Reklama

Základ orientální masáže

K čínské a orientální masáži se počítá masáž akupresurní, reiki a šiatsu. Všechny tyto masáže vycházejí z akupunktury. Ta přes všechny obměny a nové a nové vynálezy zůstává klasickou, neměnnou podstatou všech těchto dalších technik. Podstatou orientálních masáží je rovnováha mezi principy jin a jang. Cílem je dosažení této rovnováhy.

Jsou k tomu používány dráhy a body objevené čínskými lékaři v tisícileté historii akupunktury. Z drah jsou nejvíce používány dráhy jangové, ovlivňující okamžitý stav nemocného-klienta. Jsou to: močový měchýř, žlučník, žaludek, tlusté střevo, mé ně pak tenké střevo a tři ohřívače.


Zkušený masér ví, že dlouhodobý účinek zajistí ovlivněním některé z jinových drah. Masér pracující pro turisty však hledí hlavně na okamžitý efekt. Proto se většinou věnuje více bodům než drahám.


Takzvané "ashi" (aši) jsou body, které jsou výrazněji citlivé a objevují se aktuálně (v okamžiku nemoci nebo zdravotní poruchy) na různých, zejména jangových drahách. Dobrý a zkušený masér dokáže tyto body zjistit citem prstů a dlaní. Přejede tělo ležícího klienta volnou, uvolněnou, umytou suchou dlaní a zjišťuje místa větší citlivosti, hodnotí kvalitu kůže i podkoží a dokáže objevit i napětí jednotlivých svalových skupin. Hodnotí průběh jednotlivých drah a zařazuje změny ve tkáních k jednotlivýn drahám a orgánům. Na dráze močového měchýře hodnotí páteř, na dráze tlustého střeva, slinivky a žaludku funkci zažívání.


Dobrý orientální masér přemýšlí o komplexnosti obrazu svého klienta a skládá si mozaiku problémů podle klasického orientálního pětiúhelníku. Nikdy však svému klientovi (zejména Evropanovi) nesděluje pro něho nesmyslné tajemství, že citlivý ashi bod na dráze žlučníku znamená žlučníkové obtíže. Žlučník může být spojen s poruchou a únavou svalového původu. Tyto informace jsou pro orientaci terapeuta a ne pro nemocného. 

Ve snaze předvést se co nejlépe klientovi, řada nadšenců z řad lidových léčitelů a masérů zcela zbytečně ohlupuje a straší nemocné, kterým takto nacházejí a sdělují nemocné orgány, jež pak za peníze, nebo i pouhou pochvalu, uzdravují.


Zkušený a moudrý masér orientální masáže je skutečný odborník, který může stát po boku evropskému lékaři. Musí však svou zkušeností překročit ten veledůležitý práh pocitu vlastní výlučnosti.

Reklama
Reklama

Komentáře

EL (Po, 20. 11. 2006 - 19:11)
Tři ohřívače. Co to je? To je nejaky novy organ?
Reklama