Reklama

Echinacea - proti nachlazení, chřipce i vaginální mykóze

Echinacea (třepatka nachová) je léčivka pocházející původně ze severní Ameriky. Byla používána původním obyvatelstvem na rozličná onemocnění, jedovatá pokousání a zevní rány. Medicínské praxi v USA byla představena v roce 1887 a byla nabízena na různé choroby, počínajíc nachlazením a konče syfilisem. Moderní výzkum započal v 30. letech 20. Století v Německu. Nyní se využívá především k posílení imunitního systému.

Echinacea zřejmě podporuje imunitní systém aktivací bílých krvinek. Alkylamidy, kyselina kávová a polysacharidy jsou hlavní skupiny aktivních látek v echinácee, které zvyšují produkci a aktivitu bílých krvinek (makrofágů a lymfocytů). Další studie jsou potřebné, aby se zjistilo, zda a jakým způsobem stimuluje echinacea  imunitní sytém u lidí.

Echinacea možná též zvyšuje produkci interferonů, důležitou část odpovědi organismu na virové infekce. Několik dvojitých slepých studií potvrdilo přínos echinacei při léčbě nachlazení a chřipky.

Nedávné studie naznačují, že echinacea není zřejmě účinná jako prevence a měla by být používána až při nástupu onemocnění.

Co se týče dalších injekcí, výzkumníci v Německu zjistili, že pokud podávají echinaceu injekčně nebo orálně pacientkám společně s medikovaným krémem (ekonazol nitrát) dochází k větší redukci kvasinkové vaginální infekce v porovnání s ženami, které užívají pouze krém.

Reklama

Doporučení dávkování:

Při vypuknutí nachlazení či chřipky by se mělo užívat 3-4ml tekutého přípravku echinacei nebo 300mg v práškové formě (kapsle či tableta) každé dvě hodiny v průběhu prvního dne nemoci. Pak 3x denně po  dobu  7-10 dní.

Vedlejší účinky:

Echinacea je zřídka spojována s nežádoucími účinky při orálním užívání. Podle německé komise E, by lidé neměli užívat echinaceu, pokud mají auto-imunní nemoci, jako je lupus nebo jiné progresivní onemocnění jako např. tuberkulóza, roztroušená skleróza či HIV infekce.

Ti, kteří jsou alergičtí na květiny z rodiny kopretin, nesmí užívat Echinacea. Echinacee by se měli vyhnout i lidé s potvrzenou citlivostí na inulin (vláknina široce zastoupená v ovoci, zelenině a rostlinách).

Echinacea dle proběhnuté studie nemá vliv na potrat či vývoj plodu během těhotenství a je možno ji tudíž průběhu těhotenství užívat.

Zdroj: Solgar

Reklama

Komentáře

mostecky (Čt, 19. 11. 2009 - 09:11)
Echinacea je úžasná bylina! Vedlejší účinky jsem nezaznamenal.Nicméně nelze ji užívat stále jakou trvalou prevenci. Doporučuji nejlépe srpen, září a potom tinkturu únor.
Aplikaci je třeba věnovat pozornost.Echinaceinu podobné látky jsou velmi labilní.
petty (Čt, 14. 1. 2010 - 22:01)
Echinaceu jsme odzkoušeli i na naší čtyřleté dceři a funguje to. Letos se nám chřipka zatím vyhýbá a když už něco začíná, ještě se to dá zahnat. Po kurzu u pana Petra si kapičky připravuju sama,takže i když je nás doma hromada, dá se to finančně zvládnout. Koukněte na jeho stránky - http://dobrykurz.webnode.cz/. Petty.
Linda (Út, 20. 4. 2010 - 21:04)
Echinacea mě i celé rodině opravdu pomáhá, po doporučení lékaře jsem si koupila echinaceové kapky, jsou za pár korun a chřipka už nás netrápí.Když na mě něco leze, tak si je vezmu a za dva dny je klid :-)Tady je víc informací: http://www.aromatica.cz/bylinne-kapky/echinaceove-bylinne-kapky
vlasta (Po, 13. 12. 2010 - 23:12)
Časté nachlazení, pocity únavy, oslabení?

Pomohly mi české 100% přírodní produkty, s vysokým obsahem bylinek. Osobně jsem trpěla častými nachlazeními a záněty a byla jsem velmi mile překvapena, když jsem po 3. měsících užívání už tyto časté problémy neměla. V případě zájmu o více informací si pročtěte webové stránky. Zkušeností mám s produkty mnohem více, ráda poradím.
Nezávislý obch. partner Vlasta Fučíková - 03-000334, skype: vlastafu, případně e-mail: [email protected] http://zdravipokapkach.webnode.cz
Zuzana (Čt, 31. 10. 2013 - 20:10)
Jani, děkuji za radu! O ech. kapkách jsem slyšela a konečně je i vyzkouším!
Reklama