Reklama

Fyzické aktivity a těhotenství

Těhotenství je ideálním obdobím pro přijetí dobrých životních návyků v oblasti fyzické aktivity. Jste dostatečně motivovaná a chcete být ve svém zájmu i v zájmu svého dítěte v co nejlepším zdravotním stavu. Kromě speciálních těhotenských cviků vám mohou prospět také určité sporty a kardiovaskulární cvičení.

Dříve se aktivním ženám radilo, aby během těhotenství omezily, nebo dokonce ukončily cvičení. Panovalo přesvědčení, že malformace plodu, spontánní potraty a předčasné porody bývají často spojeny se cvičením nebo sportováním během těhotenství.

Dnešní studie ukazují něco zcela jiného. Valná většina z nich tvrdí, že kardiovaskulární cvičení má během těhotenství pozitivní vliv, ovšem nedokládají jeho přímý vliv na délku trvání porodu. Kardiovaskulární cvičení dodává těhotné ženě víc energie a tím vede ke snížení únavy. Omezuje přílišný nárůst hmotnosti, snižuje výskyt svalových křečí a zpomaluje rozvoj křečových žil. Kromě toho zvyšuje sebevědomí a zároveň snižuje pocity úzkosti a deprese během těhotenství.

Kardiovaskulární cvičení by ovšem přece jen mohlo mít negativní vliv na vaše zdraví a stav vašeho dítěte. Je tedy důležité před zahájením kardiovaskulárních cvičení navštívit lékaře a nechat si od něj poradit.

Hypertermie

Reklama

Dříve panovala domněnka, že fyzická aktivita během prvního trimestru těhotenství může vést ke vzniku hypertermie (zvýšení tělesné teploty) a mít negativní vliv na plod (malformace plodu). Dnes výsledky vědeckých výzkumů ukazují, že se zdravá těhotná žena může věnovat cvičení mírné intenzity, aniž by plodu hrozilo riziko poškození.

Spontánní potrat a předčasný porod

Kardiovaskulární cvičení bývala také spojována se zvýšeným rizikem potratu, předčasného porodu nebo porodu dítěte s nízkou porodní váhou. Ovšem poslední studie ukazují, že zdravá těhotná žena se může bez nebezpečí čtyřikrát týdně věnovat cvičení mírné intenzity.

Můžeme tedy říci, že cvičení mírné intenzity nepředstavuje žádné nebezpečí, naopak může být prospěšné těm ženám, jejichž těhotenství probíhá bez komplikací. Každopádně je nutné před zahájením jakékoliv kardiovaskulární fyzické aktivity konzultovat lékaře, abyste se ujistila, že se u vás v těhotenství nevyskytují žádné komplikace.

Doporučení

Nabízíme vám několik doporučení, která se vám budou hodit, pokud se rozhodnete věnovat se během těhotenství kardiovaskulárním cvičením.

-        Než zahájíte cvičení, poraďte se se svým ošetřujícím lékařem.

-         Před cvičením, během cvičení a po něm dostatečně pijte, abyste se vyhnula dehydrataci.

-         Před cvičením snězte menší svačinu obsahující bílkoviny a sacharidy.

-         Vyhněte se cvičení v horkém a vlhkém prostředí.

-         Před aerobním cvičením se věnujte zahřívacím cvikům, po ukončení cvičení zařaďte relaxaci.

-        Vyhněte se násilnému protahování a hmitání, aby nedošlo k úrazu - vazy jsou během těhotenství uvolněné.

-         Vyhýbejte se sportům, při kterých hrozí riziko pádů (sjezdové a vodní lyžování, kontaktní sporty) a také změny tlaku (potápění, horolezectví).

Jak dávkovat cvičení

Pokud se rozhodnete věnovat se cvičení, měla byste respektovat následující dávky:

Pokud jste byla před těhotenstvím neaktivní,

a)      věnujte se během prvních tří měsíců (0-12 týdnů) cvičebnímu programu bez kardiovaskulárního cvičení, aby si vaše tělo postupně zvyklo;

b)      zařaďte kardiovaskulární cvičení od 13. týdne těhotenství;

c)       v období od 13. do 29. týdne těhotenství byste měla cvičit maximálně třikrát týdně;

d)      od 36. týdne snižte maximální frekvenci na cvičení dvakrát týdně;

e)      během cvičení udržujte lehké nebo mírné tempo (měla byste být schopna během cvičení mluvit), cvičte maximálně po dobu 40 minut;

f)       věnujte se méně zátěžovým fyzickým aktivitám (chůze, kolo, plavání, lehčí aerobní cvičení).

