Reklama

Pomluva

Přestože pomluva může mít neblahé následky, většina z nás si s chutí zdrbne. Robin Dunbar, profesor psychologie na liverpoolské univerzitě, se tímto jevem zabýval a výsledky publikoval v roce 1997 v díle Grooming, Gossip, and the Evolution of Language (Poklonkování, pomlouvání a vývoj jazyka). Systematickým nasloucháním profesor Dunbar zjistil, že dvě třetiny každého rozhovoru věnují lidé klepům. V rozporu s všeobecným přesvědčením nezaznamenal významnější rozdíl mezi muži a ženami nebo různými profesemi.

Kdo s kým spí a co na to ten druhý? Kdo ji viděl, jak bije děti? Kdo vypadá, jako by se topil v penězích, ale přitom nemá na kontě ani cent? Kdo bere drogy? Lidé se zkrátka rádi baví o těch druhých.

Zamyslete se na chvilku: Když se o někom bavíte, jakou část rozhovoru ho pomlouváte a jakou chválíte? Kolikrát se stane, aby někdo prohodil: "Slyšeli jste, že Harry celý den pomáhal sousedovi opravovat děravou střechu?" nebo "Věděli jste, že Mary chodila za kamarádkou do nemocnice každý den, dokud ji nepustili domů?" nebo "Je neuvěřitelné, že Roger dobrovolně pracuje v dalším výboru školy".
Ne, my se nebavíme o ušlechtilých snahách druhých ani o jejich výjimečných přednostech, přestože bychom je měli rozhlašovat. Spíš je přehlížíme.

Proč?

Pomlouváme, protože toužíme po pocitu vlastní morální převahy. Důkazem je, jak snadno přijmeme za pravdivou a úplnou téměř každou informaci, bez ohledu na pramen. Nelámeme si hlavu tím, jak dobře zdroj pomluvy oběť zná, jestli proti ní není zaujatý, jestli vzal v úvahu okolnosti, nezajímá nás ani, zda jde o informaci z první ruky, a nikdo z nás si neřekne "to bych rád věděl, co ho přimělo to udělat".

Pomlouváme, abychom se distancovali od "takového chování", abychom manifestovali, že my bychom nikdy tak hluboko neklesli. "Věřili byste, co provedli Chet s Robertou?" obracíme se na druhé s řečnickou otázkou a předstíráme rozhořčení.

Pomlouváme z nudy. Vnášíme do vlastního života vzrušení z výstřelků jiných. Alespoň někdo okusil zakázané ovoce.

Někdy pomlouváme, abychom se pomstili. Nestačí mi, že Salty ublížím, když o ní rozšířím nelichotivé zvěsti. Chci do svých pomstychtivých intrik zatáhnout i vás, chci do vás zasít zrnko své nenávisti k Salty. Chci vás při své vendetě mít na své straně. Jestliže i vy budete Sally vidět v nepříznivém světle, do něhož jsem ji zahalil, získá můj postoj a nevraživost zdání oprávněnosti.

Poslední důvod, proč pomlouváme, nemusí být tak zjevný. Hovoříme o jiných, abychom nemuseli hovořit o sobě. I když je mezi námi důvěrný
a blízký vztah, mluvíme spolu o druhých. Probíráme choulostivá témata - sexuální poměry, nezdary, slabosti - ale ne vlastní. Po celou dobu jako bychom hlásali: "Ale nejsem takový. Já bych to nikdy neudělal."

V knize Words That Hurt, Words That Heal (Slova, která zraňuji, slova, která léčí,) Joseph Telushkin zdůrazňuje, že bychom informaci neměli posílat dál, ani když je pravdivá.

Při rozšiřování negativních informací je slušnost mimořádně významným kritériem, ovšem lidé, kteří pomlouvají, ji často přehlížejí. 

Toužíme mít svůj život pod kontrolou. Pomluva již svou podstatou vyvolává nejistotu. Jakmile je pomluva na světě - ať pravdivá či nepravdivá - obíhá dál po nevyzpytatelných cestičkách.

Velice známý chasidský příběh jasně osvětluje krutost pomluvy i její schopnost působit nezhojitelné rány. Vypráví o žákovi, který rozšiřoval škodlivé zvěsti o svém učiteli. Jednou ho však přepadly výčitky svědomí a přišel za učitelem, aby ho požádal o odpuštění.

