Reklama

Rady pro lidi, kteří utrpěli lehké nebo středně těžké poranění mozku

1. Důležité je pochopit, co se děje.
Je obvyklé, že se po otřesu objevují příznaky jako únava, závrať, bolesti hlavy, podrážděnost, slabá paměť, snížená schopnost sou středění a narušení organizačních schopností. U většiny lidí tyto příznaky během několika týdnů nebo měsíců vymizí. Buďte trpěliví.

2. Čemu se zpočátku vyhnout.

Vyvarujte se řízení motorových vozidel, dokud se vaše koncentrace nezlepší. Alespoň první tři týdny se vyhýbejte kontaktním sportům, při nichž hrozí další zranění. Nepijte alkohol - vaše tělo se s ním nebude schopno vypořádat obvyklým způsobem.

3. Více spánku .

Váš mozek si žádá více spánku. Poslechněte ho! Nemusíte mít pocit viny, když si odpoledne zdřímnete. Přizpůsobte své tempo nastalé situaci.

Reklama

4. Zvládání problémů s pamětí a soustředěním.

Dělejte si poznámky, veďte si deník a používejte různé vnější pomůcky jako seznamy a budíky. Všechno si přehledně uspořádejte.

5. Omezte pracovní rozvrh - plánujte si dny.

Omezte se na rutinní povinnosti. Provádějte úkoly raději tehdy, když jste odpočatí, než když jste unavení. Každodenní práci si pečlivě naplánujte, abyste hospodařili s energií.

6. Jak zvládat podrážděnost.

Uvědomte si, že jste méně odolní vůči frustraci, takže vám snadněji povolí nervy. Vyhýbejte se obtížným situacím. Snažte se uklidnit.

7. Jak zvládat stres.

Naučte se odmítat nové požadavky. Pověřte těmi úkoly někoho, kdo vám může pomoci. Nedělejte velká rozhodnutí nebo převratné životní změny. Zajistěte si pomoc.

8. Aktivitu zvyšujte postupně.

Odkládejte návrat do práce, jak nejdéle je to možné. Vracejte se postupně, zpočátku pracujte pouze půl dne.

9. Informujte o svém problému druhé.

Řekněte ostatním, co se stalo, jaké obtíže se dají očekávat, a požádejte je o pomoc a zpětnou vazbu. Poučte ostatní o svém problému.

Ukázka z knihy Poškození mozku (Portál 2010)

Reklama

Komentáře

Reklama