. Respondentky vědcům zároveň poskytly informace o množství alkoholu, který vypijí.

Během osmi let vyšlo najevo, že pacientkám konzumujícím tři až čtyři drinky týdně hrozí o 30 procent vyšší nebezpečí recidivy rakoviny.

Reklama

„Čím víc alkoholu, tím větší riziko,“ říká Kwanová. Podle ní souvisí pití alkoholu s produkcí estrogenu, který je „potravou“ tohoto typu nádorů. Ženy po přechodu, které rakovinu prodělaly nebo prodělávají, by se proto měly alkoholickým nápojům vyhýbat.

Každoročně zemře na světě na karcinom prsu téměř půl milionu žen.

Zdroj:Plus

Reklama

Komentáře

k (Út, 26. 4. 2011 - 21:04)
sou pekny
Reklama