Učitel mu navrhl: "Jestliže chceš odčinit, co jsi napáchal, vezmi několik polštářů a rozřízni je, aby mohl vítr rozptýlit peří po kraji."

Když žák poslechl, řekl mu učitel klidně: "Nyní další krok. Jdi a sesbírej všechna pírka."

Žák namítl: "Ale jak to mám udělat? To není možné. Vítr roznesl peří do všech stran."

Učitel mu vysvětlil: "Začínáš chápat, jakou moc má slovo. Jedinkrát jsi vypustil nebo poslat dál škodlivou pomluvu a šíří se všemi směry, a je těžké pokoušet se škodu odčinit."


Zdroj: Morální inteligence, nakladatelství Columbus

Reklama
Reklama

Komentáře

Miroslav (Čt, 8. 4. 2004 - 09:04)
Po prečítaní všetkých príspevkov sa mi nechce veriť, že sa do Lojza obulo tak veµa µudí. Z takého nepomeru negatívnej energie voči pozitívnej mám skôr pocit, že za všetkými menami okrem Lojza sa skrýva 1-2 µudia. Škoda len, že server neukazuje pri príspevku aj IP adresu autora.

Druhým dôvodom nedostatku pozitívnych reakcií je možno odradenie potenciálnych autorov takýchto príspevkov po skúsenosti s Lojzom a Davidom. Takže očakávam, že sa s chuťou pustite aj do mňa a k tomu Vám prajem veµa zábavy.

Miro
Alena (Po, 12. 7. 2004 - 12:07)
Tak tohle sedí do puntíku. bohužel.:-(

PRVNÍ ČARODĚJOVO PRAVIDLO
Terry Goodkind ve své knize První čarodějovo pravidlo (z cyklu Meč pravdy) píše:
"První čarodějovo pravidlo zní: Lidé jsou hloupí. Lidé jsou hloupí, když má někdo tu správnou motivaci, tak téměř každý uvěří téměř všemu. Protože jsou lidé hloupí, budou věřit lži, protože chtějí věřit, že to je pravda, nebo protože se bojí, že by to mohla být pravda. Hlavy lidí jsou plné znalostí, faktů a názorů. Většina z nich je nesprávná, jenomže oni si myslí, že jsou všechny pravdivé. Lidé jsou hloupí, jenom zřídka dokážou objevit rozdíl mezi lží a pravdou, přitom si však věří, že to dokážou, takže je ješte lehčí je oklamat."
- (Ne, 16. 5. 2004 - 18:05)
Zajímalo by mě jestli tyto komentáře jsou pokračováním článku a demonstrací radosti s jakou se lidé urážejí a pomlouvají, nebo jsou opravdu míněny vážně.
lojza (So, 31. 1. 2004 - 18:01)
Je zajímavý , jak se spousta lidí na celým světě dokáže zabývat nepodstatnými detaily(např. pravopis na nedůležitých místech apod.) ve srovnání s ohrožením , kterýmu lidstvo bude muset čelit .
je hodně stránek , který se tím zabívaj:
viz. např. http://www.volny.cz/marketau/
lojza (So, 10. 4. 2004 - 16:04)
Důležitý je , že objektivita a pravda nějakého tvrzení nezáleží na počtu lidí ,kteří s ním souhlasí nebo ho odmítají. Davy se dají snadno oklamat a politici a jiní "hráči" toho snadno využívají .Čím líp dokáže člověk odlišit správné informace od těch nesprávných , tím větší šance má na dosažení úspěchu . Možné vysvětlení , proč sse mnou někteří lidi nesouhlasí je v knize "země na misce vah" , autor AL Gore , kapitola 11 , +strana 197.
