Reklama

Játra a alkohol

Konzumace alkoholu provází lidstvo od nepaměti a setkáváme se s ní již u pradávných kultur. Neblahé působení nadměrného množství alkoholu na lidské tělo je také známo již velmi dlouho. Vztah mezi alkoholem a jaterním postižením byl podle dochovaných pramenů s určitostí popsán nejpozději v 16. století. Přesto spotřeba alkoholu stále stoupá a alkoholismus je vedle kouření nejčastější formou závislosti v lidské populaci.

Játra jsou hlavním detoxikačním orgánem v lidském těle, také odbourávání alkoholu probíhá v rozhodující míře v játrech. Alkohol je zde oxidován na acetaldehyd. Je spalován konstantní rychlostí 0,l g čistého alkoholu na 1 kg tělesné hmotnosti za 1 hodinu. Průměrný 70 kg vážící muž je tedy schopen odbourat 7 g alkoholu za hodinu. Hladina alkoholu v krvi klesá rychlostí 0,1-0,2 promile za hodinu. Vstřebávání alkoholu je mnohem rychlejší než jeho odbourávání, proto může být lehce dosaženo jedovatých či dokonce smrtelných koncentrací. Působením alkoholu dochází v játrech k řadě změn. Jedná se např. o poruchy látkové přeměny tuků, cukrů a kyseliny močové. Následně dochází ke zvýšenému ukládání tuků v játrech a poškozování jaterních buněk.

Počáteční stádium poškození jater alkoholem je tzv. steatóza, česky ztučnění jater. V jaterních buňkách se hromadí tukové kapénky a játra jsou celkově zvětšena. Porucha jejich činnosti se může projevit i mírným zvýšením jaterních testů. Toto stádium postižení je plně vratné, přestane-li postižený konzumovat alkoholické nápoje.

Těžším typem poškození je alkoholická hepatitida. Zde podobně jako u hepatitidy virové dochází ke zvýšenému odumírání buněk poškozených alkoholem, což se projeví zvýšením jaterních testů, žlutým zbarvením kůže v důsledku zvýšení hladiny bilirubinu v krevním séru a celkovými příznaky jaterního onemocnění. Toto onemocnění může mít i velmi dramatický průběh. Uzdravení je možné za předpokladu pacientovy naprosté abstinence. Játra se obvykle vyhojí, ale jako trvalý následek většinou zůstane v játrech větší množství vaziva, pak mluvíme o tzv. jaterní fibróze. Prognóza je příznivá při dodržení abstinence alkoholu.

Dalším stupněm je tzv. ztvrdnutí jater, odborně nazývané jaterní cirhóza. Jde v podstatě o přeměnu funkční jaterní tkáně na nefunkční vazivo v důsledku zvýšeného odumírání jaterních buněk. Celý proces se dá velmi zjednodušeně připodobnit ke vzniku jizvy. Pokud se poraníme na kůži, rána se zahojí, ale místo elastické kůže vznikne v místě poranění vazivová jizva. Vazivo sice překryje defekt, ale nikdy nebude mít vlastnosti zdravé kůže. Ve zdravých játrech dochází neustále k obměně buněk, odumírající jsou nahrazovány novými. Pokud počet odumírajících buněk přesáhne přirozenou regenerační schopnost jater, a to se může při toxickém postižení jater stát, jsou odumírající buňky nahrazovány jenom vazivem. To sice vyplní prostor, ale není schopno zastávat funkce zdravých jaterních buněk. Výsledkem jsou tvrdá, svraštělá, nefunkční a následně selhávající játra. Organismus bez jater být nemůže a jaterní selhání končí většinou smrtí.

Reklama

Takto působí alkohol na původně zdravou jaterní buňku. K postižení dochází, je-li alkohol podáván ve větším množství a po určitou dobu. Tolerance alkoholu je u každého jedince jiná, proto nelze spolehlivě určit bezpečnou denní dávku ani dobu, po kterou může být alkohol bez následků konzumován.

Jak již bylo řečeno, alkohol je schopen poškodit i původně zcela zdravou jaterní buňku. Jeho účinky na játra postižená chorobou jsou ještě zhoubnější. Negativní vliv jaterního onemocnění (např. virové hepatitidy) a toxické působení alkoholu se navzájem zesilují. Je prokázáno, že vznik jaterní cirhózy u pacientů s chronickou virovou hepatitidou typu B a C je značně urychlen, pokud tito pacienti i přes své onemocnění nadále konzumují alkohol, byť v malých dávkách. Abstinence alkoholu je proto klíčovým momentem a je nezbytná jak v průběhu akutní fáze virové hepatitidy, tak i během rekonvalescence. Nedoporučí-li váš ošetřující lékař jinak, je vhodné vůbec nepít alkohol po dobu l2ti měsíců od začátku nemoci, nebo minimálně 6 měsíců od normalizace jaterních testů.

Zdroj: Co je virová hepatitida? - Laura Krekulová, Vratislav Řehák - Nakladatelství Triton
Kniha obsahuje 115 receptů vhodných pro dietu po virové hepatitidě.

