Reklama

Jak v Německu snižují spotřebu pesticidů

V Německu je 460 měst či obcí, kde se nepoužívají pesticidy na veřejných prostranstvích. Některá města jdou cestou bez pesticidů již 20 let. Pro obyvatele byly vytvořeny informační materiály, které informují o škodlivosti pesticidů pro životní prostředí, o důležitosti planých rostlin pro opylovače a další živočichy. Lidé si zvykají na jinou estetiku, již ne tak typicky německy uhlazenou, ale divočejší.

Města a obce často používají pesticidy k udržování silnic, cest, chodníků, dětských hřišť a sportovišť bez bylin a trav. Nežádoucí vegetace je označována jako „plevel“. Pesticidy se pak často dostávají do půdy, vody nebo do čistíren odpadních vod, jenž je nedokáží odstranit. Že to tak nemusí být vždy, dokazují v Německu „komunity bez pesticidů“, mezi které se zařazují neustále další obce po celém Německu.

Samozřejmě nejsou tolerovány všude všechny „plevely“, ale hledají se kompromisy mezi intenzivní a extenzivní péčí. Zvýšení biodiverzity (rozmanitosti) rostlin může vypadat krásně a oživit veřejný prostor.  

Tam, kde je nutno plané rostliny odstraňovat se sahá po mechanických způsobech jako je sečení, ruční práce nebo speciální nástroje na čištění plevelů. Využívají se i přístroje pracující na principu tepla či horké páry. Tyto přístroje jsou však drahé a mají velkou spotřebu energie. Většina obcí proto využívá mechanické metody. Různí výrobci k tomu nabízejí řadu systémů, jako jsou zametací stroje se speciálními radiálními kartáči s tvrdšími štětinami z plastu nebo kovu, škrabky, sací systémy, sekačky a křovinořezy.

V těchto obcích je také důležitá spolupráce mezi plánovači, stavaři, zahradními a krajinnými architekty a firmami pečujícími o veřejnou zeleň.

Reklama

Přínosy odstranění pesticidů:

Lidé: Dětská hřiště a zelené plochy bez pesticidů, med bez pesticidů, ovoce malých zahradkářů bez pesticidů jsou prostě mnohem zdravější.

Biologická rozmanitost: Obce bez pesticidů pomáhají biologické rozmanitosti, ohroženým druhům zvířat a rostlin.

Kvalita života: Více barevně rozkvetlých oblastí poskytuje pohodu a relaxaci.

Estetika: Příroda je krásná! I ve městě. A obzvláště krásné jsou barevné, přírodní oblasti místo trávníku spáleného od slunce a nadměrné seče.

Vzdělávání: Život v přírodě je možný pozorovat i ve městě.

Sklizeň: Díky pracovitým včelám chráněným před pesticidy je hodně medu a lze sklízet více ovoce a zeleniny  v parcích a sadech.

Cestovní ruch: Rozkvetlá obec bez pesticidů je pro návštěvníky atraktivní.

Přes 20 let nepoužívají pesticidy např. následující města: Bielefeld, Eckernförde, Göttingen, Münster, Saarbrücken, Tübingen či Witten/Ruhr.

Podobně i v Rakousku se zvyšuje počet obcí bez pesticidů. V České republice se rozhodlo jít touto cestou město Brno.

Chtěli byste, aby i vaše město přestalo používat pesticidy?

Autor: MK

Reklama

Komentáře

Zdeňka Schönová (Pá, 26. 4. 2019 - 19:04)
Samozřejmě, že bychom všichni chtěli, aby i v našem městě se přestaly používat pesticidy. Kdo by nechtěl. Ale myslím si, že je to jen kapka v moři oproti postřikům na velkých polích a lánech za městy. Nechápu, proč to okamžitě nezakážou. Vždyť se nám to všem dostává do jídla a všichni hromadně onemocníme.
M. (Pá, 26. 4. 2019 - 22:04)
Hromadne to nyni zakazat nelze, protoze bezni zemedelci bez pesticidu neumi v soucasnosti nic vypestovat. Budou se to nejprve muset naucit a to nejaky cas potrva, i kdyz bude politicka vule. Asi to tez docasne snizi produkci a zvysi ceny a toho se zrejme vsichni boji, jak na to budou reagovat lidi. Inspirace, jak pestovat bez pesticidu se da hledat v zahranici. Napr. Izrael vyuziva v boji se skudci uzitecny hmyz a drave ptaky.
Vanička (St, 30. 10. 2019 - 13:10)
Z článku mi vyplývají dvě skutečnosti, které u nás ještě nejsou naplněny - vůle něco změnit a mezioborová spolupráce na řešení problémů.
Reklama