PETRA (Po, 22. 12. 2003 - 18:12)
JÁ MÁM TEN POCIT, ŽE NE JENOM PRAVOPIS. CELÝ JEHO PŘÍSPĚVEK JE CELÝ NĚJAKÝ DOMOTANÝ. NEMÁ HLAVU , ANI PATU. PETRA
lojza (Ne, 28. 12. 2003 - 18:12)
Milý Ludvíku ,
asi seš myšlenkově impotentní , když se nezmůžeš na víc , než jednu větu . :)
David (Po, 5. 1. 2004 - 18:01)
Milý Davide, dovol, abych ti napsal, že nejsi jediný David na světě. Moji rodiče si mě dovolili dát stejné jméno jako Tobě, pokud Tí tím způsobili nějaké trauma, tak to je mně potom líto.
LOJZA (So, 10. 1. 2004 - 17:01)
A ještě jsem přyspěl svým moudrem pod články O PARKYNSONOVÉ NEMOCY A ŠETRNNÁ INTYMNÍ HYGYENA. Moc zajímavé názory, stojí za přečtení.
Pokud máte nějaké přypomýnky k čemukoliv co se děje ve světe- např. v Čýne, Zimbabwe, Jugošce i v JUESEJ. Díky za vaše podněty a přypomýnky.
PYŠTE -
lojzza"seznam.cz těšým se . Achoj Achoj Achoj
magda (So, 10. 1. 2004 - 18:01)
Lojzo, jsi normální ?? Tvoje názory jsem si přečetla, ale ta pod článkem VIAGRA /nebo jak to je/ - je teda opravdu , no nevím, co si o tobe mám myslet.
lojza (Ne, 11. 1. 2004 - 13:01)
Mnozí jsme zažili situaci ,že jsme něco hledali , ale zapomněli , kde to je . Prohledali jsme jednu skříň , nebylo to tam , druhou , třetí a až ve čtvrté to bylo . Nakonec jsme to našli , ale ztratili jsme přitom spoustu času , protože jsme neměli tu správnou informaci , kde to je .
Nebo když se jede někam autem , a zvolí se špatný směr , tak výsledkem je ztráta času a benzínu , protože není ta správná informace o směru .
Podobně když člověk uvěří pomluvě , tak jedná podle nepravdivé informace a může se to vymstít .Přiton stačí víc nad tím přemýšlet, proč to někdo říká a zeptat se ho , proč si to myslí , kdo mu to řekl , za jakých okolností apod.
Příklad : když nějaký učitel bude dělat ještě navíc jako přívydělek doučování , a sousedka uvidí , že čas od času k němu do bytu chodí mladí kluci , tak může nabýt přesvědčení , že je to gay ( když není dostatečně inteligentní , což mnozí lidé nejsou )a může začít tu svou
"inteligentní " domněnku šířit po okolí .
Rozdílně působí informace : viděla jsem k němu chodit mladý kluky , to asi musí bejt gay . a informace : je to učitel , viděla jsem k němu chodit mladý kluky , asi dělá doučování .
Jiná věc je , když ho chce pomluvit záměrně , aby mu uškodila tím , že ho zesměšní apod. Záměrně sem vybral tento případ , protože může poškodit čest a pověst člověka .
Je spousta dalších příkladů , který by se daly uvést .

