Reklama

Ženy myslí jinak než muži

Zlomyslným průpovídkám typu "dlouhé vlasy, krátký rozum", nadobro odzvání. Pomocí srovnání výsledků magnetické rezonance u mužů a žen vědci nezvratně prokázali, že mezi oběma pohlaví neexistují rozdíly ve stupních inteligence. Liší se však především způsobem, jimž u nich probíhají myšlenkové pochody.

Podle zjištění týmu odborníku z Kalifornské univerzity v Irvine vedeného Richardem Haierem, jež bylo zveřejněno v časopise NeuroImage, stejné hodnoty inteligenčního kvocientu dosahují obě pohlaví využitím zcela rozdílných oblastí mozku.


Muži do procesu myšlení zapojují především šedou hmotu mozkovou, jež sestává z buněčných jader neuronů a projevuje se u nich daleko aktivněji než u žen. Nemluvě o tom, že jí také mají sedminásobné množství. Příslušnice něžnějšího pohlaví se naopak mohou chlubit desetinásobkem bílé hmoty mozkové, jež obstarává většinu propojení nervových buněk a odpovídá za míru inteligence.


Muži se proto dokáží lépe a plněji soustředit na brilantní zvládnutí jednoho daného úkolu, zatímco ženy jsou naopak schopny pospojovat řadu dílčích informací v kompaktní celek. Sídlo jejich inteligence přitom leží převážně ve frontálním mozkovém laloku, k jehož poškození nezřídka dochází i při víceméně běžných úrazech nebo nehodách. Proto také mají naprosto totožná poranění horší a trvalejší následky pro ženy než muže.


Nejnovější výzkum amerických vědců vlastně naznačil i cesty, jimiž by pomoci rozvinout nové terapeutické metody, při nichž by se už předem přihlíželo k rozdílnosti obou pohlaví.


Zdroj: Plus

Reklama
Reklama

Komentáře

Jana (St, 9. 3. 2005 - 08:03)
Transplantace vlasů
Garlix (St, 30. 3. 2005 - 13:03)
Myslim ze Einstein by to netvrdil :) Tak jako spousta ostatnich, pomoci jejichz vynalezu nemusime cely den pracovat jen proto abychom se najedli.
jan (Út, 29. 3. 2005 - 15:03)
dobry den ja musim reagovat na tento clanek. ja jsem muz a mam kratke vlasy a nemyslim si ze to souvysi s rozumem je sice pravda ze moc rozumu v oblasti pracovni jsem nepobral a to z duvodu ze to neberu za dulezite ale mam dojem ze dulezitejsi je prirozena inteligence a socialni citeni nez byt v tomto systemu zaclenen v prednich radach kdyz umreme tak co po vas zbyde? to ze jste byl reditel a nebo hodny a dobry otec? myslim ze to druhe dekuji
www.biolide.cz (So, 16. 8. 2008 - 23:08)
Vše o mozku, jeho funkce, anatomie, struktura, bioelektrické vlastnosti + dokonalý software pro vylepšení všech mozkových potencialit..... hledejte na www.biolide.cz
Reklama