Reklama

Břišní tanec jako terapie

Léčivá moc orientálních tanců byla mnohokrát prokázána. Muzika a tanec dokázaly zbavit následků deprese nebo traumatu řadu žen.

 

Taneční umění nejen přináší fyzický pohyb a stimulaci mysli, ale též sociálně integruje. Z hloubek deprese přivádí ženy k silnějšímu já a pozitivnějšímu pohledu na sebe samé. Tanečnici pomůže k lepšímu sebehodnocení také to, že si uvědomí svůj potenciál.

Základní pohyby tance poskytují dokonalou směs pohybů a zvuků, které vytvarují tělo, aniž by vytvářely masivní svalovou hmotu.

Břišní tanec zvyšuje naši odolnost a posiluje kardiovaskulární systém stejným množstvím cviků jako při aerobiku. Zlepšuje naše držení těla, a tím i celkové zdraví. Klouby a páteř dostávají lepší výživu díky synoviální tekutině, a to snižuje bolest a neohebnost, kterou přináší artritida. Hustota kostí se zvyšuje. Zabýváme-li se podobným fyzickým cvičením, prospívá nám to také po mentální a emocionální stránce.

Reklama

Nedra Bashira, vedoucí newyorské asociace pro břišní tance, to dokládá svým příkladem. Sama byla obětí hrubého zacházení ze strany manžela. Nejednalo se pouze o fyzické, ale i mentální týrání. Jakmile manžela zavřeli, ocitla se sama s dvěma malými dětmi. Po dlouhá léta se utápěla v depresích. Vypráví, že první týdny se cítila bezmocná jako nikdy v životě. Nechtěla svého muže zpátky, nebyla naděje, že se změní a zanechá alkoholu, drog a zločinů. Cítila se nesmírně slabá a pochybovala, jestli ještě někdy v životě dokáže milovat. K tomu přistoupily i pocity viny, že se jím po dlouhá léta nechala takto manipulovat. Bránil ji v přístupu k věcem, které měla ráda, stýkat se s lidmi, které milovala, dokonce ji uzavřel před jejím vlastním já. Stala se prázdnou skořápkou...

Jednou na cestě do práce míjela místní taneční studio, hudba vycházející zevnitř byla nakažlivá, ženy vypadaly překrásně; mladé i staré, všechny byly plné radosti a při tanci zapomínaly na všechny starosti okolního světa. Chvíli postála a pak odešla do svého stresujícího zaměstnání v místní lékárně: zvedání telefonů, jednání s pacienty, příprava předpisů ve velké rychlosti s malou nebo žádnou pomocí. Stresující byl její život i práce, která se jí navíc zdála nesmyslná, protože skoro vše, co vydělala, padlo na hlídání dětí... Byla v bodě života, kdy to chtěla vzdát. K tomu všemu byla ještě diagnostikována s rakovinou děložního hrdla. Život ji tak unavoval, že uvítala odpočinek, třebaže byl spojen s nemocí...

Zkoušela všechno, aby unikla agresivní depresi a neustálé bolesti: cvičit jógu, hrát hudbu. Týdny ubíhaly a jednou šla opět kolem tanečního studia. V té době po celé měsíce sotva opustila dům, aby někoho navštívila. Byla nervózní už jen, když se měla objevit před ostatními lidmi. Prožívala hloubky deprese, takže se ani nestarala, jak vypadá, většinu času se cítila mizerně, ale přece jenom ji něco říkalo, aby vstoupila dovnitř ? a od té chvíle byl její život změněn.

Od její první hodiny ji tanec uchvátil jako oheň, nemohla se ho nasytit.  Samozřejmě se musela řídit potřebami těla a léčit se z rakoviny, ale ve skutečnosti je přesvědčena, že to byl tanec, co uzdravilo její duši, mysl i tělo, co jí pomohlo zbavit se deprese a dostat se do blízkosti druhých lidí. Také po fyzické stránce byla donucena otevřít oči a všimnout si, jak je krásná, navenek i uvnitř. Nenávist a ošklivost, kterou pociťovala vůči sobě jako následek zranění ze svého vztahu s manželem, zmizely. Změnila se v silnější osobnost, uvolněnou, povzbuzenou, uzdravenou.

V současné době nejenom učí a předvádí tance, ale pomocí taneční terapie pomáhá obdobně postiženým ženám.

Tvrdí, že život bez radosti je prázdný, a tuto radost musíme nejprve nacházet v sobě, dříve než ji začneme sdílet, nemůže být nalezena v jiné osobě...

Více o břišních tancích se dozvíte na: http://brisnitance.stoklasa.cz/

Reklama

Komentáře

Reklama