Solidní člověk se pozná podle toho , že netvrdí nic , co nemá dostatečně ověřené .

Jinak zajímavá kniha je : " Jsme lepší než zvářata? , přirozenost člověka a jeho naděje na přežití" autor: Ladislav Krajina , nakladatelství Votobia

Pomluvou se dá i dost snadno manipulovat , zkuste si najít článek "jak poznat manipulátora" + článek " jak detekovat lži zkušených lhářů"tady na doktorce.cz
lojza (Ne, 11. 1. 2004 - 13:01)
každej kdo čte tyto komentáře , si udělá názor sám .

Já posuzuju ne podle toho kdo to píše , ale co píše , teda podle obsahu. Existuje přísloví : " Každý svého štěstí strůjcem" . Když se nějdo nechá oblbnout nějakou nedůležitou myšlenkou , tak je to jeho chyba .
Pavla (Po, 29. 12. 2003 - 21:12)
Milý Lojzku, kdybych se chtěla zviditelnit, tak bych se podepsala celým jménem a přihodila bych tam i e-mail, tak jako jsi to udělal Ty. Takže pouvažuj nad tím, kdo se chce vlastně zviditelnit.

Navíc, zlato, Ty už se zviditelnuješ tím svým pravopisem- např. poslední perla dne - TIPICKÝ. To vážně stojí za to. Řeknu Ti upřímně, tak by to nenapsala ani naše dcera a to chodí do 2 třídy.
Takže jak jsi psal o méně inteligentních a zabedněncích - volat jsi do svých vlastních řad. Přeji Ti hezký den a měj se hezky P.
¨Zdeněk (Út, 30. 12. 2003 - 03:12)
Tak to sedlo přesně - TIPICKÝ :-):-):-):-):-):-):-):-):-):-):-)
Klára (Pá, 2. 1. 2004 - 14:01)
Většina komentářů jde úplně do hloubky věci. Ukazuje přesně, jak pomluva funguje : "Lojza napsal tipický, no to ale musí být gypický zabedněnec!"
lojza (So, 3. 1. 2004 - 21:01)
Jediný z mého pohledu podstatný komentář byl od Davida (nepsal jsem ho já a nemám potřebu to dokazovat )
Nejdřív k Davidovu komentáři : Je v něm jedna velice důležitá myšlenka , která popisuje , jak funguje lidská společnost , a sice , že mnozí lidi vůbec nepřemýšlí nad tím , proč někdo něco říká , ale přebírají už hotové názory a zabývají se drobnostmi typu špatný pravopis apod. Je to podobné , jako by někdo jezdil autem se špatnými brzdami , ale zakládal by si na tom , že ho má každý den nově umyté . Inteligence se totiž neměří podle pravopisu . Otázka totiž je , jestli je inteligentní mít zakomponovány v rodném jazyce např. dvě i , y , háčky a čárky , mužský , ženský a střední rod apod. Proč např. anglický jazyk nemá rody? Není to zbytečná komplikace pro český jazyk mít rody? A stejně když napíšu typický nebo tipický tak tomu všichni rozumí , tak proč je jedno gramaticky správně a jedno ne , proč ne obě ? U jiných slov by to nešlo , protože by se změnil význam slova , např. u být a bít . Stejně jako David chápu komentáře jako subjektivní zamyšlení jednotlivých osob a ne jako slohovou práci v hodině českého jazyka , a proto se nebudu zamýšlet nad pravopisem , ale nad obsahem . Nejsem totiž učitel ČJ:)

A nyní k tématu :

