Reklama

Psychologický stres negativně ovlivňuje imunitní systém

Za posledních 30 let bylo učiněno přes 300 studií zkoumajících vliv psychologického stresu na lidskou imunitu. Metaanalýzou více než 300 empirických článků popisujících vztah mezi psychickým stresem a parametry imunitního systému u lidských účastníků se zjistilo:

Akutní stresory (trvající minuty) byly spojeny s potenciálně adaptivní zvýšenou regulací některých parametrů přirozené imunity a sníženou regulací některých funkcí specifické imunity.

Krátké přirozené stresory (například zkoušky) měly tendenci potlačovat buněčnou imunitu při zachování humorální imunity.

Chronické stresory byly spojeny s potlačením buněčné i humorální (protilátkové) imunity.

Účinky událostí se lišily podle druhu události (trauma vs. ztráta).

Reklama

Subjektivní zprávy o stresu se obecně nespojovaly se změnami imunity.

V některých případech fyzická zranitelnost (věk, nemoc) také zvýšila náchylnost k imunitní změně během působení stresorů.

Jakým mechanismem ovlivňuje stres činnost imunitního systému?

  1. Sympatická vlákna nervového systému sestupují z mozku do primárních (kostní dřeně a brzlíku) i sekundárních (slezina a lymfatické uzliny) lymfatických tkání. Tato vlákna mohou uvolňovat širokou škálu látek, které ovlivňují imunitní reakce vazbou na receptory bílých krvinek.
  2. Regulační osy hypotalamus-hypofýza-nadledvinky, sympatikus - dřeň nadledvinek a hypotalamus-hypofýza-vaječníky vylučují hormony nadledvin epinefrin, norepinefrin a kortizol; hormony hypofýzy prolaktin a růstový hormon; a mozkové peptidy melatonin, p-endorfin a enkefalin. Tyto látky se vážou na specifické receptory na bílých krvinkách a mají různé regulační účinky na jejich distribuci a funkci.
  3. Snaha lidí zvládnout požadavky stresujících zkušeností je někdy vede k tomu, aby se zapojili do chování - jako je užívání alkoholu nebo změna spánkových vzorců -, které by také mohlo změnit procesy imunitního systému. Chování tedy představuje potenciálně důležitou cestu spojující stres s imunitním systémem.

Kdo je náchylný ke stresem vyvolaným změnám imunitního systému?

Mladí a zdraví jedinci nejsou stresem většinou ovliněni, jelikož jejich imunitní systém má dobře fungující regulační mechanismy.

Staří a nemocní lidé jsou ke snížení funkcí imunitního systému vlivem stresu značně náchylní.

Zdroj:

MK

Reklama

Komentáře

Gabriela (Ne, 28. 3. 2021 - 18:03)
taky jsem ted pod tlakem, pak nejím, nespím a nevím jak z toho venku. Než mi zabere magnezium, tak to nejakou dobu potrva. Umíte mi neco poradit?
Steve (Po, 29. 3. 2021 - 00:03)
Na tohleto Magne B6 nezabírá. :o)))
Reklama