Reklama

Komentáře

Jaroslav Kos (St, 12. 12. 2001 - 20:12)
...můj otec nedávno prodělal jaterní koma a je stále ve velice vážném stavu.Poradí někdo jaká jídla jenejlépe jíst a jak dostat vodu s těla ven? Díky
Návštěvník (St, 17. 1. 2007 - 18:01)
Slyšel jsem že játra jsou jediný orgán v těle který je schopen regenerace. Do jaké míry probíhá tato regenerace? dík
Vlastně jsem to viděl na vlastní oči....nějaký chlápek měl něco s játry, pak začal pít různé čaje atd a postupně se vyléčil
olda (St, 17. 1. 2007 - 18:01)
Je to pravda.Jedině tento orgán v těle se dá regenerovat.Dobrá jsou semena ostropeřce mariánského, jaterní čaje, potr.doplňky a jaterní dieta.Jaterní dieta má být bohatá na bílkoviny a vlákniny a chudá na tuky.Doporučují se i potraviny s obsahem vit. B a C. Zelenina mladá a nenadýmavá. Ryby netučné.Mléko.Pečivo bílé a starší. Ta dieta je obsáhlá a dávají ji na inf.oddělení. Jsou tam i potraviny zakázané.Samozřejmě i alkohol je zakázaný. Každý to musí zvážit podle sebe. Na játra jsou i léky Simepar a Essential forte a asi i jiné. Je třeba se poradit s lékařem.
katuuulinka (Po, 26. 3. 2007 - 16:03)
Very interesting!!!!
alkoholyk (Čt, 12. 4. 2007 - 17:04)
pyju kazdi den vodku 0,7l. neumim bes toho zyt. co mam delat mam problemi s jatrou kdyz smolim tak citim jak jatra se ve me otaci co s tim mam delat?
Návštěvník (Pá, 13. 4. 2007 - 13:04)
Naučit se pravopis.
Pavel (Po, 19. 5. 2008 - 06:05)
Jaký má vlif na játra pivo?
Honza (Po, 19. 5. 2008 - 12:05)
Pokud ho nepiješ na hektolitry, tak má "vlif" určitě zanedbatelný. Nejhorší je tvrdý alkohol.
mira (Út, 16. 9. 2008 - 17:09)
Tak "pyj" 1,4 ať to máš brzo za sebou!A ještě radím se moc neohýbat,hrozí prasknutí jater.
Tři sestry (Čt, 23. 10. 2008 - 09:10)
Vliv má velký, hlavně na gramatiku - vlif!
Natura (Čt, 23. 10. 2008 - 09:10)
To Tři sestry:
To by polovina diskutérů musela být pivař jak prase... :o)
Petr (Čt, 23. 10. 2008 - 11:10)
Soudě podle kvality příspěvků asi jsou.
Abstinent (So, 22. 1. 2011 - 10:01)
pyju kazdi den vodku 0,7l....No, tak si debil!!!
honimeer (St, 1. 2. 2012 - 17:02)
zdravim lidicky, pred nejakou dobou sem mnel pracovni uraz a skripla mne strecha mezi vagon. prvni sem nemohl dychat a myslel ze mam narazene zebra a v nemocnici mi rekli ze mam praskle jatrau nich hematom ve velikosti pesti.. nic prijemneho este porsad lezim nemuzu sse poradne hybat a chlastat nebudu moct este dlouho ale jatra se mi pomalu zpravuje... tak se vsichni opatrujte neni to nic pekne kdyz vas boli jatra :(
Daša (Po, 10. 12. 2012 - 13:12)
Souhlasím, ostropestřec je podle mě na játra to nej, jak jsem si tak studovala kolem. Nechala jsem si poradit od známé, která pracuje v lékárně a začala užívat silymarin duo.
pepo (St, 2. 9. 2020 - 16:09)
Pepo jak jste ji vychovali, takovou ji máte jaká mama taká dcera. ..nebo otec taky nedal žádnej příklad...co zaseješ to sklidíš.
Fred (St, 7. 5. 2014 - 14:05)
Podobně funguje Antiethanol, prodává se volně v lékárnách, výhoda je, že pomáhá odbourávat rychleji alkohol, nevýhoda je, že se s nim člověk vůbec neožere. :-)
! (Pá, 16. 5. 2014 - 19:05)
Nemohl se předklonit, bál se, aby si nezlomil játra.
Adam (Út, 3. 2. 2015 - 13:02)
Podobně funguje Antiethanol,...rikas antiethanol odbourava alkoh.ma nejaky vliv i na alkotest? urychleni vstrebavani a podobne?
Adam (Út, 3. 2. 2015 - 13:02)
Podobně funguje Antiethanol,...rikas antiethanol odbourava alkoh.ma nejaky vliv i na alkotest? urychleni vstrebavani a podobne?
! (Út, 3. 2. 2015 - 18:02)
Žádný antiethanol neexistuje. Pokud jej někdo nabízí, je to podvod. Odbourávání je složitý sled chemických reakcí, ale z vnějšího pohledu hladina alkoholu klesá lineárně (tzv. reakce nultého řádu). Rychlost závisí na stavu organismu, hlavně jater.
Pijan (St, 22. 5. 2019 - 20:05)
Vlif to na Tebe uz žádnej mít nemůže. Takže, doporucuji pij dal".
Jiří (St, 2. 9. 2020 - 16:09)
Trochu pokory.
Jiří (St, 2. 9. 2020 - 17:09)
Pro tebe, jenž se pokorou oháníš a zlo rozséváš.
(hovorově) uvědomění si vlastní nedokonalosti, skromnost, nesobeckost, respekt k druhým
(náboženství) jedna ze sedmi lidských ctností
Tony (Pá, 4. 9. 2020 - 21:09)
A ty keci,jako :"JÁ TO...piráti? - to myslíš tu politickou stranu? . já nevěděl, že jsou na rum? Dle jejich dredů jsem myslel, že jsou na trávu.
Reklama