Během života člověk vnímá vélké množství informací v mluvené , psané ,obrazové formě . Na základě těchto informací se rozhoduje , jak bude jednat . Ne všechny z těchto informací jsou pravdivé . Ty které nejsou pravdivé , nebo jen částečně , se nazývají dezinformace. Pomluva je jeden z druhu dezinformace. Zajímavá kniha k tématu je od L. Bitmana , tuším se jmenuje " Mezinárodní informace a dezinformace" , jiná kniha k tématu je od E.Mlezivy , v názbvu je slovo lež v nějakém pádě . Našlo by se mnoho dalších knih , nebo v časopise 100+1 asi 12 čísel zpět byl článek o manipulování informacemi . Spousta lidí si myslí , že je nikdo nemůže napálit , protože každou lež nebo omyl snadno odhalí . Není tomu tak . Lidský mozek totiž není dokonalý "filtr" nebo "dokonalý detektor lži" , spousta nepravd proklouzne , a mnozí si to neuvědomí a na základě nepravdivých informací se pak rozhodují a jednají a mnohdy to dopadne pro ně nebo pro druhé nepříznivě . Příklad :
Kamarádka řekne své kamarádce , že její bratr(manžel...) je nevěrný a viděla ho s jinou ženou se líbat... . Ale přitom to může být výmysl(pomsta za něco), a může způsobit rozkol v rodině ... .
Takových příkladů se dá napsat hodně , např. že zaměstnanec krade ve firmě , že někdo bere drogy , že je někdo nevěrný ......
Na vyšší úrovni v pomluvách je politika , " kabaret" je mnohdy k vidění ve zprávách:)
Prostě abych to zhrnul , nedá se všemu věřit . Lidi nejsou pravdomluvní ,a kdo si tvrzení neověří , tak na to mnohdy doplatí . A nepomůže mu ani to , že perfektně zvládá pravopis :)
Ale jsou zde rizika , kterým je třeba se vyhnout , a to stav , kdy se člověk stane paranoidní a má pocit , že všichni lžou , kradou a přetvařují se . Proto je třeba uvažovat vyváženě a nedělat předčasné závěry a nenechat se strhnout emocema.
19 (Ne, 4. 1. 2004 - 11:01)
No tak, Lojzo, tak ted to byla ještě větší slátanina :-) :-) :-)a ještě více hrubek.
lojza (Ne, 4. 1. 2004 - 11:01)
Jestli si to neuvědomuješ , tak na net se připojují desetitisíce lidí , nejenom já , ty nebo pavla apod.
LOJZA nebo ALO… (So, 10. 1. 2004 - 14:01)
Hele, Ty jeden falešný Lojzo, co sy to dovoluješ psát pod mím jménem. Já tem vždicky dám e-mail, takže ostatný lydi neoblafneš a nepyš za mě, že jsem nyc nepsal, kdiž jsem to psal.
Tak teda jo, já se vám teda přyznám. Byla jsem trochu zhulený, jak jsem to psal a měl jsem strašnou chut na babu. Dlouho jsem neměl sex a tímto jsem si to vykompenzoval a dost dobře jsem se přytom vyhonil. Tak jsem to napsal proto, protože se namá zapýrat a lhát, protože jsem to psal já, první jsem se za to styděl, ale ted se k tomu přyznávám. Omlouvám se všem, koho ten můj přýspěvek pohoršyl a napsaly mi e-mailík. Prostě jsem to v danou chvíly potřeboval. Děkuji za pogopený. Váš Lojza, nebo Alois/jak chcete/.Papa
lojza (So, 10. 1. 2004 - 17:01)
Když začnu psát naprosto hovorově : blb se pozná podle toho , že něco kritizuje , už nenapíše proč , nenapíše žádnej argument pro nebo proti
a cítí se hrozně inteligentně , a přitom je to debil , co někde vyposlouchal nějaký názory , že se něco má dělat nějak a pak je bezmyšlenkovitě obhajuje . Já narozdíl vod některejch přispěvatelů uvažuju proč je něco nějak a jestli by to mohlo bejt jinak a za jakých podmínek , co to způsobí a jak to ovlivní dění .
tady tihleti "obhájci pravopisu" mě připadaj jako majitel , kterýmu nejede auto , protože v něm nemá benzím , ale poukazuje na to , jak ho má hezky umytý kření se u toho a myslí si , že každej padne na prdel .já taky nejsu dokonalej , ale nemontuju se na rozdíl od nich do toho , čemu nerozumím .
v tomto komentáři sem použil "slovník" těch některejch přispěvatelů . možná tomu budou víc rozumět :)
princip " s němcem mluv německy a s číňanem čínsky :)

