Život v zeleni posiluje duši i tělo

Lidé, kteří bydlí v blízkosti přírody, méně často trpí zdravotními potížemi než ti, kdo žijí mezi budovami. Vyhýbá se jim například deprese a úzkost.

Holandští experti z amsterdamské univerzity zjistili, že více než 300 000 dospělých i dětí, kteří žijí v blízkosti zeleně, mají menší podíl na celkovém počtu patnácti různých zdravotních obtíží všech Nizozemců.¨

Ukázalo se, že souvislost je zvlášť patrná pokud jde o deprese a úzkosti. Příroda přitom působí jako úleva od stresu a shonu městského života, což potvrzuje předchozí výzkumy při nichž se ukázalo, že lidé trávící tam dostatek času měli subjektivně pocit lepšího zdraví.

Současná holandská studie zveřejněná v časopise Journal of Epidemiology and Community Health je ale první, která uvádí konkrétní údaje o specifických psychických a fyzických diagnózách.

Tým vědců v čele s Dr. Jolandou Maasovou analyzovali lékařské údaje o 345 143 pacientech a prostředí, v němž žijí.

Více zeleně v okruhu jednoho kilometru kolem bydliště snižuje riziko výskytu srdečních chorob, cukrovky, chronické bolesti páteře, astmatu a migrén,“ prohlásila Masová a dodala: „Nejsilnější vliv je ale vidět na výskytu deprese a úzkosti.“

Pozitivní účinek zeleně je nejsilnější u dětí a lidí s nízkými příjmy, což vědci připisují tomu, že právě oni tráví nejvíce času v blízkosti svých domovů.

Zdroj: Plus

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama