Reklama

Sedm hlavních center energie (Čakry)

Čakra je název řady kruhových vírů, které se nacházejí na povrchu éterického lidského těla. Tato neviditelná část fyzického těla je to, čím protékají vitální proudy, které tělo udržují naživu.

Život fyzického těla je podřízen nekončící změně. Aby člověk mohl žít, musí být zabezpečen ze třech zdrojů. Potřebuje potravu, vzduch a vitalitu, která je svou povahou energií, jež je přítomna na všech úrovních. Tato síla má sedminásobnou podstatu a všech jejích sedm forem působí v každé jednotlivé čakře.
Přitom je v každé čakře jedna převládající nad těmi ostatními.
Bez tohoto proudu síly by nemohlo fyzické tělo trvat. Čakry jsou u všech lidí aktivní, mají však, podle duchovního stupně rozvoje jednotlivce, rozdílně intenzívní barvy i vibrace.
U duchovně rozvinutého člověka vyzařují a pulzují živoucím, zářivým světlem a protéká jimi neuvěřitelně velké množství energie.

První centrum energie je základní čakra, nazývaná také čakra kořene. Na této úrovni mají energie vyskytující se v těle svou nejpomalejší frekvenci. Elementem první čakry je vlastnost stálosti - element Země. Na této úrovni zakoušíme jistotu stejně jako pocit spokojenosti, pradůvěry. Vibrace zemského prvku nám dávají pocit, že stojíme pevně na zemi reality.
Tato čakra ovládá všechno pevné v těle (kosti, nehty, zuby). Nachází se v dolní části páteře.
Je čtyřnásobná, a proto je symbolem tohoto centra kříž. Jestliže má dostatek energie, potom je její barvou ohnivě červená. Má vztah k pohlavním orgánům a pohlavním žlázám a představuje fyzikální nebo materiální prvek.

Druhé centrum energie je čakra sleziny.
Má vztah ke slezině/pankreatu a je psychologickým elementem konkrétního vědění, síly a optimismu.
Náleží k ní oranžová barva. V tomto energetickém centru se nachází zkušenost principu kapaliny v nás, protože souvisí s oběhem tekutin (moč a semeno). Každý nedostatek v tomto energetickém centru vede ke ztrátě kapaliny, což může přivodit ztvrdnutí nebo vysychání (např. artritida - v tomto případě vysychá chrupavka). K této úrovni patří chuť.
Výraz "sbíhají se mu sliny v ústech" objasňuje vodní prvek v chuťovém smyslu. Čakra sleziny slouží k rozdělování vitality, kterou přijímáme ze slunce. Z hlediska formy je šestinásobná, což znamená, že se rozlévá v šesti horizontálních proudech, zatímco sedmý spočívá v centru.

Třetí centrum energie je čakra solaru plexu neboli čakra pupku.
Nachází se u pupku, nad solárním plexem.
Tato čakra přijímá svou primární sílu z deseti vibračních polí a má nejtěsnější vztah k citům a hnutím mysli všeho druhu. Má vztah k sluneční pleteni a nadledvinám a ztělesňuje harmonizující, spojující prvek, rozum a intelekt. Patří k ní žlutá barva.
Na této úrovni zakoušíme vlastnost schopnosti "rozšiřovat se", tepla. Tato čakra je v našem životě sídlem ohně. Světlo je vlastnost ohnivého elementu a vzniká z něho. Síla prvku ohně, která v nás vzniká v daném okamžiku, reguluje zřetelnost toho, co vidíme. Jestliže se cítíme dobře, potom se všechno jeví jasné a zářivé - je-li naše nálada špatná, tak se svět stává šedým a bezbarvým. Rozdíl mezi těmito dvěma náladami spočívá v relativní síle, která vychází v daném okamžiku z čakry sluneční pleteně. Člověk, u nějž se projevují silné vibrace v této čakře, bude také přijímat mnoho energie ze své potravy. Nedostatek energie naznačuje chybějící sílu v elementu ohně.

Reklama

Čtvrté centrum energie je čakra srdce.
Leží nad srdcem.
Na úrovni srdce prožíváme vlastnosti lehkostí, přátelství, čilosti. Centrum vyjadřuje sympatie a radost z kontaktu, má vztah k srdci a žláze thymu a je to vitální, sílu rozdávající element kreativity, chuti do života a radosti, prvek harmonie a vyrovnanosti.
Tomuto vzdušnému elementu vzduchu odpovídá hmat. Přebytek vzdušného elementu vede k otupělosti nebo k pocitům závratě. Dříve se v těchto případech léčilo aromatickou solí, protože čich je ve spojení se základní čakrou neboli elementem Země. Nadbytečná energie se tak odváděla zpátky k Zemi a tělesná rovnováha byla obnovena.
Čakra srdce vyzařuje ve 12 vibračních polích. Náleží k ní zelená barva.

Páté centrum energie je krční čakra čili čakra hrtanu.
Leží na přední části krku a souvisí se štítnou žlázou. Na této úrovni zakoušíme uzdravující element, odevzdanost, idealismus, respekt, důvěru a pravou víru. Slouží inspiraci a patří k ní světle modrá barva. V tomto centru energie nacházíme vlastnosti abstraktního prostoru. To charakterizuje element éteru. Sluch odpovídá éterickému elementu. (Když budeme na místě, kde vládne podle názoru lidí naprosté ticho, tak po nějakém čase zjistíme, že se za tímto tichem stále ještě něco nachází, co bylo popsáno jako "nehlučný zvuk".)
S pomocí éteru se kontrolují 4 ostatní elementy. Krční čakra tedy představuje spojení mezi principem myšlení v čakře čela a těmito čtyřmi elementy. Pátá čakra vyzařuje v šestnácti vibračních polích.

Šesté centrum energie je čakra čela. Nachází se na čele, nad kořenem nosu. Funkcí čakry čela je ovládání celé osobnosti. Její místo je na úrovni mozku, tam, kde sídlí myšlení a kde protéká neustále řeka myšlenkových obrazů a abstraktních idejí před naším duchovním zrakem. Šestá čakra souvisí s intuitivním, povzbuzujícím elementem, rozšířeným viděním, skutečnou láskou, je spojena s moudrostí, intuicí, blažeností. Má vztah k hypofýze a je jí vlastní barva indiga.

Sedmé centrum energie je čakra temene hlavy. Nachází se na temeni hlavy. Této čakře odpovídá spirituální element vyššího stupně vědomí, spirituality. Souvisí s epifýzou a její barva je fialová. Centrum temene je sídlem nejvyšších energetických vibrací v člověku. Tyto vibrace se v umění znázorňují často jako svatozář, která obtáčí hlavu duchovně rozvinutého, "svatého" člověka. Tato čakra má 972 paprsků.
Pokud je probuzená a plně působí, potom vyzařuje nepopsatelnými barvami a vibruje téměř nezachytitelnou rychlostí. Když se plně projeví, tak je dosaženo milosti sjednocení s božským principem.

zdroj: Waltraud-Maria Hulke - Základní kniha léčivých energií

Reklama

Komentáře

blanka (Út, 2. 7. 2002 - 15:07)
Myslim, ze clanek je snad trochu povrchni, ale neprijde mi, ze by barvy nebo funkce caker byly popisovany nespravne. Jsou popsane pouze zakladni cakry a jejich barvy. V bezne dostupne literature jsou udavany stejne barvy, snad k srdecni se pridava jeste ruzova a ke korunni jeste zlatobila. Zajimalo by me jak vidite cakry vy.
Zdravi
Blanka
Jarka 2 (Čt, 11. 7. 2002 - 22:07)
Zdravim paní Jarku i paní Blanku.Mé pátrání v souvislosti s mými zdravotními problémy mne při vedlo až k tomuto diskutovanému tématu. Mám silný pocit, že toto je jádro věci.Mohla bych případně napsat některé z Vás o radu nebo podrobnější výklad, metodu, postup apod.? Přeji krásné dny.
Jarka (Po, 10. 6. 2002 - 13:06)
Je mi líto, ale musím Vám říci, že tento článek je poněkud pomatený. Čakry jsou popisovány na nesprávných místech a jsou k nim přiřazovány jiné barvy, než mají ve skutečnosti být. To že je některá barva u té které čakry nejčastěji, ještě neznamená, že je to ta správná barva. Bohužel stav naší populace je velmi neutěšený a téměř každý máme čakry jinak barevné, než by měly být. Bude-li mít někdo zájem, poskytnu informace, které uvedou otázku čaker na pravou míru. Nevím z jakého zdroje autor článku čerpal, ale bohužel je to jinak.
Poznání zdar a pravému zvláště.
Jarka
pericola (Po, 25. 10. 2004 - 09:10)
Zajimalo by me vice a jak jsou tedy i barvy spravne...
Vítek (St, 31. 12. 2003 - 08:12)
Nejsem znalec lidské energie, ale duší (někdo říká srdcem) trochu cítím, že čtvrtá čakra se nachází spíše
uprostřed hrudníku, je možné, že přesně ve výšce srdce.
Jinak naprosto souhlasím se slečnou? - viz 2. komentář.
petr (So, 4. 3. 2006 - 09:03)
také mne by velmi zajímalo více o čakrách. Speciálně něco bližšího o tzv.vedlejších čakrách.Poslední dobou se mě stává,že cítím bolesti v tzv velejších čakrách umístěných po obou stanách hlavních čaker.Kniha kundalini a čakry vše popisuje jen okrajově.Poradí mě někdo,kde sehnat mapu tělesných čaker a její podrobné vysvětlení? Poměrně často se mě stává,že mě prostřednictvím čaker telepaticky kontaktují známí a až za 10minut zazvoní mobil.Kdybych získal mapu s popisem mohl bych snáze pracovat s problémy které je trápí.Mám pocit,že bych mohl lépe identifikovat emoce které ke mě vysílají a tím předejít dlouhému testování příčin jejich ·potíží,ať už duchovních,duševních,či hmotných. Děkuji za pomoc
JANA (Út, 25. 7. 2006 - 18:07)
CHci se zeptat,kde se nachazi cerna cakra a co s tim souvisi
Alena (Po, 22. 1. 2007 - 18:01)
Prosila bych vysvětlení, co znamená rozšířená čakra a když utiká od těla . děkuji.Třetí rozšířená až k první ,čtvrtá zablokovaná ,pátá otevřená .šestá zabl.a sedmá otevřená ,ale až moc.Ted toho bylo asi moc tak aspon nějakou odpověd děkuji Alena
Jogin (Pá, 6. 4. 2007 - 19:04)
Aleno jestli máš otevřenou sedmou čakru neslyšíš někdy hlasy? Nekomunikuješ s Bohem?
Nebyla jsi hospitalizovaná na psychiatrii s podezřením na začínající paranoidní schizofrenii?
Lenka (St, 13. 8. 2008 - 16:08)
ahoj:-) zajmalo by me jak poznam jestli jsou cakry otevrené/blokované. dekuju za odpoveded
Vlaďka (Po, 27. 4. 2009 - 11:04)
Aleno já mám otevřené třetí oko , tedy 6. čakru a slyším elementáry. Je to opravdu strašné, ze života mě dělají peklo a připravili mě a mnoho peněz. Trpím , protože s nimi pořad dělám to co nechci a říkám také to co nechci a myšlení mě také ovlivňují. Jsou přisedlé nečisté duše, které se na člověka přilepí a vlastně na něm parazitují, vysávají ho berou mu jeho energii. Já vůbec nespím noci jsou to nejhorší , zhubla jsem o 12 kg vážím 54 kg a měřím 174. Jsem joginka a vypadám jako stará velmi stará indiánka. Je mi z toho nevyslovně smutně musím to ještě jeden a půl roku vydržet jestli to tedy přežiji a potom se jich prý zbavím. Nechala jsem si věštit v horoskopu osudu od veštkyně Hajnalajky.Stále vlastně to nejsem Já nemám svůj vlastní klid, slyším je jak mě křičí do hlavy. Jsou to ohavové - čertíci.
Pavel (Út, 28. 4. 2009 - 06:04)
Vlaďko, myslím že jsi zralá na hospitalizaci na psychiatrii - schizofrenie.
Návštěvník (Út, 28. 4. 2009 - 08:04)
Vlaďko, bez psychiatra se těch čertíků a hlasů nezbavíš.
Návštěvník (Pá, 15. 5. 2009 - 13:05)
Vlaďko, pises ze jsi joginka pokud je to pravda a nejakym zpusobem jsi pracovala s cakrama atd. (typoval bych to spis na nejaky neuceleny system magie)- udelal jsi ve vývoji chybu·= chtela jsi neco na co jsi na zaklade sveho skutecneho vyvoje nemela pravo... pokud budes pokracovat bude HUR. doporucuji ti najit ve svem okoli MISTRA reiki a pozadat jej o iniciaci... nemusis ji projit celou, ale uvede te na cestu, ktera pomuze. jsou i jine reseni, ale zalezi na tobe...dej se na cestu kdy vyvoj pujde postupne a podle radu a veci se zlepsi navic se ti otevrou dalsi cesticky. Never kazdemu kdo ti rekne ja jsem mistr mag ci vestkyne... to co nekteri lide povazuji za skutecne uceni je vetsinou jejich predstava... dej si cas a najdi nekoho kdo ti pomuze... bude to chvilku trvat, protoze to cos zpusobila si musis prozit, ale reseni tu je...Hlavne duveruj svemu srdci ne slovum...Preji ti radost
Návštěvník (St, 26. 8. 2009 - 07:08)
Děkuji Vladka
J. (Pá, 25. 11. 2011 - 11:11)
Navrhuji vám kdo má zájem se více dovědět o psychoenergetických centrech-čakrách si koupit knihu Skryté síly v člověku, autor Paramhansa svámí Mahéšvaránanda. Autor je žijící duchovní mistr,jógin.
Karel (Út, 3. 10. 2017 - 11:10)
Navrhuji vám kdo má zájem...Knih je mnoho různých. Některé jsou i volně na netu.
Pro angličtináře je toho požehnaně. Jako Shiva samhita, Geranda samhita, knihy od Arthura Avallona, Jamese Woodroffa jako Sat chakra nirupana, Paduka panhcaka, The serpent power... a mnoho dalších. Také, než se pustím don páchání mediatcí na čakry, měl bych si rozmyslet co chci docílit.
Ma "západě" tedy myšleno i v Česku je noho rádobymistrů vymýšlejícíh kokotiny bez reálného významu.
Na východě originál mistři uznávají dvě základní cesty.
Cestu k ukončení koloběhu životů a vyvanutí do Nirvány (paramatmanu) a cestu k vylepšení existence.
Té druhé se týká spíše čínský spis přeložený Richardem Willhelmem, Tajemsví zlatého květu. Jen se tam čakra Adžná nazývá "nebeské srdce a Anahata "srdce z masa".
Reklama