když se to vezme s globálního pohledu : hrozby lidstvu jsou např. : terorismus , mafie(kriminalita) , epidemie (AIDS , SARS apod. ) , globální oteplování (s následkem např. povodní) , slabá ozonová díra , znečištění moří , hrozba jaderného konfliktu , co s vyhořelým jaderným palivem z jaderných elektráren aatd. atd. atd.
A tady ti blbci se zabývají pravopisem, přitom jde vo komentář k článku a ne mezistátní smlouvu , nebo znění zákona apod. Jste fakt trapní a ubozí (z mého pohledu) .
LOJZA nebo ALO… (So, 10. 1. 2004 - 17:01)
Hele, Ty jeden falešný Lojzo, co sy to dovoluješ psát pod mím jménem. Já tam vždicky dám e-mail, takže ostatný lydi neoblafneš a nepyš za mě , že jsem nyc nepsal, kdiž jsem to psal já.
Tak teda jo, já se vám teda přyznám. Byla jsem trochu zhulený, jak jsem to psal a měl jsem strašnou chut na babu. Dlouho jsem neměl sex a tímto jsem si to vykompenzoval a dost dobře jsem se přytom vyhonil. Tak jsem to napsal proto, protože se nemá zapýrat a lhát, protože jsem to psal já, první jsem se za to styděl, ale ted se k tomu přyznávám. Omlouvám se všem, koho ten můj příspěvek pod články ŠETRNÁ IMTIMNÍ HYGIENA A O PARKINSONOVÉ NEMOCI pohoršyl a napsaly mě e-ailík. Prostě jsem to v danou chvíly potřeboval. Děkiuji za pogopený. váš Lojza, nebo Alois /jak chcete/ papa
FANKLUB LOJZY (Ne, 11. 1. 2004 - 17:01)
LOJZO, ANI NEVÍŠ, JAKÁ JE TO SRANDA, KDYŽ SI TĚ PŘEDSTAVÍME, JAK SE ROZČILUJEŠ, JAK BOUCHÁŠ PĚSTIČKOU DO STOLU, JAK DUPEŠ NOŽIČKOU A VZTEKÁŠ SE. DOST DOST, NEBO SE TADY SMÍCHY ......
lojza (So, 10. 1. 2004 - 13:01)
nedostatkem těchto stránek je , že kdokoliv může psát jménem kohokoliv , protože na rozdíl od např. xchatu tady neexistuje přístupové heslo , programátoři si zřejmě chtěli ulehčit práci .Asi jim šlo hlavně o komerční prodej léčebných přípravků , tak proč se zatěžovat heslem pro přístup do diskuze (příspěvek některých lidí má do diskuze tak daleko , jako opice k člověku , a tito lidé potvrzují , že člověk opravdu se vyvinul z opice :) ) . Když se pod příspěvkem podepíšu jako např. Vladimír Špidla , Britney Spears , Arnold Schwarzenegger apod. , bude někdo věřit , že to napsali opravdu oni ? Přísspěvek do článku "intimní hygiena " jsem nenapsal. Je vidět , že když jsou lidé v anonymitě , tak se odkrývá jejich hlubší já . Je to podobné jako na xchatu . Ale značí to jenom psycchickou
nevyzrálost . Možná jsou to děcka v pubertě . Kdo ví . Ale nestojí za to , to zjišťovat . Hlupák zůstane hlupákem , i kdyby měl v knihovně nejmoudřejší knihy .
lojza (So, 10. 1. 2004 - 13:01)
Jsme v demokraccii a každý ssi může psát co chce , jak chce a kde chce , pokud neporušuje zákony nebo vyhlášky a další právní předpisy . Ale většinou se taky najde zakomplexovaný člověk , který potřebuje něco za každou cenu zkritizovat , aby si zvýšil sebevědomí . na tom serveru co jsem psal adresu žádný restart počítače nehrozí , alespoň mě se nic nestalo a byl jsem tam 3krát připojen.
sněženka (Ne, 4. 1. 2004 - 22:01)
Lojzo, jsi prase!!!
Andrea (Po, 5. 1. 2004 - 08:01)
Největší hloupost je diskutovat o hlouposti s hloupými.
Svoji diskuzi proto končím.
Pavel (Po, 5. 1. 2004 - 09:01)
Prázdný sud nejvíc duní. Na Lojzovi se toto rčení potvrdilo dostatečně.
David (Po, 5. 1. 2004 - 17:01)
Chci uvést na pravou míru, že první příspěvěk od Davida sem napsal já a nikdo jinej. Člověk se k něčemu vyjádří a za pár dní příjde a zjistí, že jeho jméno si tady žije vlastním životem. Napsal jsem sám za sebe jenom ten první příspěvek a pak až tenhle, který je poslední, protože tohle není diskuze, ale jenom urážka na urážku v sladkém skrytu anonymity!
Denisa (St, 14. 1. 2004 - 08:01)
Lojzo alias Davide, jsi jen k smíchu.
ty víš kdo (Čt, 15. 1. 2004 - 03:01)
souhlasím s Denisou, Lojza jako David je trapnost nade vše !!!
lojza (Ne, 28. 12. 2003 - 18:12)
Pravděpodobně "myšlenkoví impotenti" , kteří si potřebujou rejpnout . :)Že by typická vlastnost průměrného občana ČR :) . Nevidím žádné věcné argumenty .
Andrea (St, 31. 12. 2003 - 08:12)
Milý Lojzo, ta jedna Ludvíkova věta stručně, věcně a jasně vyjádřila jeho názor na tu ptákovinu plnou hrubic, kterou jsi napsal. Máš v hlavě fakt nalupáno.
lojza (Ne, 11. 1. 2004 - 13:01)
Napsal jsem svůj komentář do článku tady na doktorce " jak detekovat lži zkušených lhářů".
Jinak to , co tady předvádí někteří přispěvatelé , je
jejich vnitřní psychická nerovnováha a kompenzace pomocí toho , že útočí na druhé , aby odvrátili pozornost od sebe a aby se cítili víc sebevědomí , víc důležití , víc vlivní atd. viz učebnice psychoanalýzy .
Na mě to dojem nedělá ani v nejmenším , jsou jak kafemlejnek ,pořád s tím pravopisem . Jestli někdo z nich v budoucnu bude umírat na nějakou chorobu , nebo bude zraněn při nějaké katastrofě , tak pravopis bude tím posledním , co je bude trápit . Budou si nadávat :
"proč jsem se zavčasu nestaral vo něco jinýho" . To už ale bude pozdě . jestli to sou ale děcka v pubertě , tak tam se to dá pochopit , to je přirozený vývoj , nebyl jsem jiný .
lojza (So, 31. 1. 2004 - 18:01)
Zajímavý jsou taky knihy od F. Koukolíka , např. " Homo sapiens stupidus"
lojza (So, 31. 1. 2004 - 18:01)
Ta www stránka je o vztahu povodní a globálního oteplování. Když nastane povodeň , tak je velká pravděpodobnost většího rozmnožení komárů , kteří budou víc štípat . Komu bude pak záležet na gramatických chybách v textech komentářů . dám radu : starejte se o prevenci možných ohrožení(např. ekologie , kriminalita atd.) včas místo starostí o nepodstatné záležitosti , nebo toho budete později litovat.
David (Po, 5. 1. 2004 - 14:01)
ANDREO, NE ŽEBY SI NÁM TADY CHYBĚLA. :-) :-) :-)
lojza (Ne, 4. 1. 2004 - 11:01)
Slovní projev některých lidí se dá přirovnat k potravině , která má sice velmi hezký a čistý obal(= gramaticky správně) , ale uvnitř je
shnilá nebo plesnivá nebo oboje (=myšlenkový obsah). To , že to tak chápu, bude možná tím , že na rozdíl od spousty jiných lidí uvažuju na vědecké úrovni .
Ale neodpustím si ještě jeden komentář. Jak vnímám svět ze svýho pohledu : Když nechci , abych se dostal do nepříjemných situací , tak musím přemýšlet a analyzovat : co kdo říká , proč to říká , kde vzal ty informace ,jestli si to dobře zapamatoval nebo zapracovala i fantazie, co se o mě a o druhých říká , jak to vzájemně souvisí atd. Takže klasické vědecké metody aplikované na běžný život , např. ověření z více nezávislých zdrojů , ověření nezávislosti zdrojů , nejednat unáhleně , srovnávat různé informace jestli se navzájem nevylučují atd.
Podobně jako když kriminalisti vyšetřují případ , ale ne takovým stylem , jako u manželů Stodolových .
Spousta lidí tak ale nejedná , a když slyší nějakou pomluvu , tak si řeknou " co když na tom něco je , raději pozor na něj ( ně , ni ). A opět pomluva splní svůj účel .