Pokud jste byla aktivní už před těhotenstvím,

a)      pokračujte během prvních tří měsíců (0-12 týdnů) ve svém kardiovaskulárním programu a začněte se věnovat prenatálnímu cvičení;

b)      cvičte během prvních 29 týdnů těhotenství maximálně čtyřikrát týdně;

c)       maximální frekvenci cvičení snižte od 30. týdne na třikrát týdně;

d)      cvičte v mírném tempu (měla byste být schopna během cvičení mluvit) po dobu maximálně 40 minut;

e)      dávejte přednost méně zátěžovým fyzickým aktivitám (chůze, kolo, plavání, lehčí aerobní cvičení). Sporty, během nichž se skáče a běhá, se nedoporučují, protože je potřeba chránit svaly pánevního dna a vyhnout se jejich oslabení.

Nezapomínejte, že fyzické a fyziologické změny, které souvisejí s těhotenstvím, mohou zvýšit riziko zranění - dochází k uvolnění vazů a přesunutí těžiště.

Během těhotenství se nevěnujte kardiovaskulárním cvičením pro snížení váhy, ale provádějte cvičení spíš proto, abyste si udržela sílu, vytrvalost, pružnost a také sebedůvěru.

Buďte na sebe opatrná!

Zdroj:  Cvičíme v těhotenství (Portál)

Reklama

Komentáře

štěpánka (Čt, 29. 5. 2014 - 13:05)
Během těhotenství jsem sportovala, jen jsem si na sebe dávala větší pozor a vyhýbala jsem se cvikům na břicho.Asi půl roku předtím, než jsem otěhotněla, mě přítel překvapil novým kolem na narozeniny a začali jsme dost často jezdit a mě to začalo strašně bavit. Nebylo to teda až takové překvapení, kolo jsem vybírala s ním, aby se mi líbilo a byla spokojená, takže mám z cyklosu horské kolo Author. Když jsem se dozvěděla, že jsem těhotná, tak jsem se ptala gynekoložky, jestli můžu jezdit a řekla že jo. Jen jsem si pak vybírala míň náročné terény a ne tak dlouho trasy (alespoň v tom pokročilejším těhotenství), ale jezdila jsem skoro do osmého měsíce.
Márie (Pá, 12. 9. 2014 - 20:09)
Hm, nad Author jsem nepřemýšlela - jak se na něm jezdí? Dívala jsem přes nejlevnejsi-kola něco. Už mám starý kolo a teď jak jsem těhotná, nerada bych si ublížila. Na rozdíl od tebe jsem jezdila jen do 6. měsíce - asi jen do začátku. Pak mi bříško začalo rychle růst a upřímně jsem si nedovolila na něj sednout, protože by mi to tlačilo úplně všude a nač riskovat? Ale po porodu bych si ráda nějaký kolo koupila, přece jen jsem ne jedno kilo přibrala :)
Klára (St, 9. 9. 2015 - 14:09)
Já jsem po každé činnosti tak hrozně unavená že nevím kde bych měla nějakou energii na další aktivity sbírat...hlavně když se trochu přetáhnu začne mi tvrdnout bříško nevíte co na to zabírá? díky
Mirka (St, 9. 9. 2015 - 14:09)
Já jsem po každé činnosti...Hořčík.
misa (Pá, 11. 9. 2015 - 12:09)
Já jsem po každé činnosti...Jak pise mirka-taky doporucim horcik :) tady lze objednat a nebo to normalne sezenete v lekarne http://www.lekarna.cz/magnesii-lactici-0-5-tbl-mvm-portblnob100x0-5gm/
Klára (Po, 14. 9. 2015 - 10:09)
Mirko a miso moc děkuji!! již jsem se stavila do lekárny a prokonzultovala i s doktorkou, tak snad pomůže
Reklama