Ženy středního věku nejvíce trpí depresemi

Ženy středního věku, které se snaží sladit kariéru s péčí o děti a staré rodinné příslušníky, trpí depresemi a úzkostí více než kterákoliv jiná sociální skupina. Vyplývá to ze zjištění britské Národní zdravotnické služby (NHS). Podle charitativní organizace pro duševní zdraví Mind jsou ženy ve věku kolem 40 a 50 let vystaveny silnému tlaku souvisejícímu se snahou zvládnout odpovědnost za rodinu, domov a zaměstnání.

    Každá čtvrtá příslušnice něžného pohlaví ve věku mezi 45 a 64 lety trpí v dnešní době nějakou formou duševní poruchy, což je v posledních 15 letech dvacetiprocentní nárůst. Zhoršení mentálního zdraví je u žen této věkové kategorie výraznější než ve kterékoliv jiné věkové skupině či u mužů, míní odborníci.

    Podle studie NHS ženy všeobecně trpí více duševními problémy - nebo o nich více mluví - přičemž 21,5 procenta si jich stěžuje na stres nebo deprese - ve srovnání se 13,6 procenta mužů.

    Organizace Mind konstatovala, že čtyřicátnice a padesátnice stále více trpí duševními problémy způsobenými snahou úspěšně nést tíhu odpovědnosti za rodinu, domov a práci.

    NHS ve své zprávě dospěla k závěru, že počet žen ve věku od 45 do 64 let trpících běžnými duševními poruchami vzrostl z 20,5 procenta v roce 1993 na 25,2 procenta v roce 2007. Upozorňuje také, že počet žen ve věku od 16 do 74 let, které připustily, že pomýšlely na sebevraždu, stoupl z 4,2 procenta v roce 2000 na 5,5 procenta v roce 2007.

    Ředitel veřejného vzdělávání na Royal College of Psychiatrists dr.Peter Byrne zastává názor, že role ženy se v posledních 15 letech výrazně změnila.
    "Tuto specifickou věkovou skupinu pravděpodobně vychovávaly matky, které byly v domácnosti. Téměř jistě jsou nyní pracujícími ženami, a jelikož jsou součástí rodiny se dvěma příjmy, jsou vystaveny silnému finančnímu tlaku," říká Byrne. "V mnoha společnostech je nepsaný zákon, že onemocní-li staří rodiče, odpovědnost za péči o ně vždy nese dcera."

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 

Komentáře (6)

 • Obrázek uživatele nikolka
  nikolka (anonym)

  ahoj nevim jak zeny ve strednim veku ale ja posledni dobou trpim precitlivelosti porad brecim i kdyz nevim proc , kazda prkotinka me dostane jak se rika do kolen . nevim co stim delat nikdy sem tak citliva nebyla. je pravda ze mi nedavno bylo citove ublizeno muze to byt tim ??? chtela bych pomoci nikdy jsem tak citliva nebyla a nechci byt trpim velkou uzkosti a pocitem beznadeje. chci se toho zbavit , dekuji

  Dub 01, 2009
 • Obrázek uživatele anna
  anna (anonym)

  je možné, že v dušičce vás to ublížení od muže bolí. jsme jen lidi hodně lidí má tyto potíže, ale nesmíte se jim poddávat. chodte mezi lidi co vám jsou milí a veselí . možná že by na klidnění pomohl lék na neurozu to musí napsat dr. ale jsou i uklidnjící preparáty ,které se koupí v lékárně .i čaje jako třezalka ,medunka . novo.pasit aj to se poradte uv lékárně. myslete na pěkné věci .

  Dub 01, 2009
 • Obrázek uživatele Janča
  Janča (anonym)

  také mám pořád problémy,čaje jsem zkoušela, vždy to pomůže jen na chviličku, snažím se myslet pozitivně,ale najednou přijde zásek a já nejsem schopná se smát,komunikovat s lidma,jsem nepřirozená a nevím,co s tím. A nejhorší je,že se pořád odhodlávám k obvoďačce a nemůžu se dokopat, neumím si představit,co bych jí tam říkala a co ona na to :( Jsem celkově unavená,když mluvím mám úzkost a musím se snažit ze sebe něco dostat. Takové stavy mám čím dál tím víc bohužel,asi mě nic jiného nezbyde než si promluvit s obv.lékařkou

  Dub 22, 2009
 • Obrázek uživatele Monika
  Monika (anonym)

  ja mam trochu jiny problem depresi,citim se tak ze nevim kam se vrtnout se svym zivotem,kde najit uplatneni.Je me 43 mam dve deti,partnera.Bavi me ma prace a jeste chodim na dva uklidy.A presto mam pocit ze jsem porad sama doma a nevim co mam delat ,abych byla sobe i jinym platna. Poradite? dekuji

  Zář 30, 2009
 • Obrázek uživatele Kája
  Kája (anonym)

  ja mam trochu jiny problem...Milá Moniko, zajdi si k psychiatričce. Neděs se, s bolavým zubem se chodí k zubařovi a s duší na psych. Odhod všechny předsudky a už čekárna tě překvapí. Tam nepotkáš blázna, ale jen samý smutný lidi. Depka se dá léčit a čím dřív, tím líp. I tak antidepresiva zabírají až za 4 až 6 týdnů. A doktor tam tě neukousne, trpělivě vyslechne co mu řekneš a poradí ti. Vím to, chodím tam už pár pátků.

  Zář 30, 2009
 • Obrázek uživatele ..
  .. (anonym)

  Moniko, zkus nejdřív dobrého psychologa- možná si potřebuješ s někým nezaujatým popovídat o svých problémech..

  Zář 30, 2009

Přidat komentář

Reklama

Reklama