Ještě k pravopisu : český jazyk je zbytečně složitý a komplikovaný , ale je to historický vývoj a nedá se to změnit . Takže bysme spíš měli hodnotit logiku tvůrců spisovné češtiny z 19. století . Proč zavedli rody? Podle německého jazyka ? Možná . Ale např. angličtina nemá rody a dá se s ní snad hůř dorozumět ? Proč vyjmenovaná slova ? Má snad anličtina vyjmenovaná slova ?Proč skloňování? Holt jsou na světě různé jazyky s různou granatickou strukturou , těžší i lehčí .

Jinak co znamená např. "být tupý" ? ( málo , nedostatečně inteligentní?).
Zkuste někdo definovat inteligenci , není to jednoduché , hlavně ať nepíšou ti "inteligenti" , že je to "to , co se měří testem inteligence " . Pak bych se musek ptát jak testy inteligence vznikly a proč zrovna tak .

Když to někomu připadá jako slátanina , tak to nemusí číst , nikdo ho k tomu nenutí. Zajímalo by mě , co ten konkrétní člověk nepovažuje za slátaninu . třeba pornočasopis ? :) Nebo domácí kuchařku ? :)
lojza (Ne, 4. 1. 2004 - 11:01)
aspoň ses od srdce zasmál , smích je prý zdraví prospěšný , pozitivní emoce :)takže tím , že sis to přečet jsi vlastně zlepšil sví zdraví :)takže i tobě byl komentář prospěšný
lojza (Ne, 4. 1. 2004 - 17:01)
A ještě jsem přydal i přyspěvek ke článku "Šetrná imtimní higiena"- jsou to mí osobní zkušenosty, doufám, že někomu pomohou. papa
ALENA (Ne, 4. 1. 2004 - 19:01)
Lojzo,schválně jsem si to šla přečíst tu Tvoji reakci na článek Šetrná imtimní hygiena a musím Ti říct, že jsi dobré prase, koho zajímá jaké maš míry- "kokotka" a jak si ho myješ. Jsi prase. Běž to psat jinam , čuně jedno.
kk (Ne, 4. 1. 2004 - 17:01)
na ten web nechodte , budete muset restarovat počítač.
lojza (Ne, 4. 1. 2004 - 17:01)
Žádný počýtač nebudete muset restartovat, je to jenom web, kde mnozí konečně pochopý to, co jsem tým chtěl řýct. I ti tupci jako Andrea Andrelovic. papa
David (Čt, 1. 1. 2004 - 18:01)
S Lojzovým prvním článkem souhlasím, snažím se taky stejně přistupovat k různým informacím, které se ke mě dostanou. Pro ostatní přispěvatele, kteří nepochopili o co jde, tak napovím, že je to subjektivní zamyšlení jednoho člověka nad článkem. Proto nemusí mít ani hlavu, ani patu a ani nějaký hotový závěr na který je většina lidí zvyklá, že jim ho někdo naservíruje pod nos a oni ho přijmou. Taky tam klidně můžou být hrubky, (je to totyž každýho vjec jak si pýše) důležitá je myšlenka, která tam je, narozdíl od ostatních, kteří nejsou schopni připojit se k diskuzi a jenom hloupě poukazují na nepodstanou věc jako je pravopis a sami přitom použijí slova jako "hrubice" a "nalupáno". To se potom u mýho kompu hodně nasměju (ale pro jistotu si přece jenom pak zopakuji vyjmenovaná slova, aby mě lovci pravopisu nedostali. Oni totiž ví, že správně napsané "y,i" je to nejdůležitější. A musí to být pravdu, když je to přece učili ve škole)
Petra (Čt, 1. 1. 2004 - 23:01)
MIlý Davide, já jsem se zase nasmála u mýho kompu, že jsi se přejmenoval z Lojzy na Davida. :-)
kamila.drexler… (Pá, 2. 1. 2004 - 13:01)
Petro, já se tady taky řežu nad tím, jak Lojzek změnil nick a najednou je z něho David. :-) :-) :-) :-)
Andrea (Pá, 2. 1. 2004 - 15:01)
Lojzo, snad si nemyslíš, že lidi jsou tak blbí a nepoznají, že pod jménem David píšeš opět ty. Pokud si myslíš, že když někam píšeš svůj názor, tak tam klidně můžou být hrubky a že je "totyž každýho vjec jak si pýše" tak fajn, samozřejmě si můžeš psát jak chceš, klidně i s hrubicema, ale je to jen tvoje vizitka. Už jen to, že vůbec nechápeš rozdíl mezi hrubou chybou v pravopise a hovorovou řečí, svědčí o tvé demenci. Slova "hrubice" a nalupáno" jsou naprosto běžně používaná hovorová slova.
lojza (Ne, 4. 1. 2004 - 12:01)
mujweb.cz/www/tolary/asert.htm
co je ti potom (Po, 29. 12. 2003 - 14:12)
NO LOJZO, TY JSI VÁŽNĚ TUPEC NA ČJ- "TIPICKÝ" SE PÍŠE TYPICKÝ, BOŽE CO TY NA TÉ ZÁKLADCE DĚLÁŠ ??? Jsi vážbě tupý .
Vítek (Po, 29. 12. 2003 - 22:12)
Pavlo, souhlasím s Tebou, napsala jsi to přesně. Ten zabedněnec je spíše Lojza.
lojza (Ne, 21. 12. 2003 - 15:12)
Když osoba A sděluje něco osobě B o osob(ě)ách C , tak jak víme , že je to pravda (objektivní) . Jak to můžeme ověřit . Osobně nevěřím ničemu na 100% , dokud to nemůžu objektivně posoudit , a mnohdy to nejde .Lidé zkreslují , lžou , dezinformují z různých důvodů , i mezi nejlepšími přáteli se to stává , v rodinách . Byl případ , kdy pravděpodobně švagr ukradl švagrovi 180000 apop. Otázka ovšem je , čím se řídit , protože považovat každého za podvodníka a lumpa by byla paranoia , ale věřit každému (druhý extrém)znamená být v blízké době okraden , podveden , zneužit atd.atd. Takže jak stanovit hranici ? Na jedné straně je princip předběžné opatrnosti , na druhé dát někomu důvěru , a když člověka sklame , tak to holt překousnout .
Reklama