Reklama

Odpočinek očí při práci s počítačem

Během práce na počítači jsou velmi namáhány oči. Upřený pohled na obrazovku monitoru namáhá oční svaly a podporuje vysychání očí. Zařazování pravidelných přestávek a očních cviků může únavu očí odstranit.

Během práce s počítačem, dbejte, abyste dostatečně často mrkali. Ideální frekvence je jedno mrknutí za 10 vteřin.

Čas od času přerušte práci a zahleďte se do dáli - nejlépe z okna nebo alespoň na tři metry vzdálené předměty. 

Může pomoci i pohled na obraz či vzdálenou zeď. 

Pohled do zeleně je samozřejmě nejvíc prospěšný. 

Pokud pracujete s počítačem déle než jednu hodinu, tak si alespoň tři až pět minut od práce odpočiňte, nechte mysl volně poletovat a pak se pozvolna vraťte k obrazovce. 

Reklama

Můžete přitom provést následující oční cviky, které uvolní oční svaly a redukují oční námahu. Nejprve se podívejte přímo před sebe, potom pozvolna zvedejte oči nahoru, posléze pomalu přesuňte pohled dolu, pak doleva a doprava a nakonec se opět podívejte do dáli přímo před sebe. Několikrát zopakujte. Pohybovat by se měly pouze oči, nikoliv hlava. Pohyby očí mají být prováděny plynule a jemně.

Napětí očí můžete uvolnit i dlaněmi. Nejprve dlaně o sebe navzájem třete, aby se zvýšila jejich teplota. Pak zavřete oči a zakryjte je dlaněmi. Dlaně miskovitě prohněte, aby jste na oči netlačili. Během této relaxace by mělo odpočívat i myšlení. Představa léčivé energie, která proudí z vašich dlaní do očí může účinek regenerace zvýšit.

Zařazování odpočinku očí a mozku zvýší vaší produktivitu práce a na konci dne nebudete tolik unavení.

Autor: mk

Reklama

Komentáře

Reklama