Reklama

Šlofík pomůže se zapamatováním nové informace a dovednosti

Kvalitní noční spánek je klíčem k upevnění nových znalostí a dovedností. Stejně účinné je ovšem i devadesátiminutové zdřímnutí poté, co se naučíme něco nového.

K tomuto závěru dospěli vědci americké Harvardovy univerzity na základě vizuálních experimentů se skupinou dobrovolníků, kteří se měli naučit, jak rozpoznávat druhy vzorků defilující na obrazovce počítače.

Po sledování vzorků na obrazovce počítače se skupina rozdělila na dvě části. Jedna si dala hodinu a půl trvající šlofík, zatímco druhá bděla. Po deseti hodinách od pokusu se vrátili všichni k počítači. A skupina spáčů podala ve druhém kole lepší výkon.

"Výsledky ukazují, že zdřímnutí zlepšuje výkon při rozlišování různých vzorců. Zlepšení je podobné tomu, kterého se dosáhne po celonočním spánku," uvedli výzkumníci ve studii, která bude podle amerického tisku zveřejněna v červencovém čísle Nature Neuroscience.

Dobrovolníci se podrobili stejnému testu ještě nazítří po celonočním spánku s tím, že se zlepšil výkon všech, ale ti, kteří si den před tím zdřímli, měli stále náskok. Závěrem lze prý říci, že devadesátiminutový spánek zvedne výkon jako po celonočním spánku a další zdřímnutí následující den jako po dvou celonočních spáncích, uvedli výzkumníci.

Reklama

Vlastimil Milý - ČTK

Reklama

Komentáře

Reklama